Саем на книгата

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Срање им е попустов на странава на Матица. Прво, класиците се по 120-130 на Академска на саем (кои традиционално имаат 20-30% на сите книги), тука се дупло поскапи! И второ, во книжарницата имаат попуст на сите книги 30%, а на странава не им се сите книги на попуст!

Си го докоплетирав Каризи. Ми останаа само уште Магор, Бегемот и евентуално Полица (имаат класици за 100че обично) да ги посетам...ако ме пуштат на Саем без сертификат.
 
S

sim4e

Гостин
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
S

sim4e

Гостин
Попрво би ги спалил Ѓурѓа со нивното безочно касапење капитални дела. Овие барем се хаслери што таргетираат клиенти што не гледаат проблем во тоа да се опишуваат себеси како книгохоличари. Мора од нешто да се плаќаат сметки. :ROFLMAO:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ова не само што треба да се избегне, туку да се забрани и спали на клада!
Немој да те прочита некој од овие, ќе ти извади дијагноза дека си тешко наркоманишче и треба да се тегнеш по судови. :icon_lol:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Немој да те прочита некој од овие, ќе ти извади дијагноза дека си тешко наркоманишче и треба да се тегнеш по судови. :icon_lol:
Веќе ме исфрлија од групата кога пробав да ги пријавам за вознемирување. Ама дефинитивно ќе заработат граѓанска тужба, тоа што го видов без тужба не смее да помине!
Автоматски споено мислење:

Попрво би ги спалил Ѓурѓа со нивното безочно касапење капитални дела. Овие барем се хаслери што таргетираат клиенти што не гледаат проблем во тоа да се опишуваат себеси како книгохоличари. Мора од нешто да се плаќаат сметки. :ROFLMAO:
Ѓурѓа барем не прават кривични дела. Овие - им посочуваат дека преводите им се лоши, тие место да се поправат, влегуваат во многу поголеми лајна од еден обичен лош превод. Драми беа тоа, што веројатно ќе завршат на суд, друг излез не гледам.
Автоматски споено мислење:

Еве, да видите дел од преводите од таканаречениот издавач (преземени од фејсбук):
FB_IMG_1630702866159.jpg FB_IMG_1630702863560.jpg FB_IMG_1630702861053.jpg FB_IMG_1630702858572.jpg FB_IMG_1630702856007.jpg FB_IMG_1630702853097.jpg FB_IMG_1630702850159.jpg FB_IMG_1630702844360.jpg FB_IMG_1630702847087.jpg FB_IMG_1630702841761.jpg FB_IMG_1630702839149.jpg FB_IMG_1630702836172.jpg FB_IMG_1630702833135.jpg FB_IMG_1630702829906.jpg FB_IMG_1630702825379.jpg
 
Последно уредено:
S

sim4e

Гостин
Не сум знаел за ова, додуша првпат слушам за издавачкава куќа. Таман се помирив со фактот дека некој со сета своја сериозност го користи зборот книгохоличар, сега морав и сликиве да ги посведочам.

На страна правописни грешки, цели страници треба да се потцртаат. Нема ниту една реченица што звучи барем малку природно, човечки.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.593
Не сум знаел за ова, додуша првпат слушам за издавачкава куќа. Таман се помирив со фактот дека некој со сета своја сериозност го користи зборот книгохоличар, сега морав и сликиве да ги посведочам.

На страна правописни грешки, цели страници треба да се потцртаат. Нема ниту една реченица што звучи барем малку природно, човечки.
Сликиве се најмал проблем, туку на мислењето каде што беа споделени, се појавија неколку профили (претпоставувам повеќето лажни) на жени кои почнаа да обвинуваат дека „се водела организирана хајка против Книгохоличари - најдобрата издавачка куќа на светот“, па да фрлаат со дрвја и камења, да навредуваат, да колнат, што не. Нормално, админите на групата се што беше недолично, избришаа.

Неколку часа подоцна, на групата Книгохоличари се појавува мислење од еден од тие профилите, од наводна универзитетска професорка по философија, веројатно сопственичка на Книгохоличари, со фотографии од еден од администраторите кој им ги избришал мислењата, и со навреди од типот на тие кои @Saladin ги спомна погоре, дека лицето било наркоман, под тешки дроги, со триста клевети... а подоцна и класично вознемирување на секоја можна фотографија од админот, некои од нив објавени со години претходно. Класичен cyberbullying, демнење и вознемирување, кое админот рече дека ќе го пријави во МВР во сектор за компјутерски криминал и дека ќе поднесе граѓанска тужба за клевета.

За да се тргнат недоличните мислења од групата на Книгохоличари, пробавме да пријавиме на facebook , на што, кога дознаа, веднаш не исфрлија од групата. Да не знаеш дали да плачеш или да се смееш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Имаат црно на бело, нема хајка, башка има и други печатни грешки кои не се подвлечени.

Подобро ќе било да го повлекле изданието, да направат корекции и да го пуштат повторно во тираж. Срамота е да се пушти неквалитетен производ во обрт.

Кога имаше критики кон Култура, поради еден превод (мислам дека беше книга од Нора Робертс, не сум најсигурен), одма го повлекоа изданието, им ги вратија парите на луѓето односно им понудија замена на изданијата. Преводот им беше српско-македонски! Баш и онаа која била преведувач, а членува во групата, тогаш јавно се извини.

Се расправате со теткици. Мене една ми држеше предавање околу она што сум го пишувал, не смеело негативно да се критикуваат издавачите! Благодарност било тоа што преведувале! Логиката на Надин вришти. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom