Сакам да знам!

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
кјуар кодот
Претпоставувам ова е од матичен што го зеле сертификатот а со тој мислам не може да се патува
на вакцинација.мк можеш три да симнеш со кјуар код


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.048
Поени од реакции
13.539
Претпоставувам ова е од матичен што го зеле сертификатот а со тој мислам не може да се патува
на вакцинација.мк можеш три да симнеш со кјуар код


Sent from my iPhone using Tapatalk
Само што ги запреа летовите за милано така да… :(
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.569
Ај и јас да прашам во врска со авио компани и багаж. Ме интересира дали смеам да носам дополнително ранец со лаптоп, покрај рачниот багаж, конкретно барам за Turkish Arilines и Singapore Airlines.
Во Wizz Air и Croatia Airlines не ми правеа проблем, ама со овие никогаш не сум летал и не разбирам дали строго се држат само до мало куферче 7кг и димензиите пишани таму, или може и ранец/рачна торба кај жени.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Ај и јас да прашам во врска со авио компани и багаж. Ме интересира дали смеам да носам дополнително ранец со лаптоп, покрај рачниот багаж, конкретно барам за Turkish Arilines и Singapore Airlines.
Во Wizz Air и Croatia Airlines не ми правеа проблем, ама со овие никогаш не сум летал и не разбирам дали строго се држат само до мало куферче 7кг и димензиите пишани таму, или може и ранец/рачна торба кај жени.
За Turkish Airlines мене никогаш не ми направиле проблем досега со куфер, рачен багаш плус ранец во кој претежно носам електроника, така да би требало да си океј.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.569
За Turkish Airlines мене никогаш не ми направиле проблем досега со куфер, рачен багаш плус ранец во кој претежно носам електроника, така да би требало да си океј.
Утрово се обидувам да ги добијам на телефон (на сите 3 броеви) за да ми потврдат, плус имав некои дополнителни прашања, ама не крева никој. Им пратив и mail, кој знае кога ќе вратат :D

Дали сеуште имаат локално канцеларии, или со кризата им се затворени? Не сум приметил кога минувам по Климент Охридски дали сеуште работат, на официјална сеуште ги дава во контакти.
1641382627250.png
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Утрово се обидувам да ги добијам на телефон (на сите 3 броеви) за да ми потврдат, плус имав некои дополнителни прашања, ама не крева никој. Им пратив и mail, кој знае кога ќе вратат :D

Дали сеуште имаат локално канцеларии, или со кризата им се затворени? Не сум приметил кога минувам по Климент Охридски дали сеуште работат, на официјална сеуште ги дава во контакти.
Прегледај го приврзокот 318416
Да се уште имаат канцеларија и работат до 17 часот и канцеларијата им е на таа адреса
Автоматски споено мислење:

Утрово се обидувам да ги добијам на телефон (на сите 3 броеви) за да ми потврдат, плус имав некои дополнителни прашања, ама не крева никој. Им пратив и mail, кој знае кога ќе вратат :D

Дали сеуште имаат локално канцеларии, или со кризата им се затворени? Не сум приметил кога минувам по Климент Охридски дали сеуште работат, на официјална сеуште ги дава во контакти.
Прегледај го приврзокот 318416
Да се уште имаат канцеларија и работат до 17 часот и канцеларијата им е на таа адреса
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
Дали е законски во Македонија да се стави деш-камера (dash camera) во кола како во Русија и Србија на пример и да снима сè во сообраќајот?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.507
Поени од реакции
679
Дали е законски во Македонија да се стави деш-камера (dash camera) во кола како во Русија и Србија на пример и да снима сè во сообраќајот?
Не ,забрането е само автошколите имаат право да имаат камера и да снимаат
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Фала. Според мене треба да биде законски, мислам зошто да не?
Треба да биде.. Колата е во твоја сопственост а камерата е внатре и ти можеш да снимаш што сакаш.
Не е нарушување на приватност ако некого снимаш на улица. Улицата е јавно место, не е приватна спална соба, ама тоа се законите во МКД и мислам секаде во ЕУ.
Не е ова Америка или Русија.

За жал
Северен Вукојебистан
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2017
Мислења
66
Поени од реакции
40
Треба да биде.. Колата е во твоја сопственост а камерата е внатре и ти можеш да снимаш што сакаш.
Не е нарушување на приватност ако некого снимаш на улица. Улицата е јавно место, не е приватна спална соба, ама тоа се законите во МКД и мислам секаде во ЕУ.
Не е ова Америка или Русија.

За жал
Северен Вукојебистан
Потполно се согласувам. 400 евра? Ма немоој, божее. Еве во Србија и БИХ е законски, и кај нас треба да биде - добро е и за доказ при не дај боже сообраќајка или ако некој го нарушува сообраќајот, тогаш кола може да го сними. Така ќе се подобри сообраќајот, особено кај нас. Македонија моментално, за жал, е назад во врска со сообраќај. Да направиме петиција да стане законско. :) Кој е за?
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
Треба да биде.. Колата е во твоја сопственост а камерата е внатре и ти можеш да снимаш што сакаш.
Не е нарушување на приватност ако некого снимаш на улица. Улицата е јавно место, не е приватна спална соба, ама тоа се законите во МКД и мислам секаде во ЕУ.
Не е ова Америка или Русија.

За жал
Северен Вукојебистан
Скоро во Драчево некое албанче скокнало пред кола на некој стар ама среќа очевидци имало доста
Многу јадно и бедно е вака да си ја нарекуваш иначе земјата
П.С. Во Русија од премногу вакви местенки баш затоа законски мораш да ја имаш камерата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 декември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
279
Шо се дешава со парново у Скопје? Ова е некоја моментална ситуација што почнаа да пуштат минимално парно?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Шо се дешава со парново у Скопје? Ова е некоја моментална ситуација што почнаа да пуштат минимално парно?
Бараа 300% поскапување а им дозволија 15%. Самата регулаторна комисија рече дека некој ќе треба да им ја надомести разликата. Е сега додека се најде тој некој да исплати пари ...
Со други зборови колку пари толку музика;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom