Свадба - да или не?

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.402
Поени од реакции
3.296
Јас сум против. Не ми се свиѓа да имам свадба со народна музика, ора, чочеци, пијандури кои се качуваат на тапани, лепење пари на потни чела - НЕ!! Е сега кога дел од свадбата е финансирана од старешините во фамилијата, многу нормално дека мора да има народна музика, оти ако им пуштиш нешто модерно ќе испозаспијат по маси. И гостите - е тоа е прича за собом. Канат гости кои зетов или невестава ги виделе едвај 3 пати во својот живот, некои 2ри братучеди за кои и не се ни знаеле дека постојат. Еден мој братучед (не знаев дека сме роднини) правеше модерна свадба во кафич со шведски стол, ни тој во зет, ни таа во невеста облечени, модерна музика. Беа со мене и мајка ми и татко ми ја преседаа цела свадба..
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
12
Поени од реакции
2
баш само џабе трошење на пари,кога и онака за некое време ќе се разведеш,а уште поголема глупост ми е свадбата во црква како релевантна институција,ама тоа е така било така и ќе биде
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
баш само џабе трошење на пари,кога и онака за некое време ќе се разведеш,а уште поголема глупост ми е свадбата во црква како релевантна институција,ама тоа е така било така и ќе биде
Ти ако се разведуеш,ја може нема :eek: или не?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.021
Svadbata e edno golemo zamaranje.Interesna e bipolarnosta na nasiov narod.Od edna strana demek nesto moderni ,od druga strana som se raboti za svadba skrieniot seljak pak isplivuva na povrsina!
Тоа да. Ама уште полоши се сеирџииве што место својот двор одма готват натална карта и психолошки профил на другите, според некои сопствени фрустрации и комплекси. Од таму почнуваат сите заебанции. Македонеро синдром.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Овие модерните што викаат НЕ за свадба, подобро со парите да одиме на меден месец, го прошетаа ли светот?

Значи го мразам она сељачко однесување на свадбите. Качување на колите, пукање со петарди, мавање на знамиња, соблечување на кошули,....
Мислам дека денес и нема толку адети како порано.

Ама па од друга страна мерак ми е кога сите блиски роднини, пријатели и другари се собираме за вакви убави работи.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Свадба зависи да или не

Ние не правевме, јас не сакав
треба да се мисли и на бракот не само на свадбата а јас од нулта позиција си знаев дека бракот и животот нема да ми бидат бајка и немаше потреба да си го лажам умот и да правам скапа бајка од еден ден, или од три дена.

За децава би сакала свадби. Здравје. Би сакала да ги насочам некаде накај 21 година да имаат веќе пронајдено начин да се самостојни и во иднина би ги советувала во брак да стапат само ако мислат дека таа личност им е дел од битието и ако не можат да го замислат животот и смртта без таа личност. Се друго се може сам, дури и деца можат да имаат сами. Свадба со таква личност да. Не дека животот ќе им биде бајка, нема да е, ама нема да им биде ни траума.
Јас во овој момент си го сакам сопругот, се делиме, се градиме заедно, ама да се врати сега таа година кога се омажив, само би си се осамостоила финансиски и би си родила бебе себе си. Ни свадба ни брак ни други пропратни циркузи. Сериозно.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Овие модерните што викаат НЕ за свадба, подобро со парите да одиме на меден месец, го прошетаа ли светот?

Значи го мразам она сељачко однесување на свадбите. Качување на колите, пукање со петарди, мавање на знамиња, соблечување на кошули,....
Мислам дека денес и нема толку адети како порано.

Ама па од друга страна мерак ми е кога сите блиски роднини, пријатели и другари се собираме за вакви убави работи.
Едни пријатели правеа интересна свадба
Дојде зетот од друг град со сватовите кај невестата дома, таму имаше шатори поставени за ручек
ги направија сите адети а претходно мислам се венчале во црква и матично неколку дена пред свадбата, не се сеќавам добро можда и отпосле...
А дента на свадбата кај невестата дома тоа тропање по врати и играње по маси ручек, торта, букет

и just married си заминаа на одмор тие двајца
Баш беше интересна свадба без многу малтретирање и шетање меѓу двата градој, ми се допадна.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Зависи од неколку причини.
Јас и маж ми не бевме многу многу заинтересирани за свадба, но согледувајќи како стојат работите, колку им е мерак на нашите и колку најблиски луѓе ни се собираат одлучивме да правиме.
Они се голема фамилија, ние сме голема фамилија и најблиски, ама баш најблиски луѓе ни се собираја околу 150-200 души. Што ќе правиш со 200 души, сигурно не можеш ручек еден да направиш. Решение беше или свадба или да ти се влечат по дома со месеци. Решивме да правиме свадба без многу церемонии и адети, како една веселба и топ си поминавме.
Парите што ги собравме ни беа добра појдовна точка за плановите што ги имавме.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
63
Поени од реакции
40
Јас искрено освен едно матично,црква и една вечера со најблиските и ништо повеќе. А сакавме да направиме свадба,но не можевме зашто бев бремена 6ти месец. Ама сега ќе правиме и фала му на Бога нема се заморувам со дополнителни работи.
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
2
Премногу пари,труд,енергија за се да се организира...за неколку саати ,според мене без везеее
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Најсмешното на свадбите е што музиката е иста на сите, ко единствените игриви и познати хитови што постојат во светов да се тие 20 песни што ги пуштаат на крајот на секоја свадба.

Исто лоша идеја е што родителите плаќаат, зошто би го правеле тоа, ако имаат вишок пари нека проживеат они поубаво во тоа што им останало, дали на патувања, дали здравство, дали да реновираат нешто ...

Убаво е собирањето и заедништвото, али тешко е да се погоди на просечниот Македонец, на некој ќе му смета каде е седнат, на некој храната, на некој музиката, мислат дека прават некаква услуга на младенците ако дојдат на свадба, наместо да гледаат да си изиграат оро и да се помешаат со луѓе. Не е нивна свадба за да даваат оценки каква е. Најтешко е да ги исполниш туѓите очекувања во поглед на вакви дешавки. Јас на пример би правела свадба само ако ептен ме притиснат блиските, што знам дека и ќе имаат највеќе критики за истата, без разлика мене колку ќе ми биде погодена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom