Сакам да знам!

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.223
Поени од реакции
14.553
Кога е последниот автобус од Прилеп за Скопје навечер за време на викенди (сабота), и кога е првиот у недела сабајле?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.718
Поени од реакции
27.688
Зошто некои ресторани(на пример Енрико) прашуваат пред да плаќаш дали ќе плаќаш со картица или во кеш а некои не?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.622
Поени од реакции
31.828
И јас појма немам. Ептен ретко патувам за Скопје. Најдобро некој ш студира од Прилепов за Скопје да најдиме.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
Кога е последниот автобус од Прилеп за Скопје навечер за време на викенди (сабота), и кога е првиот у недела сабајле?
мислам дека имаш во 18:00 ама за викендиве не сум сигурен :)
провери на страната на скопска автобуска ги имаш распоредите :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.875
Добра компанија ли е Dyna SDC или робијашка како Сивус? :D
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Зошто некои ресторани(на пример Енрико) прашуваат пред да плаќаш дали ќе плаќаш со картица или во кеш а некои не?
За да не оди све на фискална, да се зашпара и заработи плус пари, така е наредено од газдите/шефојте/менаџерите во ресторанот. Плаќаш со картичка добиваш два слика, еден слик за келнерот и за евиденција во каса(вака мора фискална да ти даде, бидеќи ќе е во минус и тој и касата) една добиваш ти за тебе дека си платил. Ако е кеш тогаш ти дава ливче на кое маркира(на компјутер, а не пишано) со све што си користел ти го дава во папка, гледаш проверуваш си плаќаш ти враќа кусур и чиста сметка долга љубов, но овие пари не одам на фискална си остануваат кеш така како што се и си ги земаат после тоа таму надлежните.
 
H

Harry Callahan

Гостин
Не знаев каде да ја отворам темата во кој форум , па еве ја отворам во Општи муабети . Ако може мала помош ви благодарам . Дали може некој на форумов да ми објасни малку ако сака како да дојдам пеш од Мавровка од Бит пазар до Националната арена Филип Втори ? Значи јас не сум од Скопје , знам од Скопје само каде е Бит Пазар и Мавровка и факултетите Правен , Економски , Филозофски и Филолошки каде се наоѓаат , и знам да отидам пеш до автобуската станица во Аеродром и знам да отидам до Градскиот трговски центар и до Рекорд знам да отидам и до плоштадот но сето ова гледајќи од мапа на Скопје е на другата страна од Филип Втори , имам една огромна мапа од Скопје купено во ГТЦ во 2010 година и гледам Филип Втори се наоѓа некаде во општина Карпош . Јас еднаш имам одено со другар од Мавровка пеш се до трговскиот центар Лептокарија во Карпош и знам дека поминав таму и пред Собранието на Р. Македонија и имаше и еден голем соборен храм , и потоа блиску до Лептокарија беше и онаа кардиохириргија Филип Втори ја видов од стотина метри . Прашањето ми е дали може да одам по оној пат што се наоѓа помеѓу Мавровка и Универзитетската библиотека на Универзитетот Кирил и Методиј ? Бидејќи кога одев до Лептокарија појдов од тој пат . Ако може упатство би бил многу благодарен .
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Од плоштад само право према парк. Немоеш да утнеш.
Прашај Томче Софка хотел ресторан и чао. Кафе Ања.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
22
Не знаев каде да ја отворам темата во кој форум , па еве ја отворам во Општи муабети . Ако може мала помош ви благодарам . Дали може некој на форумов да ми објасни малку ако сака како да дојдам пеш од Мавровка од Бит пазар до Националната арена Филип Втори ? .
Ако одиш од битпазар према Мавровка, на раскрсницата кај Мавровка вртиш десно и одиш право дури не го поминиш мостот на реката Вардар. Од ко ќе го поминиш мостот вртиш пак десно (за да одиш по кејот на реката) и самиот стадион е покрај реката.
Поздрав
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Дали некој го користи електронско плаќање на режиски трошоци преку Тутунска банка?
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
46
Поени од реакции
6
дали е некако можно да ги дознаам сите алтернативни имиња шо сум си ги ставал некад на профилот на фб?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom