Сакам да знам!

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Најефтин Рент а кар во Македонија и некој да сподели искуство како сте задоволни од рентањето на аеродром?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.773
Поени од реакции
10.309
Најефтин Рент а кар во Македонија и некој да сподели искуство како сте задоволни од рентањето на аеродром?
Без депозит беа, рентав некое помало возило и беше 25 еур од ден без скриени трошоци, за градска вожња и малку низ мкд ми заврши работа.
Дечкото беше повеќе него океј во односот, колата опционо може да ја подигнеш по договор од аеродром, од центар или др места низ ск како ќе се договориш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.909
Поени од реакции
30.631
Spremam slika za tetovaza. Imam slika, sakam da stavam tekst nad i pod slikata kako kruzen lak, i da gi proveram varijaciite na font, agol i drugi parametri
kako bi izgledale. Vo Power Point ne najdov opcija da go podesuvam kruzniot lak, ni vo Paint 3D.

Nekoja sugestija za ednostaven graficki softwer vo koj bi mozel da go sredam ova bez premnogu zamaranje? Nemam raboteno photoshop.
Во некое друго време ова го правев во CorelDraw, инаку ти треба таков тип на софтвер - векторски DTP, графички дизајн (ништо од она што си набројал). Веројатно и во Фотошоп може да се среди... Не ти помагам многу, ама можеби ќе го мотивирам некој што е во тек да реплицира.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.201
Поени од реакции
57.815
Spremam slika za tetovaza. Imam slika, sakam da stavam tekst nad i pod slikata kako kruzen lak, i da gi proveram varijaciite na font, agol i drugi parametri
kako bi izgledale. Vo Power Point ne najdov opcija da go podesuvam kruzniot lak, ni vo Paint 3D.

Nekoja sugestija za ednostaven graficki softwer vo koj bi mozel da go sredam ova bez premnogu zamaranje? Nemam raboteno photoshop.

Почнав за се и сешто да ја користам веб апликацијата. Предобра копија на фотошоп е. Нема што нема.
Отвори ја сликата, додади текст, импортирај твој фонт ако сакаш, layer>rasterize, edit>transform>warp, горе одбери style>arc, и bend по желба.
Имаше и боље начин без rasterize, али не ми текнува во моментов :D
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.227
Поени од реакции
9.153
Во некое друго време ова го правев во CorelDraw, инаку ти треба таков тип на софтвер - векторски DTP, графички дизајн (ништо од она што си набројал). Веројатно и во Фотошоп може да се среди... Не ти помагам многу, ама можеби ќе го мотивирам некој што е во тек да реплицира.
ee corel draw e basics, postoi li toa cudo uste? me fakja nekoa nostalgia po softwer so koristev na prviot pc vo 2004 :ROFLMAO:


Почнав за се и сешто да ја користам веб апликацијата. Предобра копија на фотошоп е. Нема што нема.
Отвори ја сликата, додади текст, импортирај твој фонт ако сакаш, layer>rasterize, edit>transform>warp, горе одбери style>arc, и bend по желба.
Имаше и боље начин без rasterize, али не ми текнува во моментов :D
nacekav imame free trial na photoshop, ama od X pricini, mu se gubat nekoi komandi. kje ja probam i kopijava.

fala i na dvajcata za predlozite.

najoronicno e sho, posle dizajn, mi izgleda deka podobro kje bide samo osnovnata slika da ja ostavam :pos:
 
Член од
1 ноември 2017
Мислења
67
Поени од реакции
42
Како да ми пратат пари во сметка од странство во Македонија за работа онлајн? Преку PayPal не може да ти праќаат пари (а повеќето бараат PayPal), е тогаш како? Ако некој знае ве молам нека каже (ваше искуство, како ти праќаат пари итн), многу ми е важно.
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Да прашам нешто.
Банката затворила неактивна трансакциска сметка(нема салдо и промени во 24 месеци).
Дали треба нешто да се плати?
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Каде во Скопје може да се запишам на курс за знаковен јазик и која е отприлика цената?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.394
Поени од реакции
108.963
Како да ми пратат пари во сметка од странство во Македонија за работа онлајн? Преку PayPal не може да ти праќаат пари (а повеќето бараат PayPal), е тогаш како? Ако некој знае ве молам нека каже (ваше искуство, како ти праќаат пари итн), многу ми е важно.
Ќе отвориш девизна сметка во некоја од нашиве банки и ќе побараш девизни инструкции, т.е. Ибан и Свифт. Тие ќе ги испратиш на тој што треба да ти прати пари и тоа е тоа. Ако ти испраќа пари правно лице тогаш ќе мора да доставиш документ за основот на приливот, ако е плата тогаш договор за плата, ако е нешто друго тогаш документ за истото, а ако е од физичко лице тогаш како персонал трансфер нека ти ги прати, ќе поминеш само со изјава во банка.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.137
Луѓе, дали и во другите градови сте забележале низ улицте летоци со понуди за животно осигурување?
Јас во Куманово, во Понеделникот на 30 Јануари шетајќи низ градот, на една улица, на тротоар пред едни дуќани и излози забележав вакви летоци разфрлани низ тротоар и улицата.
Земав еден леток и го сликав и ви пуштам слики, но не сум ги контактирал телефонски, на летокот има телефон но јас не сум вртел на бројот.
Следниот ден на 31 Јануари ги немаше повеќе летоците на тротоарот и улицата, комуналните работници веројатно исчистиле.


Дали се овие превари?
Кое е најдоброто за избор за животно осигурување?
 

Attachments

Boksy be

Jolie
Член од
6 октомври 2022
Мислења
77
Поени од реакции
67
Здраво дечки! Дали знае некој дали може да се префрлуваат фајлови од уред-мобилен телефон со Infrared на уред со Blooututh може ли некако да се поврзат или да ми предложите некој друг начин!!?? Пишете ми во ПП ќе ви кажам за која Марка и модел станува збор! Тнх...
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.201
Поени од реакции
57.815
Здраво дечки! Дали знае некој дали може да се префрлуваат фајлови од уред-мобилен телефон со Infrared на уред со Blooututh може ли некако да се поврзат или да ми предложите некој друг начин!!?? Пишете ми во ПП ќе ви кажам за која Марка и модел станува збор! Тнх...
Не.
Види ако најдеш некаде да купиш усб инфраред адаптер па да ги префрлиш податоците на компјутер, па од таму на другиот уред со блутут.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom