Сатанизам

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Он оти е ненормален му текнало да жртвува живи суштества во ритуали, не го видел нигде тоа по сатанистички книжулиња. Измислил сам оти е ненормален.
Тоа сакаш да ми кажеш?
Па затоа ти викам, дај цитирај ги тие книжулиња па да видиме каде и кои од нив предвидуваат такво нешто.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Еве сеа, само да видам кај ми беа остаени...
Кога свештеници силуваат деца скриени зад библијата и христијанството, тогаш библијата и христијанството не се проблемот за тоа.
Кога пациент на психијатриска болница ќе убие човек во име на сатаната, тогаш проблемот е во сатанизмот?! Не во установата што му дозволила да шета слободен? Не во причините што го довеле до таа состојба? Дежурната бабарога ви е крива тогаш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Кога свештеници силуваат деца скриенј зад библијата и христијанството, тогаш библијата и христијанството не се проблем.
Кога пациент на психијатриска болница ќе убие човек во име на сатаната, тогаш проблемот е во сатанизмот?! Не во установата што му дозволила да шета слободен? Не во причините што го довеле до таа состојба? Дежурната бабарога ви е крива тогаш?
Сатанизмот предвидува такви жртви. Христијанството не предвидува силување деца, напротив.
Секако дека надлежните имаат вина во ова, но и самото учење предвидува такви жртви и ритуали.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Знам дека бил ненормален. Прашав друго.
Под секта кај нас се и сешто се става. Ова е сатанизам.
Не битно што е секта у случајов. Како и да е типот си бил од претходно ненормален, пореметен. Како што кажав и претходно бил у суштина мирен, го фаќале од време на време будалите. Но тоа нема врска со окултизам, секти, религии.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Не битно што е секта у случајов. Како и да е типот си бил од претходно ненормален, пореметен. Како што кажав и претходно бил у суштина мирен, го фаќале од време на време будалите. Но тоа нема врска со окултизам, секти, религии.
Не е баш така чиста ситуацијата. Тука станува збор за учење кое го пропагира таквото поведение.
Ако сум јас неонацист, ама ненормален и убијам Евреи на улица, дали кривицата сосема ќе се сведе на мојата ненормалност или и на учењето кое го пропагира таквото поведение?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
5. Ne iskorištavaj seksualno osim ako ti nije dat znak.

9. Ne učini zlo djeci.

10. Ne ubijaj životinje osim ako si napadnut ili da bi preživio zbog hrane.
Не е ова моментот каде што ти или било кој друг, на мене ми објаснувате, како тоа имало разни врсти на сатанизам и како некои од нив се хипички мирољубиви.
Тоа го знам, тука не збориме за тие врсти на сатанизам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Сатанизмот предвидува такви жртви. Христијанството не предвидува силување деца, напротив.
Секако дека надлежните имаат вина во ова, но и самото учење предвидува такви жртви и ритуали.
Јас од официјалниве верзии на сатанизам што ги знам, ниедна не предвидува такви ритуали и жртви.

The Church of Satan
The Satanic Temple
The Temple of Set
The Cathedral of Satan
The Cathedral of the Black Goat
Order of Nine Angels
The Temple of the Black Light

Ако знаеш некоја плус каде се наложува убивање луѓе, повели наведи ја.[DOUBLEPOST=1544818726][/DOUBLEPOST]
Не е ова моментот каде што ти или било кој друг, на мене ми објаснувате, како тоа имало разни врсти на сатанизам и како некои од нив се хипички мирољубиви.
Тоа го знам, тука не збориме за тие врсти на сатанизам.
А за кој збориме?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не е баш така чиста ситуацијата. Тука станува збор за учење кое го пропагира таквото поведение.
Ако сум јас неонацист, ама ненормален и убијам Евреи на улица, дали кривицата сосема ќе се сведе на мојата ненормалност или и на учењето кое го пропагира таквото поведение?
ти праша дали бил ненормален или станал од како почнал со окултизам. Ете кажав дека бил и пред тоа ненормален и дека бил малтретиран во школо. Неговата пореметениот нема везе со секти, ѓаволи

Не е ова моментот каде што ти или било кој друг, на мене ми објаснувате, како тоа имало разни врсти на сатанизам и како некои од нив се хипички мирољубиви.
Тоа го знам, тука не збориме за тие врсти на сатанизам.
Па ти рече дека сатанизмот предвидувал такви жртви
Сатанизмот предвидува такви жртви...
...но и самото учење предвидува такви жртви и ритуали.
требаше да бидеш попрецизен на кој сатанизам мислиш
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
ти праша дали бил ненормален или станал од како почнал со окултизам. Ете кажав дека бил и пред тоа ненормален и дека бил малтретиран во школо. Неговата пореметениот нема везе со секти, ѓаволи
Во ред, прашав дали е пореметен пред да стане сатанист. Неговата пореметеност има врска со окултизмот, бидејќи бавењето со окултизам те праи побудала, ако пред тоа веќе си бил.[DOUBLEPOST=1544819298][/DOUBLEPOST]
Па ти рече дека сатанизмот предвидувал такви жртви
требаше да бидеш попрецизен на кој сатанизам мислиш
Јас мислев на сатанизмот кој го практикувал несреќникот. Не на некој хипички сатанизам, кој којзнае зашто го нарекуваат сатанизам, не на сатанизмот кој предвидува везење гоблени, ниту на сатанизмот кој вклучува дување балони.[DOUBLEPOST=1544819489][/DOUBLEPOST]
Јас од официјалниве верзии на сатанизам што ги знам, ниедна не предвидува такви ритуали и жртви.

The Church of Satan
The Satanic Temple
The Temple of Set
The Cathedral of Satan
The Cathedral of the Black Goat
Order of Nine Angels
The Temple of the Black Light

Ако знаеш некоја плус каде се наложува убивање луѓе, повели наведи ја.[DOUBLEPOST=1544818726][/DOUBLEPOST]
А за кој збориме?
Дали сега стигнавме до местото каде што ја треба да докажувам дека има сатанизам кој предвидува жртви и има ритуали со жртвување?
:lolzz:
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали сега стигнавме до местото каде што ја треба да докажувам дека има сатанизам кој предвидува жртви и има ритуали со жртвување?
:lolzz:
Ако некоја рандом будала измисли ритуал тогаш тоа е сатанизам, ако свештеник на официјална религија силува дете, тогаш тоа нема врска со христијанство?! Логикава у шутка ја продаваат или на али експрес ја нарачуваш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Ако некоја рандом будала измисли ритуал тогаш тоа е сатанизам, ако свештеник на официјална религија силува дете, тогаш тоа нема врска со христијанство?! Логикава у шутка ја продаваат или на али експрес ја нарачуваш?
Сатанизмот пропагира жртвување преку ритуали.
Христијанството, а и многу други религии не пропагираат педофилија, напротив, ја забрануваат.
Суштински разлики има тука.

Башка што некои форми на сатанизам пропагираат баш педофилија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Сатанизмот пропагира жртвување преку ритуали.
Христијанството, а и многу други религии не пропагираат педофилија, напротив, ја забрануваат.
Суштински разлики има тука.

Башка што некои форми на сатанизам пропагираат баш педофилија.
Па дај посочи кој сатанизам го пропагирал тоа? Или за тебе секој испад на рандом психопат е сатанизам? Ти наброив цела листа на сатанистички правци што се познати и официјални, ниедна од нив не го прави тоа што ти го тврдиш!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Па дај посочи кој сатанизам го пропагирал тоа? Или за тебе секој испад на рандом психопат е сатанизам? Ти наброив цела листа на сатанистички правци што се познати и официјални, ниедна од нив не го прави тоа што ти го тврдиш!
Не би биле официјални кога би го пропагирале тоа. Би биле, во најмала рака, забранети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom