Сатанизам

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
demon11 Дали како познавач на спиритуалниот сатанизам, можеш да дадеш коментар за сличноста со теологијата на богомилите?
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
demon11 Дали како познавач на спиритуалниот сатанизам, можеш да дадеш коментар за сличноста со теологијата на богомилите?
Iskreno neznam nisto za bogomilite, gledav eden srpski klip kade sto se objasnuvaa kako luge sto ja znaele pravata vistina no bas nisto ne se sekavam se mi e kako u magla
 
D

Daedalus

Гостин
demon11 Дали како познавач на спиритуалниот сатанизам, можеш да дадеш коментар за сличноста со теологијата на богомилите?

Сличноста помеѓу богомилите и спиритуалните сатанисти е и што овие и овие веруваат дека светот е создаден од ѓаволот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Iskreno neznam nisto za bogomilite, gledav eden srpski klip kade sto se objasnuvaa kako luge sto ja znaele pravata vistina no bas nisto ne se sekavam se mi e kako u magla
Богомилите се гностици, тие верувале дека креаторот на материјалниот свет е Сатаната или поточно Сатанаил. Тој ги создал рајската градина, земјата и Адам и Ева откако бил избркан од небесата.
Еве подетално:
The Bogomils taught that God had two sons, the elder Satanail and the younger Michael. The elder son rebelled against the father and became the evil spirit. After his fall he created the lower heavens and the earth and tried in vain to create man; in the end he had to appeal to God for the Spirit. After creation Adam was allowed to till the ground on condition that he sold himself and his posterity to the owner of the earth. Then Michael was sent in the form of a man; he became identified with Jesus, and was "elected" by God after the baptism in the Jordan. When the Holy Ghost (again Michael) appeared in the shape of the dove, Jesus received power to break the covenant in the form of a clay tablet (hierographon) held by Satanail from Adam. He had now become the angel Michael in a human form; as such he vanquished Satanail, and deprived him of the termination -il = God, in which his power resided. Satanail was thus transformed into Satan. Through his machinations the crucifixion took place, and Satan was the originator of the whole Orthodox community with its churches, vestments, ceremonies, sacraments and fasts, with its monks and priests. This world being the work of Satan, the perfect must eschew any and every excess of its pleasure. They were extreme ascetics, and prohibited the eating of meat.
--- надополнето: 5 октомври 2012 во 01:12 ---
Сличноста помеѓу богомилите и спиритуалните сатанисти е и што овие и овие веруваат дека светот е создаден од ѓаволот.
И мене тоа ми беше поентата, мислев дека demon11 ќе може да објасни или да даде коментар од аспект на спиритуалниот сатанизам.
 
D

Daedalus

Гостин
Богомилите се гностици, тие верувале дека креаторот на материјалниот свет е Сатаната или поточно Сатанаил. Тој ги создал рајската градина, земјата и Адам и Ева откако бил избркан од небесата.
Еве подетално:

--- надополнето: 5 октомври 2012 во 01:12 ---

И мене тоа ми беше поентата, мислев дека demon11 ќе може да објасни или да даде коментар од аспект на спиритуалниот сатанизам.
Во спиритуалниот сатанизам, основното верување е дека Сатаната е астрално суштество со висок левел. Ангелите се вонземјани кои сакаат да го запрат спиритуалниот развиток на планетава. Демоните и личниот однос со нив помагаат за побрз развиток на спиритуален план. Секој човек има личен контакт со Сатаната и може да го доживува како пријател/господар па дури и љубовник ако сака. Не постојат правила за тоа.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
142
Поени од реакции
51
Во спиритуалниот сатанизам, основното верување е дека Сатаната е астрално суштество со висок левел. Ангелите се вонземјани кои сакаат да го запрат спиритуалниот развиток на планетава. Демоните и личниот однос со нив помагаат за побрз развиток на спиритуален план. Секој човек има личен контакт со Сатаната и може да го доживува како пријател/господар па дури и љубовник ако сака. Не постојат правила за тоа.
Satanata ne e astralno sustestvo, edinstven nacin da se dojde u kontakt so satanata ili so demonite e preku atralniot svet u ovoj moment. Tocno e deka angelite go sprecuvaat mentalniot i spiritualniot razvitok na zemjata.(Ne samo angelite site sme vonzemjani i site poteknuvame od drugi planeti sekoj ziv svet bez razlika na denzitetot momentalno sto egzistira na ovaa planeta)Sekoj covek bukvalno sekoj covek e vo sekoj moment vo kontakt so satanata ili negovata energija no bidejki spiritualniot razvitok e sprecen ne moze toa da se dozivee bas kako taka i zatoa poveketo ne se svesni seuste za toa. Ljubovnik vodenje ljubov i sl e poznato samo tuka, toa e enrgija-vozbuda koja e dosta prijatna sto se odviva vo prvata cakra, cakra ako ja otvoris ke imas dosta privlecnost kon sprotivniot pol i parite.
Na povisko nivo ne postoi dobro i loso, toa e izmisleno od crkvata i vmetnato vo nasite mozoci, na povisko nivo postoi ljubov i harmonija u skald so univerzumot i beskonecniot kreator. Konekcijata izmegu site nas i beskonecniot kreator.
Toa sto ti go servira opstestvoto ne go goltaj, goltaj go sprotivnoto
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Читав за Цркавата на Сатаната и Делови од Сатанската Библија...
Нема врска со религија во основа е чист атеизам незнам зошто се викаат воопшто црква кога немаат везе со религија... Уствари секоја нормален и фин човек е чист сатанист според Црквата на Сатаната. Овој Сатанизам во чист атеизам само со чудно име :pos:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Читав за Цркавата на Сатаната и Делови од Сатанската Библија...
Нема врска со религија во основа е чист атеизам незнам зошто се викаат воопшто црква кога немаат везе со религија... Уствари секоја нормален и фин човек е чист сатанист според Црквата на Сатаната. Овој Сатанизам во чист атеизам само со чудно име :pos:
Имаш повеќе деноминации, некои од нив се доста фанатички, како и некои христијански деноминации.
 
M

Muranyi

Гостин
Читав за Цркавата на Сатаната и Делови од Сатанската Библија...
Нема врска со религија во основа е чист атеизам незнам зошто се викаат воопшто црква кога немаат везе со религија... Уствари секоја нормален и фин човек е чист сатанист според Црквата на Сатаната. Овој Сатанизам во чист атеизам само со чудно име :pos:
Има атеистички,но и теистички сатанизам кои буквално го обожаваат Сатаната,секако си имаат и тие своја страна во приказната со Сатаната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom