Сакам да знам!

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Ne mi e jasno zosto edna tegla med cini 600 denari????
Od kade ja izvadija cenata, od rakav li???
Епа кога шеќерот беше 45 денари, тегла беше 400 денари, сега шеќерот е 70 денари и затоа ќе биде 600ки. Природата дава се помалку и помалку мора да ги храниш со шеќер, пчеларската опрема е се поскапа, и затоа медот ќе оди нагоре.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.276
Ne mi e jasno zosto edna tegla med cini 600 denari????
Od kade ja izvadija cenata, od rakav li???
Сите материјали што се користат во производството на мед се поскапени, вклучувајки ги и горивата скоро дупло а мора редовно да се оди во пчеларникот да се проверува да се преместуваат кај тие што ги селат итн. 600 денари за квалитетен мед не е многу, 5 кутии цигари се тоа а цела фамилија ќе јаде мед
 
Член од
6 август 2009
Мислења
19
Поени од реакции
3
Добар ден, сакам да прашам дали поволна градежна механизација како градежен кран, подлежи на царинење во Македонија, бидејќи на нивниот сајт не можев да пронајдам информации од овој тип.
Ви благодарм многу :)
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Добар ден, сакам да прашам дали поволна градежна механизација како градежен кран, подлежи на царинење во Македонија, бидејќи на нивниот сајт не можев да пронајдам информации од овој тип.
Ви благодарм многу :)
Кај нас се подлежи на царинска давачка така и механизацијата ќе ти се смета за основно средство за кое немаш поврат на ДДВ треба да си најдеш некој добар шпедитер кој сето ова ке ти го изработи добро за помали давачки биди спремен и за мито :)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Некој да не знае отприлика колку товар крепи иверка 16mm со должина 75cm?
И тие клинчињата со пластика за полици?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Некој да не знае отприлика колку товар крепи иверка 16mm со должина 75cm?
И тие клинчињата со пластика за полици?
Знаејќи статика....ако е распределен...грубо околу
120-130 кила на м2.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Сакам да изработам самолепливи етикети за стаклена амбалажа, мали, големи...секакви. Е сега незнам шо машина ке ми треба за тоа , дали печатар, принтер или како и да се вика .Сакам етикетите да ми бидат у боја.Што би ми препорачале.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Сакам да изработам самолепливи етикети за стаклена амбалажа, мали, големи...секакви. Е сега незнам шо машина ке ми треба за тоа , дали печатар, принтер или како и да се вика .Сакам етикетите да ми бидат у боја.Што би ми препорачале.
Можеш и со најобичен принтер само ќе си купиш муфлон и гајле нема.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.100
Поени од реакции
3.472
Сите материјали што се користат во производството на мед се поскапени, вклучувајки ги и горивата скоро дупло а мора редовно да се оди во пчеларникот да се проверува да се преместуваат кај тие што ги селат итн. 600 денари за квалитетен мед не е многу, 5 кутии цигари се тоа а цела фамилија ќе јаде мед
Креваат паника, чоек ќе помисли еден ден ќе трае теглата.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ова нешто што навистина ме интересира . Ќе ги ценам мислењата од женскиот пол , но и сите мислења кои се аргументирани и со цврсто издржани факти.

Често ми с случува кога сум во врска , партнерката иако е далеку од мене да почуствува кога сум нервозен или напнат ? Не ми се случило ова само со една . Со повеќе девојки што сум бил кога сме четувале на ФБ и вибер ме прашувале дали и зошто сум напнат или ми е лошо.

Како може да знаат дека сум навистина нервозен ? Збориме за ФБ/Вибер чет каде што за разлика од телефонски разговор не може да се пренесе или препознае емоција кај соговорникот. Значи ја исклучувам можноста гласот да ме издава.

Нивниот одговор е : па не знам, едноставно така почуствував дека си нервозен.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.100
Поени од реакции
3.472
Ова нешто што навистина ме интересира . Ќе ги ценам мислењата од женскиот пол , но и сите мислења кои се аргументирани и со цврсто издржани факти.

Често ми с случува кога сум во врска , партнерката иако е далеку од мене да почуствува кога сум нервозен или напнат ? Не ми се случило ова само со една . Со повеќе девојки што сум бил кога сме четувале на ФБ и вибер ме прашувале дали и зошто сум напнат или ми е лошо.

Како може да знаат дека сум навистина нервозен ? Збориме за ФБ/Вибер чет каде што за разлика од телефонски разговор не може да се пренесе или препознае емоција кај соговорникот. Значи ја исклучувам можноста гласот да ме издава.

Нивниот одговор е : па не знам, едноставно така почуствував дека си нервозен.
Женска интуиција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom