Самоанализа - Кој сум јас?

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Многу сум им инспиративна на лугето и постојано ме анализират.Во нешто се во право ама во поголемиот дел скроз погрешни заклучоци донесуваат можеби поради фактот што сум биполарна и во една иста ситуација различно реагирам :D Ама ме прифатиле таква каква што сум и скроз ми е океј.Не можам да напишам за себе каква сум поради фактот што постојано се менувам, некои особинни ги истакнувам, некои ги менувам и така..Во главно ме опишуваат како : импулсивна, емотивна, одговорна, премногу амбициозна (тоа не ми чини), неодлучна, темпераментна, позитивна и човек вез влакна на јазик.Во сите овие епитети се чуствувам помалце или повеќе пријатно.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Има ли некој можеби шаблон прашања околу оваа тема ?
Јас цело време се самоанализирам но тоа е слободен стил.
Мене ми треба евентуално серија од точно дадени прашања,
за да оформам некое по стручно мислење околу оваа тема.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Кој сум јас? Што е смислата на моето живеење? Зошто сум овде? Каков е целиот Универзум?

Постојан трагач кон вистината, со свој лајф-стајл, обратен од она што се случува во мојата глава, но некој особини ме издаваат: ,,Длабоко мислење, склоност кон уметност и разговори за се што е надвор од кутијата" Обично се од најдлабоките фантазии го искажувам искрено, затоа сум и доста хумористичен, необичен и занимлив. Сметам дека се на Универзумот е веќе завршено, затоа сум мрзелив и вечно уморен, но поради мојот инат изгледа како да имам премногу животна енергија. Ги сакам пријателите, се трудам да бидам радосен на туѓата среќа и да останам великодушен без разлика колку и да е скапа цената. Вечен оптимист.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Сепак прашањето е малце подлабоко од она кои сме и что преставуваме моментално во околината, друштвото, опшството. Кој сум Јас? Што сум Јас? Дали сум Јас само телото од месо и крв како што обично ни се чини? Дали сум Јас сетилата? Дали сум Јас мојот ум, моите мисли, престави, идеи? Кога ке се задлабочиме малце во вакво само-истражување ја губиме нашата идентификација. Сето она што сме мислеле дека е нашето Јас убидуваме дека тоа е само наше, наши алатки. Мое тело, мои сетила, мои чуства, мои мисли, мој ум, мој интелект...а кај сме ние уствари? :) Уствари сме позади се, како еден неутрален посматрач на збивањата на оваа несфатлива и зачудувачка престава - животот. Но некако цело време се индентификуваме со разни објекти, груби и фини. У суштина Јас сум никој и ништо без разлика на моите надворешни активности и идентификации. Ни-кој, ни-што. Нашето најдлабоко Јас е изнад се што е минливо и променливо. Само што уопште не е лесно да се ослободеме од се она што се индентификуваме......
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Nekoj so dosol na ovaj svet,nezavisno dali sakal ili ne i sega mora da se bori so zivotot.Sekoe pogolemo prodlabocuvanje na temava mozi da go odnesit coveka vo neposakuvana nasoka,toest nihilizam!
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ма човек природно се бори со живото и у живото. Продлабочува се тај шо се презаситил од се, шо созреал духовно. Не се секирај, ти имаш уште ногу авантури да ги уживаш. Иначе живото секако не носи у непосакувана насока - смрт :pos:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ма човек природно се бори со живото и у живото. Продлабочува се тај шо се презаситил од се, шо созреал духовно. Не се секирај, ти имаш уште ногу авантури да ги уживаш. Иначе живото секако не носи у непосакувана насока - смрт :pos:
Se prezasitil od se i sozreal duhovno!?:cautious:Abe Govinda jak lik si ej!:icon_mrgr:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Se prezasitil od se i sozreal duhovno!?:cautious:Abe Govinda jak lik si ej!:icon_mrgr:
"What dont kill you makes you more strong"
Кој знае, мош ради страдалничкио живот. Викаатр дека на балкано се раѓаат најстари души :angel:
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.305
Поени од реакции
10.314
Јас уште го немам пронајдено.За сега сум една човечка силуета чија сенка е поголем човек од мене.Во потрага по спокој и мир , инспирација и реализација на соништата.А нив ги имам многу.Јас е закован со сидро во некој длабок океан сокриен од оваа човечка силуета.Една многу паметна личност ми има кажано нешто многу убаво.Човекот не се раѓа како човек.Во еден период во животот душата го напушта телото и заминува во потрага по тоа нешто што и е потребно за да може да се врати и да стане човек.Мојава изгледа нема компас, а и не се брза многу многу.Нема гајле до тогаш вештачкото јас ќе си ги менува маските и ќе продолжи да чекори се додека не го пронајде нештото што ќе го скроти и ќе му ги врати сите оние работи кои го правеа среќен без оглед на се она што се случува околу него.








знам и да лажам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Јас уште го немам пронајдено.За сега сум една човечка силуета чија сенка е поголем човек од мене.Во потрага по спокој и мир , инспирација и реализација на соништата.А нив ги имам многу.Јас е закован со сидро во некој длабок океан сокриен од оваа човечка силуета.Една многу паметна личност ми има кажано нешто многу убаво.Човекот не се раѓа како човек.Во еден период во животот душата го напушта телото и заминува во потрага по тоа нешто што и е потребно за да може да се врати и да стане човек.Мојава изгледа нема компас, а и не се брза многу многу.Нема гајле до тогаш вештачкото јас ќе си ги менува маските и ќе продолжи да чекори се додека не го пронајде нештото што ќе го скроти и ќе му ги врати сите оние работи кои го правеа среќен без оглед на се она што се случува околу него.
На прав пат си, пошо си самосвесен. Иначе душата шо има да брза коа цела вечност и е на располагање? Ако не и повеќе :D
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Индивидуалец, непродуктивен филозоф, спиритуалист, перфекционист, помалку и мизантроп, критичар, негативец.

Од другата страна ме доживуваат како позитивна личност со смисла за хумор барем така ми рекле но јас не мислам така. Резервирана сум и не се дружам премногу. Ради перфекционистот во мене сакам средени работи, здрав живот, спорт, здрава храна, убав изглед итн.
Мизантропот не така ретко може да се сретне во мојата личност.
Индивидуалец сум и ретко кој може да ме сфати.

Филозоф / сакам да разглабам неодговорени прашања и неверендинг проблемс, да ги анализирам од секој можен аспект и да извлекувам заклучоци.
Критички ум имам и кон себеси и кон останатите.
Музиката ми е битен сегмент во секојдневието, еквивалентна на хемискиот елемент О. Ја примам, ја дишам, ја вкусувам. Омилен музичар: Мајкл Џексон. <3

Негативец у фиктивна смисла, пошто увек се гледам у некоја таква улога на женска која среќава анонимен партнер и идат да крадат дијаманти од сефови у богати куќи, нешто наизглед на приказната "If tommorow comes" од Сидни Шелдон, има по нешто криминално во мојот ум, сакам акција, бегање адреналин...Омилен негативец: The Joker.
Интуитивна сум, знам дека ќе бидам славна само не знам дали у позитивна или негативна смисла. :cautious:
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Е кој си де ако не мрежа на мислии и импресии, кој си кога нема мисли и импресии ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Е кој си де ако не мрежа на мислии и импресии, кој си кога нема мисли и импресии ?
Cista svest, posmatrac, radost i mir sami po sebe. Impresii i misli sekogas postojat, samo se se potivki i posuiptilni.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Like the empty sky it has no boundaries.
Yet it is right in this place, ever profound and clear.
When you seek to know it, you cannot see it.
You cannot take hold of it,
But you cannot lose it.
In not being able to get it, you get it.
When you are silent, it speaks.
When you speak, it is silent.
The great gate is wide open to bestow alms,
And no crowd is blocking the way.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Мислам дека никој неможе да навлезе во лавиринтот на својата душа и лесно потоа да го најде излезот...енигма сме самите на себе, не сме самокритични и затоа ретко кој човек се себе самоанализира(можеби и се плаши од тоа што би го открил сам за себе):confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom