Свадба - да или не?

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Мене воопшто не ми се допаѓа како се прават свадбите во МК. Како што кажува Валашевиќ во една негова легендарна песна: svadba bese ko svadba i sta da se prica
parada pijanstva i kica i poznata cura u belom...
Тотално е промашена свадбата како прослава. Ееееј, се зедовме ај сеа сите да се напрајме дамла, и старо и младо да се журкаме цела ноќ. Тоа треба да биде сепак некаква свеченост, а не изговор да се откачат луѓето.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Абе си сакам свадбичка до кај 200 гости, доволно е, гостиве мислам од моја и од негова страна заедно, трубачи, чочеци, кршење (тело) по столови и маси, ора да се виат, свадба е или што е....е да, без пајдушко мојава тешко дека ќе пројд, е после свадбата журка за млада популација во некој од Скопскиве локали :) едвај чекам :back: :pipi:
 
Z

Zoza

Гостин
svadba ti e 2-ca budali i 200-ta gladni

ke dojdat ke se najadat naigrat utre ke si slusnes muabet toa falilo toa falilo pa de nevestata poveke vnimanije obrakala na drugarkite namesto na rodnite abe :tapp:


i sto e najtragicno a se pocesto vo posledno vreme se pravi svadba kredite se digaat :vozbud: i posle 1-2 godini se ostavile nekogas i nema ni godina ke slusnes se razveduvat mladencite :tapp:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Да и тоа на традиционален македонски начин со големи и масовни веселби.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Да,кога ќе дојде време ќе праиме и тоа.:uvo:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
се разбира дека да нешто од 150 до 200 луѓе сите мои најблиски роднини и пријатели ...но во свое време уште е рано за тоа
 
Член од
24 февруари 2009
Мислења
196
Поени од реакции
3
Свадба - да
Ми се допаѓаат тие Американските свадби,нашиве некако...:toe:
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Свадбата за мене би претставувала измачување.Тие панаѓури со ора,па бели фустани,па смешкање честитки....:nesvest:
до колку јас се прашувам свадбата е аут ама нема да зависи само од мене тоа што значи ќе видиме како ќе кажат приликите
 

брицо

liverpool
Член од
22 мај 2009
Мислења
567
Поени од реакции
2
па сакам свадба ама да не биде со стари гости а инаку сакам да направам една голема свадба и убава со веселби да има атмосфера
 

TheButcher

Thrasher
Член од
8 август 2009
Мислења
78
Поени од реакции
4
свадба никако ..
мразам такви ствари
 

Agamemnon

Macedonia forever
Член од
8 јуни 2009
Мислења
61
Поени од реакции
12
Свадба-да, ама мала интимна прослава за најблиските роднини,пријатели,другари и сл. некаде околу 80-100 гости од двете страни заедно. Свадба од 200, 300 па некаде и 400 гости за мене е чиста лудост.Па за половина од тие гости младенците и не знаат дека постојат, а овие им дошле на свадба и сега се многу весели играат ли играат, се качуваат по маси, фрлаат пари на музиката... ма дајте ќе ве молам на што личи тоа? чисто лицемерие. Друга приказна е што домашните после неколку години ќе се раздолжуваат, ќе враќаат кредити...итн. Озборувањето(усната литература) пак е посебна приказна ова не беше добро, она беше добро, ова требаше вака,она не требаше така
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.737
Поени од реакции
71.301
Svadba da, ama ako ne e moja i sum dojden kako gostin:)
A inace neznam od samata pomisla na svadba mi se kreva kosava. Celite tie nervozi mesec dena pred svadbata, pa brzanje pa organizacija, pa kako ke izgledas, pa dali se ke pomine u redu spored mene e nepotrebno trosenje na vreme i na pari. Najdobro e tie pari da gi iskoristis za da si ja odneses nevestata negde i da si pominete najprekrasno daleku od poznanicite:)
Plus na svadba doagjaat rodnini i lugje koi duri ni samite mladozenci ne gi poznavaat. Toa e vtorata rabota sto mi preci. Sto ima na svadba moja, da mi doagjaat lugje koi ne gi poznavam, a se rodnini da receme na moite roditeli......
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
свадба не ама прослава со мои пријатели едно добро журче ДА...
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
типична македонска свадба НЕ!!! се ми изгледа само на еден голем циркус со луѓе што се дојдени само да видат што како било за да имаат што да озборуваат. Мислам дека треба да се престане со таквите работи, прво тој ден е за невестата и младоженецот а не за останатите. Кога јас би правела свадба би ја правела во дискотека со дј, без сите тие стандарди и правила, битно е јас да си поминам убаво а не останатите а на кого не му се допаѓа слободно нека не доаѓа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom