Сакам да знам!

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
1.542
Поени од реакции
4.287
Може да и кај нив е грешката за тоа ,но поголемата е кај нас што се зачленуваме со секакви имиња или надимаци после Цацко е крив или имаме два три емаил па незнаеме со кој се регистриравме и сл.
Неможе да бараш у регистрација јузернејм а да не го валидираш мејлот како алтернатива. Мислам 21ви век е, кој чобан го праел сајтов веројатно на удеми се учел.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
790
Поени од реакции
2.121
Каде може да пријавам сопственик што неплаќа данок на имот ?
 
Член од
13 март 2015
Мислења
150
Поени од реакции
114
Која е најдобра компанија во Скопје што нуди квалитетни безбедносни системи? Имам прочитано за Сектрон.Таа ли е најдобра? Некоја друга?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.614
Поени од реакции
3.517
na prethodniot muabet za zakazuvanje za vadenje pasos i licna karta.

mi stigna meil za terminite, a na sajtot ima samo za pregled na terminite.
za promena termin i/ili otkazuvanje, ima nekoja opcija? ne mozev na sajtot da najdam za toa
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
122
Поени од реакции
67
na prethodniot muabet za zakazuvanje za vadenje pasos i licna karta.

mi stigna meil za terminite, a na sajtot ima samo za pregled na terminite.
za promena termin i/ili otkazuvanje, ima nekoja opcija? ne mozev na sajtot da najdam za toa
Таму кај што сликаат , има број залепен каде се откажува термин.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.629
Поени од реакции
4.354
Koja e verojatnosta da imam dete so filipinka so plavi oci.....ako moite se plavi, nejzinite kafeavi, inace dedo i e spanec.
Има веројатност ако некој од нејзините родители имал плави очи.

Али ако двајцата имате плави очи, а детето излезе со кафени, тогаш е комшија во прашање :icon_mrgr:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
11.323
Поени од реакции
11.516
Проблемот со тој дозволен увоз до 350 e тоа што се работи за роба која треба да е за „лична употреба“... Што во превод значи „како ќе му се дигне на царникот“. Цариникот може да каже дека тоа нешто не го смета дека е за лична употреба. Исто така можеш да имаш најуредно фискални сметки (или и извод од банка) а цариникот да си најде некои нивни каталошки вредности за конкретни производи (а ти си ги начекал на акциски цени, или едноставни биле евтини). Или може да има спротиставени/различни содржини во два (или повеќе) закони а цариникот може да си бира што го смета за релевантно, пошто му се може.

Во превод, царникот е бог и батина и може да прави проблеми кога сака и колку сака. Џабе ти се и закони и сѐ. Само моли се да имаш среќа да не те фатат за око (што е најчест случај). :)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
889
Поени од реакции
1.194
Еднаш купував од Икеа од Србија иако цела кола беше фул габаритно изгледаше дека има многу работи, но сметката беше под 300 евра ама цариникот нешто се нафура па пола саат прегледуваше па сметки гледаше па споредуваше и пази откако не најде ништо вишок за царинење не пушти ама пази моментов демек ОН неговата Висост не пушта да поминеме и така и се понашаше демек он услуга ни прави не пушта да поминеме иако реално и фактички и според сметки немаше роба со врендост поголема од 300 евра...СЕЉАЧИНА тешка беше...
Друг сосема спротивен пример е кога исто од ИКЕА купивме работи во вредност од преку 1000 евра на граница цариникот само ни мавна со рака да си продолжиме со возење накај дома иако очигледно беше тоа дека во колата имаше натрупано кутии од ИКЕА, па дури ние тогаш 2ца се трудевме некои ситници да скриеме и на каса баравме да ни ја поделат сметката ама се џабе тој на царина воопшто не се замараше...
Така да како што кажа и во претходниот пост, цариникот е на ниво на БОГ, како му се сака така ќе прави.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.614
Поени од реакции
3.517
Проблемот со тој дозволен увоз до 350 e тоа што се работи за роба која треба да е за „лична употреба“... Што во превод значи „како ќе му се дигне на царникот“. Цариникот може да каже дека тоа нешто не го смета дека е за лична употреба. Исто така можеш да имаш најуредно фискални сметки (или и извод од банка) а цариникот да си најде некои нивни каталошки вредности за конкретни производи (а ти си ги начекал на акциски цени, или едноставни биле евтини). Или може да има спротиставени/различни содржини во два (или повеќе) закони а цариникот може да си бира што го смета за релевантно, пошто му се може.

Во превод, царникот е бог и батина и може да прави проблеми кога сака и колку сака. Џабе ти се и закони и сѐ. Само моли се да имаш среќа да не те фатат за око (што е најчест случај). :)
Еднаш купував од Икеа од Србија иако цела кола беше фул габаритно изгледаше дека има многу работи, но сметката беше под 300 евра ама цариникот нешто се нафура па пола саат прегледуваше па сметки гледаше па споредуваше и пази откако не најде ништо вишок за царинење не пушти ама пази моментов демек ОН неговата Висост не пушта да поминеме и така и се понашаше демек он услуга ни прави не пушта да поминеме иако реално и фактички и според сметки немаше роба со врендост поголема од 300 евра...СЕЉАЧИНА тешка беше...
Друг сосема спротивен пример е кога исто од ИКЕА купивме работи во вредност од преку 1000 евра на граница цариникот само ни мавна со рака да си продолжиме со возење накај дома иако очигледно беше тоа дека во колата имаше натрупано кутии од ИКЕА, па дури ние тогаш 2ца се трудевме некои ситници да скриеме и на каса баравме да ни ја поделат сметката ама се џабе тој на царина воопшто не се замараше...
Така да како што кажа и во претходниот пост, цариникот е на ниво на БОГ, како му се сака така ќе прави.
fala na info.
ednas do sega imav problem so kuferi na carina po pratki, ama toa bese povekje moja greska.
posledni 2-3 pati na idenje na aerodrom na sekoe me prakjaat na proverka, ama brzo pominuvalo, ne zamarale.
kozmetikite se grubo nekoj 200-250e, drugo e moj licen bagaz, se nadevam nema da zamaraat.
ova prasanje mi bese povekje opsto, posto osven za limit na alkohol i cigari, neznam nisto drugo okolu carinenje.
 

Стев

Fallen
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.939
Поени од реакции
2.703
Кога најрано може да регистрирам кола пред истек на акутелна регистрација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom