Сатанизам

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.781
Читав за Цркавата на Сатаната и Делови од Сатанската Библија...
Нема врска со религија во основа е чист атеизам незнам зошто се викаат воопшто црква кога немаат везе со религија... Уствари секоја нормален и фин човек е чист сатанист според Црквата на Сатаната. Овој Сатанизам во чист атеизам само со чудно име :pos:
Они можат да си мислат у главите што сакаат. Анатемаго постоел. Али више не.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.645
Поени од реакции
11.630
Шубо е чувството друг да се обвинува за сопствената празноглавост. Најмудрата идеја во светот е Нечастивиот, лечи старе ране \m/
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
не е тоа инает туку чиста логика
Не можеш да викаш јас сум антикомунист аликомунисти не постојат, или јас сум антифашист али фаќизам не постои...

Самото то што си сатанист произлегува дека постои, егзистира има религија, бог, идеологија... на која и се спротивставуваш или ја отфрлаш. Али сепак, признаваш дека постои. Не велам дека ја прифаќаш, туку признаваш. Ако си сигурен дека не постои бог и дека тој бог преку свои пророци им пренел на луѓе збор, учење тогаш нема да се замараш со градење и следење на сопстрвена религија која ќе бидио спротивставена на тој бог. Пример комунизмот. Вели Бог не постои и толку. Не гради свој пандан на христијанството или свои ритуали или религија која ќе му биди контра. Едноставно тотално го отфрла како измислица. А ако нештото е измислено, нема што да му создаваш спротивна религија.
Брат прво не може сатанизмот, овој на лавеј, да биде религија, поради тоа што се противи на религијата. Тоа ви е испомешано малце со црквата сатанска, членство и сите други попатни ствари. Не знам точно да кажам зашто ги содржи тие елементи на религија, зашто со видов на сатанизам се запознав читајќи ја темава, и според тоа мене ми изгледа поише као идеологија и све тоа со цркви, библии и членарини ми е малце глупо, али нејсе. Битно како идеологија според мене е многу правилен. Нема да разглабам зашто, само ќе кажам дека мање-више се слагам со целата идеја. Е сеа, за муабетот што викаш дека се противи на религиите (вашите спорни монотеистички религии). Идеологијата на сатанизмов е да ја одржи човековата природа каква што е, каква што била отсекогаш - пред да настане било каква религија што проповеда тоа и тоа, вака и така. Во целата таа природа на човекот и негови основни инстинкти, спаѓа и потребата да верува во нешто што ќе му биде духовен водич во животот, а тоа отсекогаш постои. Само што пред 3000 години на некој му текнало дека тој дел од човековата природа (потребата да веруваш) може да ја искористи за да манипулира со луѓето и нивните други потреби да ги моделира според неа, односно да ги смени во однос на тоа какви биле првобитно. Значи друже, сатанизмот не е контрата, туку е оригиналот. Тој ја претставува човековата природа каква што е - со други зборови кажано, човекот е таков, каков што го претставил лавејовиот сатанизам многу подоцна. Единствено нешто што тој го проповеда е дека човекот е најдобар таков каков што бил настанат. Значи у право си дека сатанизмот настанал како спротивставување на релилгија, ама тоа може комотно да се поништи, зашто религијата е настаната како спротивставување на идеологијата на сатанизмот, односно величање на човекот каков што е.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Абе луѓе. Оти вака се лажете. Сатанизам, а устври не бил сатанизам, само така било турено името, немало што друго. Абе немојте така ќе ви се налути сатаната, па шо праиме после? Немојте да хулите на него. Значи неможе да се нарекувате сатанисти а да тврдите дека не верувате во никаков сатана. Апсурд? Или ви е срам, се криете пред народот од она во што вистински верувате, или стварно појма си немате. Оти вашето доаѓа исто како јас да се нарекувам Христијанин, ама да не верувам во Христотс, него така само името ми се допаѓа.
Така ли? Ако така глеаме, тогаш зборот САТАНА, односно олицетворението на Ѓаволот, односно оној Сатана кој се спомнува во Христијанството (пратиш до тука)? - Го добил името по староеврејскиот збор САТАН, кој значи противник. Така да коа ќе кажеш сатанист, може да нема врска со тој Ѓавол претставен таму, туку едноставно кажуваш ПРОТИВНИК. А коа ќе кажеш Христијанин (конкретно зашо со рисјани ти беше споредбата, немој да ме напраиш сеа Антихрист), тогаш мора да се мисли на нешто поврзано со Христос и верување во него, зашто тој збор е настанат од Христос и пред него НЕ ПОСТОЕЛ.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А коа ќе кажеш Христијанин (конкретно зашо со рисјани ти беше споредбата, немој да ме напраиш сеа Антихрист), тогаш мора да се мисли на нешто поврзано со Христос и верување во него, зашто тој збор е настанат од Христос и пред него НЕ ПОСТОЕЛ.
Имало еден куп Христоси. Ти мислиш дека Христос е презиме???
тоа е титула и значи помазан, секој крал во Израелската историја бил помазан и ја имал таа титула (додуше ова е на грчки) али сите тие биле Христоси.
Па следен пат кога ќе речиш Верувам во Христос - потенциирај на кој точно мислиш (употреби му го и вистинското име Јошуа оти никогаш и не се викал Исус)
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Имало еден куп Христоси. Ти мислиш дека Христос е презиме???
тоа е титула и значи помазан, секој крал во Израелската историја бил помазан и ја имал таа титула (додуше ова е на грчки) али сите тие биле Христоси.
Па следен пат кога ќе речиш Верувам во Христос - потенциирај на кој точно мислиш (употреби му го и вистинското име Јошуа оти никогаш и не се викал Исус)
Имало еден куп Христоси. Ти мислиш дека Христос е презиме???
тоа е титула и значи помазан, секој крал во Израелската историја бил помазан и ја имал таа титула (додуше ова е на грчки) али сите тие биле Христоси.
Па следен пат кога ќе речиш Верувам во Христос - потенциирај на кој точно мислиш (употреби му го и вистинското име Јошуа оти никогаш и не се викал Исус)
Ok ova ne znaev, znachi i zborot Hristijanin (vernik na prorokot Hristos) e dojden od istoto prezime. Ama toa ne go menja faktot deka ako kazhesh Satanist ne mora da mislish na privrzanik na Gjavolot, taka? :) PS. izvinete za latinicava, od drug pc sum ukluchen.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.664
И сеуште има луѓе кои мислат дека Христос е презиме, дека е уникатност само за евреинот Исус...

Сешто оди по Земјата и во сешто верува за трошка надеж во своето незнаење.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713



Sotonistička crkva otvorena je još u komunizmu, u Varaždinu 1977. G. Ovo sada samo postaje javna legalizacija sotonističko-masonske vlasti u RHaziji.Ako hrvatski narod ovo dopusti bez krvi, onda stvarno ne zaslužuje da živi;
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.591
Поени од реакции
38.739



Sotonistička crkva otvorena je još u komunizmu, u Varaždinu 1977. G. Ovo sada samo postaje javna legalizacija sotonističko-masonske vlasti u RHaziji.Ako hrvatski narod ovo dopusti bez krvi, onda stvarno ne zaslužuje da živi;
Само лук околу црквата венци да се обесат и нема да има ефект сатаната врз луѓето околу.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Каде може да се набави сатанистичката (зборувам за Лавеј) библија овде во Мкд? И на кој јазик/ци ја има?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Каде може да се набави сатанистичката (зборувам за Лавеј) библија овде во Мкд? И на кој јазик/ци ја има?
Ја имаш во Академска книга за 559 ден. редовна цена на англиски, плус до сабота имаат и 20% попуст. Но за секој случај прашај дали ја имаат на залиха на нивната фб страна. :)
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Каде може да се набави сатанистичката (зборувам за Лавеј) библија овде во Мкд? И на кој јазик/ци ја има?
Прашај го @Ipsissimus Мислам дека знае и на македонски кај може да се најде.
Ако ти врши работа и пдф ја имаш на ПП.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Каде може да се набави сатанистичката (зборувам за Лавеј) библија овде во Мкд? И на кој јазик/ци ја има?
Печатени верзии на македонски постојат само неколку, една од нив е кај мене. Во продажба ги нема. А електронска верзија имаш во pdf формат:
Link
Инаку на англиски можеш полесно да најдеш печатена верзија и да си ја нарачаш онлајн.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.217
Поени од реакции
78.781
Сакате ли темава да се преименува од Сатанизам во Станизам и да биде посветена на ликот и делото на Станис Баратеон?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom