Самоанализа - Кој сум јас?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Има само еден начин да дознаеш кој си а тоа е преку негација(елиминација) и тоа по следната рецепта:

That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you can become aware of, you are not.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Има само еден начин да дознаеш кој си а тоа е преку негација(елиминација) и тоа по следната рецепта:

That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you can become aware of, you are not.
Лајкчето ме потсети дека имаше една квота што сакав да те цитирам, ако сум свесен за мојата свесност, дали уствари сум јас чиста свесност?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Лајкчето ме потсети дека имаше една квота што сакав да те цитирам, ако сум свесен за мојата свесност, дали уствари сум јас чиста свесност?
Не можеш да бидеш свесен за својата свесност.....тоа ти е едноставно чуство(sense, знаење) може и нов збор треба да се измисли. Пример замисли си дека само слух имаш, и ти слушаш се што те опкружува и знаеш дека слушаш, арно ама не можеш сам себе да се слушнеш како слушаш :) , од оваа причина и методата на самоспознавање
That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you can become aware of, you are not.
Зен мајсторите викаат ако ми дадеш име ме убиваш....сакат да кажат дека на егзистенционална основа ние освен нашата идентификација ништо друго заедничко немаме со нашите тела.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Не можеш да бидеш свесен за својата свесност.....тоа ти е едноставно чуство(sense, знаење) може и нов збор треба да се измисли. Пример замисли си дека само слух имаш, и ти слушаш се што те опкружува и знаеш дека слушаш, арно ама не можеш сам себе да се слушнеш како слушаш :) , од оваа причина и методата на самоспознавање
That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you can become aware of, you are not.
Зен мајсторите викаат ако ми дадеш име ме убиваш....сакат да кажат дека на егзистенционална основа ние освен нашата идентификација ништо друго заедничко немаме со нашите тела.
Drugarce, samo citas knigi i citiras izreki, a ne gi razbiras u sustina. Drugim rechima mlatesh prazna slama.
Sedni 15 min meditiraj malce, 2-3 meseca ke ti stane jasno sho e toa samo-svesnost. Samoanalizata ne e intelektualen proces, tuku proces na samo-posmatranje, to jest posmatranje na telesnite, umstvenite i emocionalnite zbivanja unutar nas.
Taka da odgovor na prasanjeto na drugarceto pogore e
SAMO-SVESNOST. Ali toa spoznavanje ode lagano lagano, javash javash , prasinka po prasinka, milimetar po milimetar.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Drugarce, samo citas knigi i citiras izreki, a ne gi razbiras u sustina. Drugim rechima mlatesh prazna slama.
Sedni 15 min meditiraj malce, 2-3 meseca ke ti stane jasno sho e toa samo-svesnost. Samoanalizata ne e intelektualen proces, tuku proces na samo-posmatranje, to jest posmatranje na telesnite, umstvenite i emocionalnite zbivanja unutar nas.
Taka da odgovor na prasanjeto na drugarceto pogore e
SAMO-SVESNOST.
Ali toa spoznavanje ode lagano lagano, javash javash , prasinka po prasinka, milimetar po milimetar.
Тоа ти по книги или е производ на самоспознавање?
Од друга страна, ако ти си само свесност што е светот за кој што си свесен....како си со него поврзан и на што е производ?
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Не можеш да бидеш свесен за својата свесност.....тоа ти е едноставно чуство(sense, знаење) може и нов збор треба да се измисли. Пример замисли си дека само слух имаш, и ти слушаш се што те опкружува и знаеш дека слушаш, арно ама не можеш сам себе да се слушнеш како слушаш :) , од оваа причина и методата на самоспознавање
That who you can see, you are not; that which you can observe, you are not; that which you can become aware of, you are not.
Зен мајсторите викаат ако ми дадеш име ме убиваш....сакат да кажат дека на егзистенционална основа ние освен нашата идентификација ништо друго заедничко немаме со нашите тела.
Што мислиш за видеово? Дали е ова вистиснка душевност или Џим има внесено премногу его во неговиот душевен пат?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Што мислиш за видеово? Дали е ова вистиснка душевност или Џим има внесено премногу его во неговиот душевен пат?
Таман си е :)
Џим Кери глумејки до бесвест видел дека се е глума.....тоа е неговата медитација. Има неколку феномени кои им се случуваат на глумците, а поврзани со тие фејк персони. Имаш случаи на самоубиства дури од време на време.
Не дека Џим нема некои последици од тие идентификации со разни ликови......ама се гледа дека е над случувањата. Штом е над сите случувања тогаш тоа е право просветлување....тоа е критериумот за таа работа.....дали си мастер или слејв :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Таман си е :)
Џим Кери глумејки до бесвест видел дека се е глума.....тоа е неговата медитација. Има неколку феномени кои им се случуваат на глумците, а поврзани со тие фејк персони. Имаш случаи на самоубиства дури од време на време.
Не дека Џим нема некои последици од тие идентификации со разни ликови......ама се гледа дека е над случувањата. Штом е над сите случувања тогаш тоа е право просветлување....тоа е критериумот за таа работа.....дали си мастер или слејв :)
Посебно интересна тема се глумците, во квалитетните исцелителски кругови прецизно раскажуваат дека има многу случаи каде се разболуваат поради директно соживување со улогата. :)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Да го цитирам најдобриот поет на балканов а и пошироко, Ристо Вртев.

Јас сум еден човек.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Многу добро видео, одговори на многу прашања во темава.
Види, на темава одговорите ги признаваш само откако веќе ги имаш а не си знаел(не си земал у обзир) дека ги имаш :)
Земи го сонот како аналогија. Пример ти кажува некој за будна состојба во сон.....што тебе тоа ти значи? :)
Затоа џабе млатење празна слама. Сум чул една приказна за Сидарта, кога го прашале до кога ќе вергла да објаснува за "будност" он рекол се додека постои веројатност и еден човек во цела вечност да го освести :)
Она што може да се помогне се методите на будење(не го сакаат овој збор заспаните оти мислат дека нивниот сон е се што го имаат хахахх). А методите опфаќаат техники на медитација. Не медитацијата како њу ејџ магија некоја си туку како многу прости методи.
Има доста, еве Џим Кери си имал среќа да си има негов метод поврзан со правење пари :)
Еве Шива што препорачува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom