СДСМ vs ВМРО-ДПМНЕ

За кого би гласале на изборите

  • СДСМ

  • ВМРО-ДПМНЕ

  • Друго


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Тоа е тоа поради тоа што ги оправдуваш, кога би работел во некоја фирма за минималец или во Скопје а си некаде однадвор и плаќаш за стан или превоз има да прифатиш со две раце.
Не сум однадвор и не работам за никој... сам за себе сум.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Не сум однадвор и не работам за никој... сам за себе сум.
Епа ти пишав дека си од оние со плава крв и нормално е да ги бранеш, кога би бил обичен и кога би сватил дека тие привилегии ги нема никој обичен вработен, дека обичниот вработен тие трошоци ги плаќа од сопствен џеб, ќе зборуваш друго.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Најтрагично е што сите имаат по 3-4 станови Скопје :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас сум работел во фирма и ми плаќале патни трошоци исто како пратеник по истите бодувања тоа е според закон. И не се исплати. Сега не работам веќе за нив и подобро ми е несакам да патувам службено.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Мене да ми речат вози 300.000 км и да ти дадеме еве 100.000 евра јас не би се нафатил.
Среќа наша, не си пратеник...

Пред да се воведе бруто плата, луѓето добиваа по 900 денари (месечно) за патни трошоци. Овие на ден добиваат пет пати повеќе.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Среќа наша, не си пратеник...

Пред да се воведе бруто плата, луѓето добиваа по 900 денари (месечно) за патни трошоци. Овие на ден добиваат пет пати повеќе.
Затоа е паметно да живееш во близина каде што работиш. 1. Трошоци 2. Стресс 3. Несреќа на емоции 4. Ризик да загинеш патувајќи. 5. Време потрошено. Многу е битно да не патуваш за на работа или тоа да се сведе на минимум.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Затоа е паметно да живееш во близина каде што работиш. 1. Трошоци 2. Стресс 3. Несреќа на емоции 4. Ризик да загинеш патувајќи. 5. Време потрошено. Многу е битно да не патуваш за на работа или тоа да се сведе на минимум.
Ти во близина ли живееш? Што ако го промениш работното место (во другиот крај на градот или во друг град)?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Ти во близина ли живееш? Што ако го промениш работното место (во другиот крај на градот или во друг град)?
Барај во близина работно место и секогаш живеј под кирија. Сели за да ти биде близу. Ова е мојот совет.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Македонија во времето на прошлото ВМРО и овој СДСМ, е земја во која има доста периоди, во кои власта сака, а опозицијата неќе избори.
Овој пат опозицијата знае зошто и се брза на владата да се направат избори, затоа не смее да ги прифати.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Барај во близина работно место и секогаш живеј под кирија. Сели за да ти биде близу. Ова е мојот совет.
Добар ти е советот. Проблем е што нема работни места во близина. Значи треба да се селам. И кирија да плаќам. И чистачка. И да одам по продавници. И после два месеца кога ќе го променам работното место, повторно да барам ново живеалиште.
Зарем не е подобро мама дома да ми чисти и готви?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.234
Јас сум работел во фирма и ми плаќале патни трошоци исто како пратеник по истите бодувања тоа е според закон. И не се исплати. Сега не работам веќе за нив и подобро ми е несакам да патувам службено.
Таа фирма сигурно имала корист од тебе, дали тоа што ти давала помала плата па останувало, дали затоа што си дефицитарен кадар или можеби си многу добар во својата област,
обичните работници кој одат да работат во Скопје, никој не и ги плаќа овие трошоци, ти нуди плата си правеш пресметка дали ти се исплаќа да работиш во твојот град (ако воопшто има каде) или да одеш таму.

Народот нема никаква корист од тоа што пратениците добиваат патни трошоци, они веќе си имаат големи плати од над 1000 евра и таа плата и е сосем доволна да си изнајмат стан, ако случајно и е мала платата, секогаш можат да си дадат оставка и на нивно место сигурно ќе се најде некој со најмалку истите квалификации кој ќе бидат пратеници за таа плата.

И да не заборавиме дека Крсто во последните 2 години лапна повеќе тендери одколку овие погоре на сликата што земале патни трошоци.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Ќутат сега сите за ова и ботови и бањати и небањати и секакви, а пред последните (локални) избори какво трескање од земја имаше, дури и референдуми имаше во неколку општини. За жал и тогаш изгледаше како некаква фасада се тоа, а како што поминува време само се докажува истото.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Барај во близина работно место и секогаш живеј под кирија. Сели за да ти биде близу. Ова е мојот совет.
Среќа за тебе што живееш и работиш во циркус и те чуваат во кафез па ете тоа ти ги скратува трошоците за пат и смештај.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Точно така. Начекаа село без кучиња.

Секаде низ свет пратеници, министри, премири одат со ТОЧАК на работа кај што е изводливо, нашите господа со платени давачки како шеици.

Имаш пратеници, имаш денес парламентарна седница која почнува во 10 сабајле во ск. СУПЕР. Тргнува бус од Гевгелија (ја собира цела источна мкд), од Бт (ја собира централна), од Охрид (запдна) и ај пријатно.
Познавам пратеници кои колите кои ги возаеа им се НОВИ од игла купени, станови во ск нови од игла купени... И ДВЕТЕ СО ПОВОЛНИ камати...
Во бифе во собрание на времето СЕКОЈА пијачка беше 20 денари. Дали ќе пиеш виски или ќе пиеш кафе исто ти е.
Народот плаќа даноци за 120 крмаци да живеат ко богови.... и после пак тој народ крив.

Сиктер сите по автобуси, па кој не дојде 3 дена со ред на работа (како што е за секој еден нормален човек во оваа губернијата наша) АЈТ сиктер од парламент, ново дете.
Муабетот ми е за патните трошоци, за бифе и слично, друга приказна. Лесно е да речеш со автобус да дојдат, ама не е баш изводливо. На пример, од Охрид автобус ако тргне и да ги собере пратениците од западна МК. Прво, тотално е непрактична положбата на Дебар, ајде да речеме башка комбе за дебарчани. Од Охрид, 'тргвит' преку Кичево. Ама, што правиме за М. Брод? И што правиме со некој кичевски пратеници кои се од села оддалечени 15-на км од патот? Ќе врти автобусот до селата? И плус, на враќање вечер, а тоа може да е по полноќ, пак вртење по селата. И до Охрид среќно ќе пристигне во раните утрински часови. Ќе испадне како „Ко то тамо пева“.
И пратеничкото работно место не е исто споредливо со оние што во Скопје доаѓаат секојдневно од Куманово, Велес, Тетово... Ако некој самоволно решил приватно да се вработи во фирма во Скопје и да патува, тој ќе си го пресмета „ќарот“, дали му се исплати, дали ќе добие надоместок за тоа, тоа е работа на пазар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom