Свадба - да или не?

Член од
5 април 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
14
па би сакал да имам свадба али не у некој мочан хотел него у некој замок:baeh:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас пак ич не сакам традиционална свадба и такви разни адети, па да ти дојде на свадба цела фамилија, па и од другата страна цела фамилија а ти нити ги знаеш нити ги познаваш. Многу ме нервира тоа.
Јас сакам свадба ама само со друштво свадба, без тоа баби, стрини и фамилии, со нив ако сакаат посебно ради-реда ќе ги почастам, а значи на свадба само друштво, рок музика да има пуштено и некаде на сред море или езеро на изнајмен брод. Е таква свадба сакам.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.855
Поени од реакции
11.083
Јас пак ич не сакам традиционална свадба и такви разни адети, па да ти дојде на свадба цела фамилија, па и од другата страна цела фамилија а ти нити ги знаеш нити ги познаваш. Многу ме нервира тоа.
Јас сакам свадба ама само со друштво свадба, без тоа баби, стрини и фамилии, со нив ако сакаат посебно ради-реда ќе ги почастам, а значи на свадба само друштво, рок музика да има пуштено и некаде на сред море или езеро на изнајмен брод. Е таква свадба сакам.
Prvoto boldirano apsolutno tocno i mene mn me nervira toa.
A za vtoroto sakam takva svadba...Bilo kade samo ovie uslovi da bidat ispolneti...
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Наместо да правам свадба каде што ке има мал милион на луге таканаречени роднини кои ги имам видено 2 пати во живот, невестата под рака и на свадбено крстарење. Така да класична свадба не во никој случај.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Што ти значи ова насељачка работа,значи ти нема да праеш свадба?!? инаку тоа ти е како за кого.ако е за тебе сељача за некого не е.
Добро, за него е, за тебе не е, тој си го кажа мислењето во негов пост.
Ме нервираат глупите адети кои се практикуваат кај нас и давањето толкава важност на свадбата. Доволен е потпис во матично за мене, со парите што ќе ги давам за свадба, можам со сопругот да отидам на меден месец некаде подалеку или на поатрактивно место.
Само што кај нас, во нашето општество владее озборувањето, свадбата како церемонија е како натпревар "чиј е поголем" и ако не се одлучиш за "богат" свадбен чин, ќе почнат да кружат муабети, дека си циција, дека можеби немаш скршен денар ова она... many unimportant things.
But, who cares? :)
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Свадба - што е тоа свадба уствари?!
Да ги најадеш и напиеш роднините (кои 90% не ги знаеш) и пријателите!? За два саати што ќе ги поминеш во хотел, ресторан и слично?! И да “фркнеш“ толку пари за џабе!?

Сто пати е поубаво парите што планираш да ги дадеш за свадба, да си ги земеш и да си отидеш на меден месец, да си уживаш, а после тоа да направиш забава (а може и пред да отидеш на меден месец).

Колку мрзим тоа по свадбиве 500 души ти се вртат околу тебе “тетке и стринке“,а ни ги знаеш ни ги познаваш...уфф

Поубаво ќе си го соберам друштвото, ќе направам мала забава, музика ја што сакам, колку да се обележи демек денот, и после ќе избегам на месец дена, отколку да правам “свадба“ па тоа музиката никаква, па кој ќе почнат да наручуваат некои безвезни песни и кој ќе се испопијанат сите..аууф.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Свадба да или не? Не или да? Не. Ќе си отидам за тие пари со љубената на пат околу светот. Можеби ќе ги викнам родителите нејзини + брат/сестра ана толку. За роднините, друга прилика
 
Член од
23 мај 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
јас на мојата керќа ке и ги дадам парите што ке ги спремам за свадба да си уплати еден месец негде со мажот.Ако таа сака свадба ке праиме
 
Член од
24 мај 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
da vi kazam pravo najdobrata zabava sto sum ja imal vo zivotot moj i ne mi e krivo za parite uopste edno iskustvo golemo i poln si koj kako si go zamisluva a sto seljacka rabota koga toa ni e tradicija na makedonija i sto sakate vie so godini bilo taka
da mozam da pravam uste edna pravam pak i ne se mislam samo so istata nevesta ne ja menuvam a pari kako pari se trosat za sto ziveete
i svadbata ako ne znaete taa e pomos za mladiot bracen par znaci site sto idat i vi nosat pokloni se pomos
toa e tradicija i neguvajte si ja a na meden mesec pak ke odite ako sakate
 
Член од
16 август 2007
Мислења
262
Поени од реакции
4
Може е сељачка работа за некого а за другите нее...
но ако лугето пукнуваат огромни своти на пари за погреб и се најадуваат зосто тогаш да не се прави свадба???
Садба е за убаво..колку луге ке видиш што со години не си ги видел.па ке запознаес плус нови..ке се изнаиграс изнапееш..мераци
 
Член од
11 февруари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
17
Уууу... Колку мразам тоа да викнам на свадба 300 души нит ги знам нит ги познавам па уште некои да ми се испијант па ми наручуваат песни шо не ги поднесувам. Јас сум за мало одбележување на денот у пријатна атмосфера само со пријателите со чисто селектирана музика шо нам ни се допаѓа. Ако сакаа моите нека си викаат тоа фамилијата нека пустеат штуреат ја тамо не се појавувам.
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Кога ќе дојде време за свадба, би сакала тоа да биде во присуство на најблиските членови на семејството, без личности кои ми се подалечни роднини и за прв пат во животот ќе ги видам на тој ден, па ќе ми раскажуваат леле колку си пораснала, вакво бебе беше, онака правеше и сл.:pos:
Што се однесува на адетите, би ги практикувала оние кои ги знам, кои сакам да ги направам по своја желба, без наметнување од баби и тетки.
Тој ден сакам да биде искроен по мој план ( и на партнерот, нормално) и не планирам да исполнувам туѓи желби во однос на поканети гости, организација и традиции.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Пошто денес има најразлични понуди на ресторани, храна, бендови, куќи кои што се грижат за декорација и организација на свадби повеќе од било кога и да е можеш да си направиш свадба по твој вкус при што ќе можеш да си комбинираш музика која тебе ти одговара, храна и изглед на сала.
За пијаните гости ич не им се секирајте. Ако е развеселен повеќе од што треба интересен е сам по себе и може да допринесе за атмосферата. Ако е лошо пијан и предизвикува непријатни сцени тогаш неговите блиски фино ќе си го изнесат од салата и понатаму е нивна грижа. Сите си ги знаат во фамилија ваквите "ризични точки" и на истите дискретно ќе им се обрнува внимание.
За музиката, пошто ти си ја плаќаш, има да ти свири како што ќе им кажеш. Конкретно ќе си нагласиш што сакаш, што нејќеш, што ни во сон не смеат да помислат да свират, дека нема нарачки од никого и тоа ќе ти биде средено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom