Свадба - да или не?

Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Како што поминува времево, се помалку и помалку сакам свадба...:toe:

А јас пак се повеќе сакам свадба,а порано си размислував и за тоа дека што ќе ми фали и без неа..Но сепак заради филингот,а посебно ако правиш традиционална свадба со сите обичаи поинтересно нешто од тоа нема,затоа и сега ја сакам таа работа..А и добро е да го обележиш новиот живот со една таква веселба..Без разлика дали подоцна ќе се вратиш на стариот живот(на пр. divorce).
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
А јас пак се повеќе сакам свадба,а порано си размислував и за тоа дека што ќе ми фали и без неа..Но сепак заради филингот,а посебно ако правиш традиционална свадба со сите обичаи поинтересно нешто од тоа нема,затоа и сега ја сакам таа работа..А и добро е да го обележиш новиот живот со една таква веселба..Без разлика дали подоцна ќе се вратиш на стариот живот(на пр. divorce).
Абе јас ќе си го обележам денот, ама не сакам баш онака традиционална свадба...добро секој со свој вкус :smir:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
А јас пак се повеќе сакам свадба,а порано си размислував и за тоа дека што ќе ми фали и без неа..Но сепак заради филингот,а посебно ако правиш традиционална свадба со сите обичаи поинтересно нешто од тоа нема,затоа и сега ја сакам таа работа..А и добро е да го обележиш новиот живот со една таква веселба..Без разлика дали подоцна ќе се вратиш на стариот живот(на пр. divorce).

Јас што се однесува до мене, од една страна не би ни правела свадба никаква...ама од друга страна обожавам венчаница и само заради тоа сакам свадба...ама во секој случај сакам специфична некоја.

А сакам да идам на традиционални свадби... ( ако се сетиш на мене тогаш викни ме на свадба :pos2::pos2::pos2:)
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
мразам свадби каде што младоженците пола од гостите ги немаат видено минимум 20 години... и сите сериозни и маченички фаци цупкаат во оро ко небаре некој со бајонет им стои зад грб и мораат да играат...
сакам мала свадба со близок круг на луѓе.. дефинитивно нејќам традиционална... сакам мала да е и посебна ептен веќе ако се праи свадба.. повеќе како вечера или собир или дискање со друштвото, блиските луѓе
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Еве го моето искуство; правевме свадба сега скоро со 50 гости.Од адети не направивме ништо, туку јас и сопругот-( btw заедно живеевме) се спремивме и излеговме побрзо од дома, отидовме на Кале се сликавме и оттаму во матично се сликнавме и таму на раат како што е редот сликарски, и ги чекавме гостите да ни пристигнат.Имавме покането само брака и сестри на родителите-наши тетки и чичковци и нивни деца плус кумот и старосватицата.Од матично сите топтан во црква а оттаму во ресторан.Сите гости беа со нас цело време на сите церемонии.Веселбата беше топ, ние како младоженци можевме да им обрнеме внимание на сите а плус и сите се познаваа ептен затоа што бевме најтесна роднина.Свадбата почна во 7 и траеше до 1 по полнок.Супер беше,дури и подобро од што очекувавме.Јас мислам го направивме вистинскиот избор и задоволни сме со нашаа прослава.Сепак ја направивме како што ние мислевме дека е најдобро што не значи дека не ги одобрувам големите свадби посебно ако исклучиво тоа е желба на младоженците.Исто како нашата.:baeh:Што се однесува до музиката пееше еден познат пејач во придружба на виолина и хармоника.Се пееја претежно староградски македонски песни секако со мали познати исклучоци -српски шлагери.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Свадбата е во ред работа.

Баш поради тоа што на неа се канат и луѓе што не сте ги виделе 20 години. Сепак, се работи за настан кој влијае на целото семејство, што значи и блиското и подалечното.

Мислам, многу е поубаво да ги гледаме луѓето што не сме ги виделе 20 години на свадба, отколку на погреб, нели? Вака барем се гледаме заради весела и среќна работа.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Abe vencavanje u crkva ili ako smenam veruvanje do togas nekoja druga slicna ceremonija i posle toa 50 gosti maksimum site zaedno vo nekoj restorant, a ne vakvi gluposti po 300 gosti, ova e ceremonija uste od tursko ostanata. Bev na vakva svadba pred edna godina i super bese. A ako rodninite na nevestata zapnat za nekoja golema ceremonija ke ja ostavam na vencavanje. Pozdrav
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Свадбата е бе потребна... како инаку кумшиите и роднините да знаат дека си успеал во животот и дека си спечалил пари !?

Што поскапа свадба, што поубави јадења, музика, пијачки, венчаници , лимузини то си на повисоката скала од општеството. Дури не знам дали овде некој го споменува убавиот обичај да на невестата недела две пред свадба ја однесеш на забар да му извади 4-5 заби (обично горе лево и десно двојки, четворки и да му стават златни за да нејзината златна насмевка недвосмислено му покаже на сите собрани на веселбата дека си газда и домаќин!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.739
Ja не знам од кај ви е тоа “не свадба’’ или “ако да мала со мои луѓе моја музика бла ла бла’’.
Свадбата е како прво најголем ќеф на старците дома ваши и нејзини/негови,и од поштовање према нив* не треба да се мешаш и да солиш памет,стисни зуби мајку му да не ќе те убие ако изиграш оро едно и да се избациш со новоткриените стрини и чичковци :)
Јас на пример кога и ако се оженам сакам да биде со сите адети од свирење по булевари и мафтање знамиња до пукање :):) зимање невеста до дома и све тоа што иде.Само нема да шетам по маси со торбаата на невестата и да барам пари ко коледар некој :)
Свадба е закон работа,мада имам приметено дека на веридба е сто пати подобро,порастеретено е народот е повесел и поопуштен


*ќе се дели наследство,може ке капне нешто :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.704
Поени од реакции
11.127
Свадбата е како прво најголем ќеф на старците дома ваши и нејзини/негови,и од поштовање према нив* не треба да се мешаш и да солиш памет,стисни зуби мајку му да не ќе те убие ако изиграш оро едно и да се избациш со новоткриените стрини и чичковци :)
Јас на пример кога и ако се оженам сакам да биде со сите адети од свирење по булевари и мафтање знамиња до пукање :):) зимање невеста до дома и све тоа што иде

*ќе се дели наследство,може ке капне нешто :)
Ја и Тефик со пиштолите ќе доеме, ти само реши да се жениш и готово!
А Гајда девер и плус ќе го вее бајракот, остај ова новокомпонованиве врска шо си немаат :pos:

пс: Козмо за шофер :pos2:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
I sto ako imate golemi svadbi. Ke pomine i toj den i posle toa se ke si tece isto. Taka mala svadba i samo tie sto mi se najvazni da dojdat a ne nekoj tetki, strini, babi koi prv pat gi gledam vo zivotot. Pozdrav
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
животот е нон стоп борба, на многу полиња ..кога остаруваш почнуваш да го фрлаш погледот зад тебе да видиш каква трага си оставил низ времето. Често пати ќе си горд за некои дела , за некои ќе ти е мака или па можеби ке се каеш зашто нешто не си ги направил. али како и да земеш дали по добро или по лошо некои настани ке ти го обележат истиот, ако ги церемонизираш истите дефинитивно ке ти се репер точки на твоето битие. Да сум за свадба , церемонијата е дискретно право каква ќе биде, али да настанот мора да се забележи.

а кога се работи за брак..што да кажам..ај ќе цитирам малце ириночно
``Бракот е работа за која човек вечно се кае..било да го склопи или не ``-Сократ :smir:
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
сум за свадба и мн пукање:vozbud:
 

Nu`Bia

Деталка
Член од
10 август 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Ма каква традиционална свадба...викам само 50 до 80(маааксимум) пријатели,не ми свирет само народно туку и рок ај да не претерам да речам метал на свадба,и едвај чекам да завршит веселбата :P,за утредента да тргнам на меден месец Египет...ммммм
 
D

Daftie

Гостин
Која црна свадба бре, ако ввопшто решам некогаш да се мажам, тоа ќе биде само во матично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom