Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.570
Поени од реакции
18.958
Есенска книжевна авантура со Или Или

15 романи по цена од 150 денари секој:

Аквариум – Кристина Тот (оригинална цена 299 ден)
Во трагата на бродот – Пер Петешон (о.ц. 350 ден)

Деликатност – Давид Фоенкинос (о.ц. 350 ден)
Жената на скалите – Бернхард Шлинк (о. Ц. 299 ден)

Играта на де Ниро – Рави Хаж (о. ц. 390 ден)
Карневал – Рави Хаж (о. ц. 390 ден)
Малечка – Сара Жислер (о. ц. 250 ден)
Малечката Лили – Оршоја Карафиат (о. ц. 299 ден)
Овци од гипс – Јурица Павичиќ (о. ц. 250 ден)
Отпорот е залуден – Валтер Сити (о. ц. 380 ден)
Последниот збор – Ханиф Курејши (о. ц. 390 ден)
Првобитните нешта – Бруно Виејра Амарал (о. ц. 350 ден)
Ф – Даниел Келман (о. ц. 390 ден)
Филмски клуб – Дејвид Гилмор (о. ц. 299 ден)
Чиста анархија – Вуди Ален (о. ц. 250 ден)

Со зелено - ги имам. Со црвено - не се од ПРОаЗА, не ме интересираат. Болдирани - планирам да ги земам. Уште нешто, предлог?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.882
Поени од реакции
20.195
Рави Хаж добар е? Ја имам книгата Лебарка од него дома ама никако да стигнам да ја прочитам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.570
Поени од реакции
18.958
Рави Хаж добар е? Ја имам книгата Лебарка од него дома ама никако да стигнам да ја прочитам.
Ја немам уште прочитано Играта на Де Ниро. Знам дека @Saladin многу ја фалеше, затоа ја купив, ама уште не и дошло време.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.501
Поени од реакции
3.969
„Карневал“ ја имам од него, ама ја немам читано.

Од „Филмски клуб“ имав поинакви очекувања, некако не ми се допадна.
„Деликатност“ е одлична. Има и филм со Одри Тоту, ама не го најдов HD.

„Првобитните нешта“ ми изгледа привлечно уште од кога излезе, може неа ќе ја земам, за другиве не знам.
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.795
Поени од реакции
21.996
Есенска книжевна авантура со Или Или

15 романи по цена од 150 денари секој:

Аквариум – Кристина Тот (оригинална цена 299 ден)
Во трагата на бродот – Пер Петешон (о.ц. 350 ден)

Деликатност – Давид Фоенкинос (о.ц. 350 ден)
Жената на скалите – Бернхард Шлинк (о. Ц. 299 ден)

Играта на де Ниро – Рави Хаж (о. ц. 390 ден)
Карневал – Рави Хаж (о. ц. 390 ден)
Малечка – Сара Жислер (о. ц. 250 ден)
Малечката Лили – Оршоја Карафиат (о. ц. 299 ден)
Овци од гипс – Јурица Павичиќ (о. ц. 250 ден)
Отпорот е залуден – Валтер Сити (о. ц. 380 ден)
Последниот збор – Ханиф Курејши (о. ц. 390 ден)
Првобитните нешта – Бруно Виејра Амарал (о. ц. 350 ден)
Ф – Даниел Келман (о. ц. 390 ден)
Филмски клуб – Дејвид Гилмор (о. ц. 299 ден)
Чиста анархија – Вуди Ален (о. ц. 250 ден)

Со зелено - ги имам. Со црвено - не се од ПРОаЗА, не ме интересираат. Болдирани - планирам да ги земам. Уште нешто, предлог?
Деликатност сум ја читал, не ми беше нешто да падниш на газ ама ок е за едно читање.

Со Филмски клуб уживав, еден куп филмови (на крајот има листа кој филм е се споменат), Гилмор ја раскажува својата животна приказна во која сака да го „воспитува“ синот преку филмови.

Додека сме на темава, Петешон ми е најомиленото откритие за оваа година. @Ne_sum_ja ако не си ја читал „Во трагата на бродот“, не ја пропуштај на попуст.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.115
Поени од реакции
11.253
Рави Хаж добар е? Ја имам книгата Лебарка од него дома ама никако да стигнам да ја прочитам.
Лебарка е нешто слично по тематика налик на Taxist со Роберт де Ниро со мали кавканиански примеси. Супер книгиче. Ама Играта на ДеНиро е врвот.
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
6.792
Поени од реакции
6.908
Арс Ламина

Академска:
Screenshot_2020-11-24-16-22-17-191.jpeg

пи.ес. Има попуст и во Икона, ама има многу слики, па видете на фб.
пи.ес.ес. Три превеле две книги од Асимов.
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2019
Мислења
194
Поени од реакции
408
Успевте нешто да купите за фрајдејов? Јас пратив муж со листа, видел километар колони и ми пиша Бејб ќе ги купиме по редовна цена. Онлајн скроз крахнаа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.501
Поени од реакции
3.969
Од Какам книги не купувам, ниту од Матица, Култура нешто ми фаќа око.

Плус имам едно 40 комада непрочитани (може се и повеќе, ги немам скоро преброено), така што поголеми купувања здравје за нареден саем. :sick:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.570
Поени од реакции
18.958
Јас од Матица си ја зедов Песот со тажен поглед од Оливера Николова, освојувач на Роман на годината за 2019, со 60% попуст.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.501
Поени од реакции
3.969
Јас од Матица си ја зедов Песот со тажен поглед од Оливера Николова, освојувач на Роман на годината за 2019, со 60% попуст.
Е тоа заборавив дека постои. :tapp:
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
6.792
Поени од реакции
6.908
^ Они имаат попрефинет вкус во однос на мене, така јас читам сѐ сем оние љубовни романчиња и оние книги за самоспас. :D

Веб страната на Матица беше ограбена за неколку саати, така од таму ништо, но си купив од Три и од Арс Ламина. А баш сакав да си ја докомплетирам колекцијата од Каризи. :( Ќе почекам уште месец-два.

Инаку:
Screenshot_2020-12-01-11-17-40-309.jpeg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.570
Поени од реакции
18.958
А баш сакав да си ја докомплетирам колекцијата од Каризи. :(
Каков црн Каризи, само Играта на шепнувачот ја имаше, се друго изедоа. Страшно беше во Матица, слично ко бабичките што правеа на времето ко се отвараше Керфур во Сити Мол.

Мене ми фали од Мила Васкез серијалот само Човек во лавиринтот, па еве, оваа прилика ја користам некој ако ја има а не сака да ја има... :D

P.S. Купив некоја друга од Каризи, што случајно ја најдов измешана со другите. :cool:
 

Dumbledore

Професор
Член од
24 октомври 2013
Мислења
6.792
Поени од реакции
6.908
Баш таа и ја немам, и уште една која беше преведена оваа година со доста соленка цена. Ама ќе си почекам.

Инаку видов на фб, на метар купувале, се накрцале и со последни сили ги влечат кесите со книги. И јас бев таков кога ги даваа по 20 ден книгите (5 за 100че). Мислам дека тогаш истегнав и мускул (меѓу кои ја земав "Мостови кон иднината" од Срѓан Керим за 20че со дебели корици и плус тон философија). Ама сега касно видов дека имаа попуст, а сабајлето бев во близина.
 
Последно уредено:
На врв Bottom