Сакам да знам!

Член од
20 септември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
3
Здраво. Пребарувам парцели периодов и на страната на катастар информацијата за сопствениците е од јавен домен, но како јас би остварил контакт со сопственикот освен ако не знам некој од околината што би ме пренасочил кон него/неа. Дали некој знае начин на кој можам полесно да дојдам до контакт со сопственици на земјиште?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Здраво. Пребарувам парцели периодов и на страната на катастар информацијата за сопствениците е од јавен домен, но како јас би остварил контакт со сопственикот освен ако не знам некој од околината што би ме пренасочил кон него/неа. Дали некој знае начин на кој можам полесно да дојдам до контакт со сопственици на земјиште?
Преку google maps види кај се наоѓа и оди директно во селото/ населеното место, распрашај се на лице место, поинаку, преку институции да добиеш контакт е невозможно...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Здраво. Пребарувам парцели периодов и на страната на катастар информацијата за сопствениците е од јавен домен, но како јас би остварил контакт со сопственикот освен ако не знам некој од околината што би ме пренасочил кон него/неа. Дали некој знае начин на кој можам полесно да дојдам до контакт со сопственици на земјиште?
Има и адреса на живеење покрај име и презиме на сопственикот, па можеш по адреса да го побараш
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Здраво на сите овде сум нов на овој форум и затоа ќе ми треба вашата помош и вашето лично мислење за оваа тема

Како до инвалидска пензија во оваа вукојебина се работи за мој братучед....Во сообраќајна несреќа пред 30 години остана со парализирана рака ,а до пред 4 години му открија рак на крвта....значи оди на комисија првостепенска и му Велат дека е 70% способен за работа...како е можно сето тоа ако мислат за мито да им даде ахааа едвај крај со крај врзува...инаку од 2005 до 2018 кога и да иде го одбиваат...само се прашувам милост имаат ли кон сиромаштијата .....
Ако сакаш малце да се замараш, а искрено ја да сум би се замарал, прати пораки(email) до различни медиуми. Медиуми во моментов како офнет, и посебно „опозициските“ како република или инфомакс, ќе објават. Прати и до Алсат и остали. Биди упорен и пиши ги со име и презиме сите што го направиле способен за работа. Прати им детален документ, со факти со опис за случајот.

У нашава држава, за сите мајмуни што работат државно, само вака. Додека некој се мучи, Нина групер ќе си зима субвенција за проект, неповратни средства. Испообјавиги насекаде, да се вртат по интернет со слики, име, презиме. Верувај дека само така ќе те сватат сериозно следен пат кога ќе отидеш, и башка ке добијат мал притисок од друга страна.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ај да прашам и јас нешто :) Во дворот ми се шетаат еден куп мачки и тоа воопшто не би ми било проблем арно ама имам фонтана со многу убави риби. Накитени ми се околу рибите и до сега билансот е една помалце. Имам некој уред што наводно тера мачки ама не гледам дека има било каков ефект. Има ли некој некое искуство, сугестија, предлог (да не е решение од типот земи си куче)?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.481
Ај да прашам и јас нешто :) Во дворот ми се шетаат еден куп мачки и тоа воопшто не би ми било проблем арно ама имам фонтана со многу убави риби. Накитени ми се околу рибите и до сега билансот е една помалце. Имам некој уред што наводно тера мачки ама не гледам дека има било каков ефект. Има ли некој некое искуство, сугестија, предлог (да не е решение од типот земи си куче)?
Навечер ако е постави светло на сензор ултра звучниот сигнал ги растерува ама со тек на време нема ефект , за преку ден нз нможе би прскалка на сензор мачките не сакаат вода.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Ај да прашам и јас нешто :) Во дворот ми се шетаат еден куп мачки и тоа воопшто не би ми било проблем арно ама имам фонтана со многу убави риби. Накитени ми се околу рибите и до сега билансот е една помалце. Имам некој уред што наводно тера мачки ама не гледам дека има било каков ефект. Има ли некој некое искуство, сугестија, предлог (да не е решение од типот земи си куче)?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Сакам да знам дали кај нас има Dungenons n Dragons и слично
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Кај може да се пријави куче кое што лае по цели ноќи?
Значи во моментот ми иде да одам да го распарчам, му ибам тоа цвикалото мајчино, веќе 5-6 години по ред се активира негде април/мај и ме малтретира до кај септември/октомври.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Ме интересира..ако си блокиран од извршителиве има ли некој начин друг да си праќаш,примаш пари,плаќаш итд итд а да не може да те блокира?? Некакво решение? Не сакам да плаќам долгови што не се мои и не сакам ништо да се замарам. Само дали некој знае некаква опција. ? Освен картичка во странство пејпал итд...
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
Како да дознам на кого припаѓат одредено возило со одредена рег табличка?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ме интересира..ако си блокиран од извршителиве има ли некој начин друг да си праќаш,примаш пари,плаќаш итд итд а да не може да те блокира?? Некакво решение? Не сакам да плаќам долгови што не се мои и не сакам ништо да се замарам. Само дали некој знае некаква опција. ? Освен картичка во странство пејпал итд...
Сите платежни опции преку банките во Македонија се поврзани со извршителите. Ако те блокирале првпат, појди во банка, ќе те одблокираат за извесна сума (1.500 денари е ми се чини). Банката ќе ти даде име и презиме на извршителот, појди таму, кажи дека ќе плаќаш на рати или некако, на пример, и за кратко (некој месец) ќе си работиш со сметките најнормално. :)
Ако не е прво блокирање, од МК немаш можност да ти платат а да не е предмет на извршување, освен кеш. А за прилив од странство - Moneygram е опција за помали суми
 

Kajgana Shop

На врв Bottom