СДСМ vs ВМРО-ДПМНЕ

За кого би гласале на изборите

  • СДСМ

  • ВМРО-ДПМНЕ

  • Друго


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.832
Поени од реакции
1.250
@Ѓорѓи Н. престани да ги бранеш пратениците, пратениците имаат 3 пати поголема плата од просечната, плус тендерите што ги лапаат тие што се на власт, плус рекет, плус..................

Знаеме дека законот вика да и се плаќа трошоци, патни, одвоен живот и сл. ама не заборавај дека тој закон е донесен од самите нив и важи само за тие што се вработени под капата на државата,
кај приватните компании, ако стварно не вредиш премногу, или ептен си дефицитарен и мораат да те имаат ќе ти плаќат трошоци, ама сигурно нема повеќе од што реално би вредел,
останатаите работници сите овие трошоци си ги плаќаат од сопствен џеб и се вкалкулирани во платата, многу едноставно е ако не ти се свиѓа да работиш за таа плата слободно можеш да си одеш, ќе си најде друг кој ќе биде задоволен од таа плата.

Убаво кажав, пратениците имаат ми се чини околу 70к денари плата, немаат обврска да говорат на говорница, можат и да си се отспијат во канцеларијата, не се знамаараат многу и со тоа што го гласаат, оти во штабот и кажале како треба да гласаат, едноставно они служат како бројка до 61.

Што мислеш колкумина има во Македнија кој би прифатиле да бидат пратеници, да не зимаат патни трошоци, а ги имаат истите квалификации како и тие 120???

Што мислеш, 1,2 или со лопата да ги ринеш.

Убаво кажав нашле цицка, па има да ја цедат.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
6.630
Поени од реакции
1.697
@Ѓорѓи Н. престани да ги бранеш пратениците, пратениците имаат 3 пати поголема плата од просечната, плус тендерите што ги лапаат тие што се на власт, плус рекет, плус..................

Знаеме дека законот вика да и се плаќа трошоци, патни, одвоен живот и сл. ама не заборавај дека тој закон е донесен од самите нив и важи само за тие што се вработени под капата на државата,
кај приватните компании, ако стварно не вредиш премногу, или ептен си дефицитарен и мораат да те имаат ќе ти плаќат трошоци, ама сигурно нема повеќе од што реално би вредел,
останатаите работници сите овие трошоци си ги плаќаат од сопствен џеб и се вкалкулирани во платата, многу едноставно е ако не ти се свиѓа да работиш за таа плата слободно можеш да си одеш, ќе си најде друг кој ќе биде задоволен од таа плата.

Убаво кажав, пратениците имаат ми се чини околу 70к денари плата, немаат обврска да говорат на говорница, можат и да си се отспијат во канцеларијата, не се знамаараат многу и со тоа што го гласаат, оти во штабот и кажале како треба да гласаат, едноставно они служат како бројка до 61.

Што мислеш колкумина има во Македнија кој би прифатиле да бидат пратеници, да не зимаат патни трошоци, а ги имаат истите квалификации како и тие 120???

Што мислеш, 1,2 или со лопата да ги ринеш.

Убаво кажав нашле цицка, па има да ја цедат.
Се сложувам со тоа што го напиша, ама ова е муабет да си тераме.
Еве, лично да те прашам: ако си ти пратеник и живееш во место оддалечено 150 км, односно 300 км пат. Трошокот за гориво и патарини нека е околу 2000 денари. Што ќе правиш ти? Имаш опција да не земеш ништо или според закон околу 4500 денари? Ова е за еден ден.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
2.832
Поени од реакции
1.250
Се сложувам со тоа што го напиша, ама ова е муабет да си тераме.
Еве, лично да те прашам: ако си ти пратеник и живееш во место оддалечено 150 км, односно 300 км пат. Трошокот за гориво и патарини нека е околу 2000 денари. Што ќе правиш ти? Имаш опција да не земеш ништо или според закон околу 4500 денари? Ова е за еден ден.
Законот си е направен од нив самите и нормално е да си лапат колку можат повеќе.

Јас кога би морал да патувам подалеку од кругот Куманово, Штип, Велес и Тетово-Гостивар би земал стан место да се клацкам секој ден, значи и пола плата да оди за трошоци (стан, до дома еднш неделно) пак претеникот ќе има повеќе пари одколку просечно работничко семејство со 2 вработени.

На пратениците работното време е од 10 или 11 до 18, прекувременото сигурно го наплаќаат, плус наплаќаат и од членување во комисии, плус како што кажав лапаат тендери кај стасат.

Ако му е тешко на некој да работи како пратеник и не може да издрже да не му плаќаат патни трошоци нека си даде оставка, нека оди во некоја конфекција, таму ќе му обезбедат превоз и можеби и храна, што толку запнале да бидат пратеници.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.877
Законот си е направен од нив самите и нормално е да си лапат колку можат повеќе.

Јас кога би морал да патувам подалеку од кругот Куманово, Штип, Велес и Тетово-Гостивар би земал стан место да се клацкам секој ден, значи и пола плата да оди за трошоци (стан, до дома еднш неделно) пак претеникот ќе има повеќе пари одколку просечно работничко семејство со 2 вработени.

На пратениците работното време е од 10 или 11 до 18, прекувременото сигурно го наплаќаат, плус наплаќаат и од членување во комисии, плус како што кажав лапаат тендери кај стасат.

Ако му е тешко на некој да работи како пратеник и не може да издрже да не му плаќаат патни трошоци нека си даде оставка, нека оди во некоја конфекција, таму ќе му обезбедат превоз и можеби и храна, што толку запнале да бидат пратеници.
Ова многу просто се решава...се определува месечен буџет од (лупам ова) 500еур па ти ако сакаш најди си стан и плаќај кирија а ако не сакаш организирај си превоз.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.630
Поени од реакции
1.697
Законот си е направен од нив самите и нормално е да си лапат колку можат повеќе.

Јас кога би морал да патувам подалеку од кругот Куманово, Штип, Велес и Тетово-Гостивар би земал стан место да се клацкам секој ден, значи и пола плата да оди за трошоци (стан, до дома еднш неделно) пак претеникот ќе има повеќе пари одколку просечно работничко семејство со 2 вработени.

На пратениците работното време е од 10 или 11 до 18, прекувременото сигурно го наплаќаат, плус наплаќаат и од членување во комисии, плус како што кажав лапаат тендери кај стасат.

Ако му е тешко на некој да работи како пратеник и не може да издрже да не му плаќаат патни трошоци нека си даде оставка, нека оди во некоја конфекција, таму ќе му обезбедат превоз и можеби и храна, што толку запнале да бидат пратеници.
Ова многу просто се решава...се определува месечен буџет од (лупам ова) 500еур па ти ако сакаш најди си стан и плаќај кирија а ако не сакаш организирај си превоз.
Прво, коментарите „ако сакаш.. ако не не мораш“ не се сериозни. Работите се решаваат (треба) според закон, а не според принципот „јас би им...“. Следно, тој закон за надоместок за користење на службено возило е од бивша Југосавија, ако добро паметам. Трето, ако некој е испратен надвор од местото на живеење одреден број на километри, му следува надоместок за одвоен живот. И четврто, пратеникот во описот на работното место има и обврска да контактира, комуницира со граѓаните од својата изборна единица.
Можеш да седиш во Скопје и еднаш неделно дома, ама тоа е за студенти. Луѓето имаат и семејни обврски, не само работни. А за 500 евра како да си организира превоз? Личен шофер? 500 евра ни 2 седмици не покриваат, со гориво. Со јавен превоз? Некој можеби може, ама има пратеници од помали места, од села... Размислете, не е ова пазар, се бара решение, а не покажување на мускули.
Еве, едно решение може да е да им се купат коли од 12-на илјади евра, да им се дадат на користење и да се покрива трошокот. Пример само.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
11.722
Поени од реакции
15.804
SmartSelect_20200519-161700_Gallery.jpgНа овој денешен ден , да се потсетиме на еден од најсмешните празни дриблинзи во историјата на Северен Фиром :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
 

Riken

Stuck in reverse.
Член од
9 декември 2008
Мислења
7.724
Поени од реакции
10.760
Како да бираш помеѓу Бивис и Батхед
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
868
Поени од реакции
3.173
Не се возбудувај толку, никој никого не толерира. И Грујо да не го толерираа, па после им избега? Ебате тоа клошараната, што и да кажат за тоа ќе бидат у лајна до гуша, ако избегал, како успеал, ако го пуштиле со договор, за кој кур се пењавеа и се трескаа од земја сите пред 4-5 години. Другата багра па ќе треба да го брани тоа патетичното трескање од земја (и буквално, па фамозниот пад од гајби) на дотичниот пред ДИК и битисувањето на браникот на татковината. И уште си го верглаат истото, па се накотиле пред избориве цела багра што ги немаше до пред 2 недели. Ми се гади воопшто да го отворам форумов...

Уште не сфати дека за жал се е фарса последниве 2-3 години (ај да не биде контроверзно, па да кажам 4-5, сепак има ликови кои си живеат во некој нивен свет, нема смисла)? Ајде еве кажи или нека каже некој во што се ривали двете секти, освен кога станува збор за крадење и тендери? Не знам што уште треба да направат за да стане појасно тоа.

Еве денес ги пуштиле во поход двете најодбивни фаци после Заев и Мицковски, односно Александар Николовски колбасот и Шеќеринска одвратната. Можам да замислам на штапските дегенерици по дома како им е сега, во отсуство на спорт сигурно се припотресуваат и одма после на ФБ и Твитер да се заработи дневницата за брљата од пазар.
 

Xfire

forza juve!
Член од
9 август 2008
Мислења
6.972
Поени од реакции
1.388
ќе има ли избори? или
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.307
Ќе знае ли некој да каже и објасни она "кога Љупчо беше на власт сите имаа пари"?


Инаку, пред епидемијата имало страшно партиски вработувања за пред изборите шо се одложија, буквално луѓе шо биле месец дена у партија ги вработувале.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
547
Поени од реакции
97
Ќе знае ли некој да каже и објасни она "кога Љупчо беше на власт сите имаа пари"?


Инаку, пред епидемијата имало страшно партиски вработувања за пред изборите шо се одложија, буквално луѓе шо биле месец дена у партија ги вработувале.
А мислиш нема моментално?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.307
А мислиш нема моментално?
Не знам ама за предстојните избори имало премногу, ти викам се вработувало луѓе со само неколку недели зачленети во партија, нешто што не беше пример за минатата власт.

Друга работа ова што се прави со изборите е чисто самоволие, никој од страна не реагира, народот исто, Заев го надминува Груевски после само 3 години власт.Буквално сите изјави на Мицкоски се превртуваат, се прават невидени спинови, човеков влегува премногу културно во дуел со Заев, и онака ќе ги изгуби изборите ако се одржат во Јуни, како да се предал пред време.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
726
Поени од реакции
369
Зошто н Мицкоски не му одговара н 21 јуни а а Заев го форсира тој датум.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
190
Поени од реакции
195
Не знам ама за предстојните избори имало премногу, ти викам се вработувало луѓе со само неколку недели зачленети во партија, нешто што не беше пример за минатата власт.

Друга работа ова што се прави со изборите е чисто самоволие, никој од страна не реагира, народот исто, Заев го надминува Груевски после само 3 години власт.Буквално сите изјави на Мицкоски се превртуваат, се прават невидени спинови, човеков влегува премногу културно во дуел со Заев, и онака ќе ги изгуби изборите ако се одржат во Јуни, како да се предал пред време.
Isto bese i kaj minatata vlast pred izborite vo 2016.
 
На врв Bottom