СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.933
Поени од реакции
3.496
Да се играа во исто време утакмиците и од Е и од Ф групите, сигурно немаше Јапонија да победи. Ама ќе им се удри од глава на Шпанциве. На последното СП, Шпанија и Мароко играа 2-2, нека не се летаат многу. Мислам дека на Португалија им е помило во моментов што не мора да играат со Германија или Белгија. Мене ми личи дека тие имаат добар пат до финале.

Германија откако освои титула, две првенства по ред испаѓа во групи, исто како и Италија. :icon_lol:
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.147
Поени од реакции
5.527
При вар вакви скандалозни одлуки, за влакно можеше Шпанија дома да си замини.
Или можи па не :cautious:
pa i tuka topkata ne izgleda ko da e vo aut. se racuna delot od topkata koj e najdesno i tuka izgleda ko da e bas nad krajot na linijata. zaradi senkata linijata izgleda ko da zavrsuva podesno. vo sekoj slucaj milimetri se vo prasanje.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.566
Поени од реакции
43.099
Демек Шпанија ќе им беше најголема пречка сакаш да кажеш?

Aргентина е на страната на Бразил, у полуфинале на Светско мега дуел меѓу нив, викаш чист пат имал Бразил. 3 години Бразил нема победа над Аргентина.

Многу се потценува бе Аргентина, изгубија 1 утакмица и готово. Изгуби и Франција, изгуби и Шпанија, Бразил тотално неубедлив против Швајцарија, ако веќе влагаме у ситници.

Нејмар им е повреден, бековите им цркнаа, полека малце.
Не им беше Шпанија најголема пречка, туку општо се подзачисти ждребот од нивната страна. Останува уште со Гана да играат во 1/8 финале.

Не е дека изгубила Аргентина една, туку од пред стартот на превството ми има многу небалансиран тим. Тргни го Меси и имаш во најмала рака просечен тим, составен од пар старци, неколку анонимуси и по некој фудбалер што има фудбал во него ама сеуште нема оставено некој позначаен печат "на големата сцена". Не за џабе требаше Меси да дава гол од 25 метри за да ги отворат Мексико пред некој ден.

Бразил од друга страна, го сакам најмалку од сите што ќе бидат на таа страна од ждребот, ама некако делат во квалитет пред Аргентина, Хрватска и Холандија. Не само во првиот тим, туку имаат и општо поширок состав и различни опции од клупа. Ниту една од горенаведените репрезентации го нема тоа, а имај во предвид дека ќе треба да се игра и по 120 минути во случај на нерешено.

Е сега нормално, фудбалот не се игра на хартија и сигурно ќе има некое изненадување, ама мислам повеќе шанси има изненадувањето да се случи на мечевите на Холандија и Аргентина.

Америка ми е некако дарк хорс во тој дел од ждребот. Имаат добар среден ред и може да се надтрчуваат со било кој тим, иако очајно им фали класа шпиц.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
Имаше некои објаснување дека е до аголот, кога ќе се гледа одозгора се добива поинаков впечаток. Плус со тие чипови и милио камери, можно е да е исправна одлуката, колку и да не изгледа така на прв поглед.
IMG-412f259cca0786c551389c9a8042276c-V.jpg

Ниеден чип или сензор не може да ме убеди дека ова не е во аут. Ти ебем фудбалот ако треба компјутер да ти кажува дека топката била еден нанометар на линијата, а тоа се приметувало само од специфичен агол. Ама тоа е..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.335
Поени од реакции
21.819
Kе прават нова фудбалска реформа Германициве, како по срамната елиминација од Еуро 2004-та.
Federacijata ima golemi, golemi problemi. Mnogu godini stagnacija koga bea na vrvot mislea gotovo vaka vecno ke prodolzi.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
Прегледај го приврзокот 356849

Ниеден чип или сензор не може да ме убеди дека ова не е во аут. Ти ебем фудбалот ако треба компјутер да ти кажува дека топката била еден нанометар на линијата, а тоа се приметувало само од специфичен агол. Ама тоа е..
pa i na slikata se gleda ne e aut... treba da 100% topkata nadvor od teren. jas gledam kako seuste ja dopira linijata... linijata pozadi topkata e malku podebela radi senkatainace ke se vidi deka topkata seuste milimetarski DOPIRA taka da golot si e regularen.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.462
Поени од реакции
109.420
Прегледај го приврзокот 356849

Ниеден чип или сензор не може да ме убеди дека ова не е во аут. Ти ебем фудбалот ако треба компјутер да ти кажува дека топката била еден нанометар на линијата, а тоа се приметувало само од специфичен агол. Ама тоа е..
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
pa i na slikata se gleda ne e aut... treba da 100% topkata nadvor od teren. jas gledam kako seuste ja dopira linijata... linijata pozadi topkata e malku podebela radi senkatainace ke se vidi deka topkata seuste milimetarski DOPIRA taka da golot si e regularen.
Тоа човек со голо око не може да го примети, а не е ни битно. Ако беше уште еден милиметар поизлезена компјутерот ќе пресудеше аут, а тоа ништо немаше да смени во траекторијата на топката. Односно дали е милиметар полево или подесно он и во двата случаи ја шутира од аут. Тоа што некој сензор те тера со микроскоп да гледаш дали 0.01% од површината на топката допира на линијата е тешко срање.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Увек ме интересирало ова НА. Како зборите вака, зошто? :D
Не провоцирам и не се закачам, стварно ме интересира.

Чив е овој дијалект?
Струмички.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.078
Поени од реакции
80.990

awwww леле, најтажната фотографија...

не е ништо тажно
сеа на раат ќе можат да се посветат Швабиве на прогресивен активизам, кој е далеку посуштински за целата цивилизација од некакво си подавање на сфера составена од делови на мртви животни
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.462
Поени од реакции
109.420
Овие што глумеа борци за "човекови права" испопаѓаа како круши уште во групна фаза, уште Англија остана да испадне и таман ќе биде. Им ебам све испревртено.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.266
Поени од реакции
57.326
Е ајде де, и Германија изгуби една утакмица и готово, толку.
Мусиала во земја гледал, лево-десно, напред-назад.
Значи ова е позитивно првенство за Германија. Имаат исто порази како Аргентина, Франција, Шпанија.
А кога ќе го додадеш фактот што они играа а Италија не се ни пласираше, ондак ова е и повеќе од позитивно СП за швабите.

Аргентина помина даље, прво место е у група, 4-0 скор во последните 2 утакмици.
Германија прими гол од сите, 2 од Коста Рика.

Не ми едначи испаѓање у група и 1/8 финале те молам, пратиш фудбал 500 години.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.333
Поени од реакции
29.470
Прегледај го приврзокот 356849

Ниеден чип или сензор не може да ме убеди дека ова не е во аут. Ти ебем фудбалот ако треба компјутер да ти кажува дека топката била еден нанометар на линијата, а тоа се приметувало само од специфичен агол. Ама тоа е..
Од прашања што ме мачат, да замислиме дека ова е гол линија дали ќе биде гол ова или топката уште цела не е во гол ?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.266
Поени од реакции
57.326
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom