Саем на книгата

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.702
Поени од реакции
22.081
@Zlatikevichius во Икона имаат некоја акција 10 книги за 999 денари, меѓу кои видов нешто од тие Антологија на Краткиот Расказ, црните од Слово. Не сум сигурен што ти фалеше од таму, ама можеш да провериш. На Максим Горки имаат поголем избор него во Рамстор.

Инаку за сите визуелни книжевни естетичари Полица има одлична понуда на Ѕвездите На Светска Книжевност во тврд кожен повез за 150 денари. Колку и да звучи снобовски, шмекот на тврдиот повез е поголем и на допир и на изглед и во споредна улога како декор на полица. Цената е прениска за тој квалитет, има книги и со неколку стотици страни.

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
@Zlatikevichius во Икона имаат некоја акција 10 книги за 999 денари, меѓу кои видов нешто од тие Антологија на Краткиот Расказ, црните од Слово. Не сум сигурен што ти фалеше од таму, ама можеш да провериш.
Фала ти, ќе ги ѕирнам. Мислам дека уште 5 ми фалат од таа едиција. А кај имаат Икона книжарница на Максим Горки? Јас мислев дека ги затворија сите и дека уште Рамстор им остана. Нели летоска отворија нова и на улица Македонија. И таа едвај неколку месеци опстана.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Фала ти, ќе ги ѕирнам. Мислам дека уште 5 ми фалат од таа едиција. А кај имаат Икона книжарница на Максим Горки? Јас мислев дека ги затворија сите и дека уште Рамстор им остана. Нели летоска отворија нова и на улица Македонија. И таа едвај неколку месеци опстана.
Веднаш до швајцарската амбасада/Метаноја кафулето.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Од ова не очекувајте многу, нека не ве лаже тоа 70% попуст. Ќе извадат 15 книги на едно штандче пред книжарницата, дел од тие од едицијата „Прошетка низ Европа“ кои никој не им ги купува, и друг дел сликовници и боенки, за деца - и ете ти попуст. Останатите книги остануваат со „ѓавол-и-пол“ цени.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Од ова не очекувајте многу, нека не ве лаже тоа 70% попуст. Ќе извадат 15 книги на едно штандче пред книжарницата, дел од тие од едицијата „Прошетка низ Европа“ кои никој не им ги купува, и друг дел сликовници и боенки, за деца - и ете ти попуст. Останатите книги остануваат со „ѓавол-и-пол“ цени.
Ги знам оние кои ги даваат секогаш за 100че (-70%) и биографиите обично се на 50% т.е. од 300 на 150 ден. Останатите ќе бидат на 10-20%.

Ова е за во Рамстор, а ќе имаат и каталог наскоро. :)
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Од ова не очекувајте многу, нека не ве лаже тоа 70% попуст. Ќе извадат 15 книги на едно штандче пред книжарницата, дел од тие од едицијата „Прошетка низ Европа“ кои никој не им ги купува, и друг дел сликовници и боенки, за деца - и ете ти попуст. Останатите книги остануваат со „ѓавол-и-пол“ цени.
Едно време најавуваа комплет 12 книги од Агата Кристи, не можам да замислам шо цена ќе бидат.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Едно време најавуваа комплет 12 книги од Агата Кристи, не можам да замислам шо цена ќе бидат.
Јас одам често во Србија, таму секој викенд со некои рандом списанија има подарок книга. Имаа едиција Агата Кристи и Артур Конан Дојл. Цената е нешто 100-150дин, крајно смешно. Е сега, меки се кориците и ако не ти пречи да читаш на српски може да се собере убава колекција. И мене ми е убава Агата Кристи, лесна е ама сепак има некоја интелигенција во приказните. За одмор или офф состојби е погодена.
Погодена е и за плажа :) Пред некоја година чудно ме гладаа на плажа кога читав Mein Kampf нпр...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Литература.мк/Арс Ламина се тежок чкарт и скоро се што продаваат во сооднос цена/квалитет е премногу скапо. Им се може да удрат на маркетинг и не штедат, камо да беа кабожни и да стореа дикат на уредништвото ко за промена.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Сега конечно има што да си купам од Три: Кафка на брегот од Мураками.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Првите 6 книги од Агата Кристи само што стигнале во Литература.

Насловите се: „Мистериозниот случај во Стајлс“, „Убиството на Роџер Акројд“, „Лорд Еџвер е мртов“, „Убиство во Ориент експрес“, „Смрт на Нил“ и „Зло под сонцето“.

Секоја книга била по 380 ден. :LOL:

Претерале малку со цените, за книги што би требало да бидат максимум 250 ден.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Првите 6 книги од Агата Кристи само што стигнале во Литература.

Насловите се: „Мистериозниот случај во Стајлс“, „Убиството на Роџер Акројд“, „Лорд Еџвер е мртов“, „Убиство во Ориент експрес“, „Смрт на Нил“ и „Зло под сонцето“.

Секоја книга била по 380 ден. :LOL:

Претерале малку со цените, за книги што би требало да бидат максимум 250 ден.
Барем за комплет да ги продаваа по 250-300
 

Kajgana Shop

На врв Bottom