Сатанизам

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Devil-King, 22 септември 2008.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.305
  Допаѓања:
  29.699
  Они можат да си мислат у главите што сакаат. Анатемаго постоел. Али више не.
  [​IMG]
   
  На Хептаграм XI и The Magus им се допаѓа ова.
 2. The Magus

  The Magus אהיהוה

  Член од:
  8 ноември 2009
  Мислења:
  6.202
  Допаѓања:
  10.107
  Шубо е чувството друг да се обвинува за сопствената празноглавост. Најмудрата идеја во светот е Нечастивиот, лечи старе ране \m/
   
  На Ipsissimus му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kiro Hametovski

  Kiro Hametovski Sniffericious

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  40
  Брат прво не може сатанизмот, овој на лавеј, да биде религија, поради тоа што се противи на религијата. Тоа ви е испомешано малце со црквата сатанска, членство и сите други попатни ствари. Не знам точно да кажам зашто ги содржи тие елементи на религија, зашто со видов на сатанизам се запознав читајќи ја темава, и според тоа мене ми изгледа поише као идеологија и све тоа со цркви, библии и членарини ми е малце глупо, али нејсе. Битно како идеологија според мене е многу правилен. Нема да разглабам зашто, само ќе кажам дека мање-више се слагам со целата идеја. Е сеа, за муабетот што викаш дека се противи на религиите (вашите спорни монотеистички религии). Идеологијата на сатанизмов е да ја одржи човековата природа каква што е, каква што била отсекогаш - пред да настане било каква религија што проповеда тоа и тоа, вака и така. Во целата таа природа на човекот и негови основни инстинкти, спаѓа и потребата да верува во нешто што ќе му биде духовен водич во животот, а тоа отсекогаш постои. Само што пред 3000 години на некој му текнало дека тој дел од човековата природа (потребата да веруваш) може да ја искористи за да манипулира со луѓето и нивните други потреби да ги моделира според неа, односно да ги смени во однос на тоа какви биле првобитно. Значи друже, сатанизмот не е контрата, туку е оригиналот. Тој ја претставува човековата природа каква што е - со други зборови кажано, човекот е таков, каков што го претставил лавејовиот сатанизам многу подоцна. Единствено нешто што тој го проповеда е дека човекот е најдобар таков каков што бил настанат. Значи у право си дека сатанизмот настанал како спротивставување на релилгија, ама тоа може комотно да се поништи, зашто религијата е настаната како спротивставување на идеологијата на сатанизмот, односно величање на човекот каков што е.
   
  На StefusRefus и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 4. Kiro Hametovski

  Kiro Hametovski Sniffericious

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  40
  Така ли? Ако така глеаме, тогаш зборот САТАНА, односно олицетворението на Ѓаволот, односно оној Сатана кој се спомнува во Христијанството (пратиш до тука)? - Го добил името по староеврејскиот збор САТАН, кој значи противник. Така да коа ќе кажеш сатанист, може да нема врска со тој Ѓавол претставен таму, туку едноставно кажуваш ПРОТИВНИК. А коа ќе кажеш Христијанин (конкретно зашо со рисјани ти беше споредбата, немој да ме напраиш сеа Антихрист), тогаш мора да се мисли на нешто поврзано со Христос и верување во него, зашто тој збор е настанат од Христос и пред него НЕ ПОСТОЕЛ.
   
 5. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.917
  Допаѓања:
  31.127
  Имало еден куп Христоси. Ти мислиш дека Христос е презиме???
  тоа е титула и значи помазан, секој крал во Израелската историја бил помазан и ја имал таа титула (додуше ова е на грчки) али сите тие биле Христоси.
  Па следен пат кога ќе речиш Верувам во Христос - потенциирај на кој точно мислиш (употреби му го и вистинското име Јошуа оти никогаш и не се викал Исус)
   
  На Хептаграм XI и The Magus им се допаѓа ова.
 6. Kiro Hametovski

  Kiro Hametovski Sniffericious

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  40
  Ok ova ne znaev, znachi i zborot Hristijanin (vernik na prorokot Hristos) e dojden od istoto prezime. Ama toa ne go menja faktot deka ako kazhesh Satanist ne mora da mislish na privrzanik na Gjavolot, taka? :) PS. izvinete za latinicava, od drug pc sum ukluchen.
   
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.966
  Допаѓања:
  4.573
  И сеуште има луѓе кои мислат дека Христос е презиме, дека е уникатност само за евреинот Исус...

  Сешто оди по Земјата и во сешто верува за трошка надеж во своето незнаење.
   
 8. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.015
  Допаѓања:
  4.930
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Sotonistička crkva otvorena je još u komunizmu, u Varaždinu 1977. G. Ovo sada samo postaje javna legalizacija sotonističko-masonske vlasti u RHaziji.Ako hrvatski narod ovo dopusti bez krvi, onda stvarno ne zaslužuje da živi;
   
 9. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.300
  Допаѓања:
  8.572
  Само лук околу црквата венци да се обесат и нема да има ефект сатаната врз луѓето околу.
   
 10. dARK_ElementaL

  dARK_ElementaL Мрачен Паладин

  Член од:
  21 август 2017
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  213
  Каде може да се набави сатанистичката (зборувам за Лавеј) библија овде во Мкд? И на кој јазик/ци ја има?
   
 11. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.485
  Допаѓања:
  4.932
  Ја имаш во Академска книга за 559 ден. редовна цена на англиски, плус до сабота имаат и 20% попуст. Но за секој случај прашај дали ја имаат на залиха на нивната фб страна. :)
   
  Последно уредено: 13 септември 2018
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Атеист

  Атеист Дежурен Шаман

  Член од:
  2 февруари 2010
  Мислења:
  7.395
  Допаѓања:
  4.634
  Прашај го @Ipsissimus Мислам дека знае и на македонски кај може да се најде.
  Ако ти врши работа и пдф ја имаш на ПП.
   
  На dARK_ElementaL и Хептаграм XI им се допаѓа ова.
 13. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.694
  Допаѓања:
  12.103
  Печатени верзии на македонски постојат само неколку, една од нив е кај мене. Во продажба ги нема. А електронска верзија имаш во pdf формат:
  Link
  Инаку на англиски можеш полесно да најдеш печатена верзија и да си ја нарачаш онлајн.
   
  На dARK_ElementaL му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.900
  Допаѓања:
  6.845
  Лавеј е /бил педерче ( у душа )

  [​IMG]
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.305
  Допаѓања:
  29.699
  Сакате ли темава да се преименува од Сатанизам во Станизам и да биде посветена на ликот и делото на Станис Баратеон?
   
  На Botko и Solaire of Astora им се допаѓа ова.

Сподели преку: