Сакам да знам!

Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
dali vo banka moze da se smenat pari ?(kruni vo denari, pa vo evra)
Може
dali bi se pravela konverzija sprema kurs na nbrm ili sekoja banka si ima posebna kursna lista?
Се водат по НБРМ. Ако се работи за голема сума, може да ти дадат одреден минимален „попуст“.
dali mora da imam smetka vo taa banka za da se izvrsi promena?
Најверојатно да. Не сум менувал кај што немам сметка. Во Халк не можеш ни уплатница за на факултет да уплатиш ако немаш сметка кај нив, али ваљда има барем една банка која што ќе ти заврши работа без сметка.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
dali vo banka moze da se smenat pari ?(kruni vo denari, pa vo evra)
dali bi se pravela konverzija sprema kurs na nbrm ili sekoja banka si ima posebna kursna lista?
dali mora da imam smetka vo taa banka za da se izvrsi promena?
1. да
2. не, секоја банка има своја курсна листа, и речиси секогаш курсот е полош од тој во менувачница. Ако станува збор за голема сума, поисплатливо е да ги менуваш во менувачница, ако е помала немаш гајле. Специфична валута е, види дали ги купуваат.
Последно од денари во евра добар курс добив во Капитол во таа менувачница 61.7, во НЛБ пример беше 61.8. Исто добар курс ми дадоа во таа кај Кузман Еуро Процент.
Еве ти за споредба со НЛБ и кај круната.



3. мислам дека мора да имаш сметка
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Помагајте љуѓе, перени се од машина извадени, ги сушам и пак излегува плавово. Од антилопот горе е ваљда. Значи го тргам плавото и на сушење пак излегува.
Пишите совет да ги спасам ептен ми се мили !
 

Attachments

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Помагајте љуѓе, перени се од машина извадени, ги сушам и пак излегува плавово. Од антилопот горе е ваљда. Значи го тргам плавото и на сушење пак излегува.
Пишите совет да ги спасам ептен ми се мили !
Ни тј позади на корицу на књигу не ти помага.Л'жи ги дека су такфи куповни.
Нешто као псајходелик трајбл мотив.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.498
Помагајте љуѓе, перени се од машина извадени, ги сушам и пак излегува плавово. Од антилопот горе е ваљда. Значи го тргам плавото и на сушење пак излегува.
Пишите совет да ги спасам ептен ми се мили !
На хемиско носи ги :D
Оди пери кола кај некој и спомни му, да ти даде од тие киселините.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Каде одат на одмор луѓето што живеат во место за одмор?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Каде одат на одмор луѓето што живеат во место за одмор?
Одат на сосема друго место. Таму каде што живеат веќе виделе се, веќе знаат се, го гледаат секој ден, па сакаат да се одморат на сосема друго место. :pipi:
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.423
Поени од реакции
4.254
Сакам да знам за полир пастиве...мене ми треба за камења..што подразбира калај оксид или цериум оксид или слично...
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Пасошов ми истекува октомври, колку пред рокот може да се обнови?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
20220102_155857.jpg
Me interesire dali e proizvedeno 2019 a mu istecuva roko vo 2021? Nekako ne me jasno neli vino nema rok na upotreba?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Дечки дали некој патувал во европа со наш сертификат (2 кинеска и 1 пфајзер)? Дали некој знае кои се оравилата?
Автоматски споено мислење:

Дечки дали некој патувал во европа со наш сертификат (2 кинеска и 1 пфајзер)? Дали некој знае кои се оравилата?
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 318150
Me interesire dali e proizvedeno 2019 a mu istecuva roko vo 2021? Nekako ne me jasno neli vino nema rok na upotreba?
Да не е која год е произведено (год на берба), а другото која година е флаширано? Ми нема логика вино да трае две години :)
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Дечки дали некој патувал во европа со наш сертификат (2 кинеска и 1 пфајзер)? Дали некој знае кои се оравилата?
Автоматски споено мислење:

Дечки дали некој патувал во европа со наш сертификат (2 кинеска и 1 пфајзер)? Дали некој знае кои се оравилата?
Автоматски споено мислење:


Да не е која год е произведено (год на берба), а другото која година е флаширано? Ми нема логика вино да трае две години :)
Мислам дека третата доза нема да ти врши работа ако 1 и 2 доза ти се кинески, кај мене е иста ситуација и кога го презимам тој CommonPass сертификатот ги дава само 1 и 2 доза а третата не


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Мислам дека третата доза нема да ти врши работа ако 1 и 2 доза ти се кинески, кај мене е иста ситуација и кога го презимам тој CommonPass сертификатот ги дава само 1 и 2 доза а третата не


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јас на моите само што им го скенирав и сите три дози ги дава, ама не е ист како мојот од италија и не знам дали важи :(
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
Јас на моите само што им го скенирав и сите три дози ги дава, ама не е ист како мојот од италија и не знам дали важи :(
Кој код го скенираше баш тој за CommonPass што е за креирање или друг?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom