Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Малце оф топик, ама овие продавачиве на старо што се на Фејсбук малце не се точни со цениве.
Малце повеќе не се точни! Знаеш колкумина до сега сум начекал да продаваат некое издание по цена поскапа од таа кај издавачот во книжарница?
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
Малце повеќе не се точни! Знаеш колкумина до сега сум начекал да продаваат некое издание по цена поскапа од таа кај издавачот во книжарница?
Знам. Го пишав ова еднаш, еден од тие на старо еднаш ми рече дека Папата Јована сто пати да ја има на залиха, сто пати ќе ја продаде. Чекаат на пример кога Матица, Шматица ги имаат тие попустите од 60-70% и знаат кои книги им се бараат Папи Јовани, Спаркс, Маркс (Не Карл така е зборот :D), Коелјо и зимаат по 30-40+ комада.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Малце оф топик, ама овие продавачиве на старо што се на Фејсбук малце не се точни со цениве.
Ама тоа знаеш како го обландираат, како „старо издание" ептен барано :D, а ти гледаш да се дограбаш до книгата само по некоја ок цена. Пред некое време му пишав на еден за „Така зборуваше Заратустра", 600-ки ми враќа и тоа на српски што беше. Ја најдов за 150 денари од ТРИ, на македонски на старо од кај еден. Или кога ќе ги лупнат увис тоа колекциите Толстој, Хемингвеј, Достоевски, што ти знам по 50 евра и фазла нагоре. Бркај ги.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
Ама тоа знаеш како го обландираат, како „старо издание" ептен барано :D, а ти гледаш да се дограбаш до книгата само по некоја ок цена. Пред некое време му пишав на еден за „Така зборуваше Заратустра", 600-ки ми враќа и тоа на српски што беше. Ја најдов за 150 денари од ТРИ, на македонски на старо од кај еден. Или кога ќе ги лупнат увис тоа колекциите Толстој, Хемингвеј, Достоевски, што ти знам по 50 евра и фазла нагоре. Бркај ги.
Достоевски тие 10 темно кафеави што се 100 евра, 6000. Браќа Карамазови она џепното издание на Табернакул со микроскоп што треба да го читаш 900 денари двата тома. А да знаеш по која набавна ги земаат некогаш. Овој со Папата Јована ми вика му се јавувале од станови од куќи и му викале дојди само земи ги колку да не ги фрламе. Вика кога ми се јавуваат од Берово, Виница, Кичево ги одбивам. Па уште и бира за бесплатни книги калкулира колку бензин ќе му се фати.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
Таман ги искаравме половњациве, еве решија да се поправат. Овие конкретно имаат акција до 17 декември, 150 денари книга. Добар дел од нив се со оригиналните омоти и плус се со тврди корици. Цената е ок па и повеќе од ок за тоа што се нуди, има доста класици и стварно вреди барем да се разгледа. Епа деца, среќен лов, пофалете се после што сте земале.

 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Браќа Карамазови она џепното издание на Табернакул со микроскоп што треба да го читаш 900 денари двата тома
Постои ли уште ова?
Со години го барам тоа издание, буквално уште пред да затворат Табернакул, само уште таа ми фали од бестселерите на Достоевски ама ја немаше никаде да се најде на времето.

Ако збориме за оние темно кафеавите изданија.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
Постои ли уште ова?
Со години го барам тоа издание, буквално уште пред да затворат Табернакул, само уште таа ми фали од бестселерите на Достоевски ама ја немаше никаде да се најде на времето.

Ако збориме за оние темно кафеавите изданија.
Постои, како не, само што не е баш лесно да се најде. Не без причина сум се распрашувал конкретно за тоа издание по продавачите на старо.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Не знам дали ја знаете страницава, тука може да пишете која книга ја барате, ќе ја понуди некој ако ја има. :)
Од членови, има препродавачи, има книжарници, има и луѓе кои ја намалуваат сопствената библиотека за да не им фаќа прашина. Од сè по нешто има:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom