Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
9 октомври 2018
Мислења
5
Поени од реакции
5
Прегледај го приврзокот 286009

ova e od pred eden mesec, ja postriziv 2ka so masinka, da vidam otprilika kako bi mi stoelo teranje nekoj takov stil, izgledase ok. sega kje isteram edinica na naredno.
najverojatno april kje bidam vo mkd, pa togas kje vidam so ima opcii, i planiram da probam so mikropigmentacija, da vidam so kje ispadne, mi se gleda eftina i ednostavna opcija za proba.
generalno nemam mnogu izgubeno kosa, barem jas taka mislam haha, ama na loso mesto e. frontalno izgleda loso.
kje mora nesto da se napravi

Sostojbata ti e super za mikropigmentacija. Ona sto ti spomna Del Boy - minoxidil obavezno!
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj ima iskustvo so Hair System - Non surgical hair replacement? Navodno mnogu pokvalitetno od perika/toupee?

 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Миноксидил можи само да го маскира проблемот, не е решение. Со миноксидилот би му препорачал и дермаролер пред апликација на миноксидилот.
Ако се реши за транслпантација како терапија ги препишуваат миноксидилот + пропециа.
gotov bev da zemam toa microroller zimovo. koga go vidov videoto na kanalot so go postirav dignav raci, rolerot moze da pomogne pri retcenje, ne na gola zona kako kaj mene.
sekoj eden so go ima problemov i saka da go resava, mu go preporacuvam YT kanalot za da znae so moze da ocekuva od tretmani i finansisko planiranje.
jas prethodno trosev pari na samponi consitioner od 50-100e kolagen tableti i drugo, se toa e samo odlaganje.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.576
Ако планираш да фураш 0 или 1 немаш потреба од трансплантација точно.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
gotov bev da zemam toa microroller zimovo. koga go vidov videoto na kanalot so go postirav dignav raci, rolerot moze da pomogne pri retcenje, ne na gola zona kako kaj mene.
sekoj eden so go ima problemov i saka da go resava, mu go preporacuvam YT kanalot za da znae so moze da ocekuva od tretmani i finansisko planiranje.
jas prethodno trosev pari na samponi consitioner od 50-100e kolagen tableti i drugo, se toa e samo odlaganje.
дермаролерот ја подобрува мислам циркулација и овозможува миноксидилот подобро да се абсорбира. Немам користено лично дермаролер затоа што ја чувам 3ка косата
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
дермаролерот ја подобрува мислам циркулација и овозможува миноксидилот подобро да се абсорбира. Немам користено лично дермаролер затоа што ја чувам 3ка косата
nezz so e tocno minoksidil, nemam gledano apcinja i slicno za ova, nemam nikakva namera da probuvam takvi raboti.
na kanalot so go postirav diskutiraat za mikro roler, koga da se koristi koga ne.
sprema toa, ne go vidov kako korisen vo mojata situacija
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Правел некој трансплантација на коса кај нас? И дали вреди да се размислува за такво нешто на над 60 годишна возраст?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Божее на која возраст и со какво „ниво на ќелавост“ прават трансплантации...

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.084
Повеќе е за посматрање случајот што на над 60 години уште не се прифатил таков ко што е, али не сме тука за да судиме. :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Повеќе е за посматрање случајот што на над 60 години уште не се прифатил таков ко што е, али не сме тука за да судиме. :)
Друже, се работи за женска особа со напредната форма на traction alopecia. Не гледам ништо смешно во моето прашање.
А дури и да станува збор за маж со класична ќелавост не гледам зошто некој треба да се прифати таков каков што е ако има можност да си го подобри изгледот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
детево кога ќе почне другиот дел од косата да му паѓа ќе му остане тоа напред што го пресадил. Како Антонио Милошоски :icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Дали има финестерид македонија?
Дали знае некој дали аптекариве тука знаат да го направат во топикал(локален) разствор?

Фала.
Автоматски споено мислење:

Ако планираш да фураш 0 или 1 немаш потреба од трансплантација точно.
За 0 може само со СМП, за кец и те како е потребна коса.
 
Член од
16 август 2015
Мислења
226
Поени од реакции
278
gotov bev da zemam toa microroller zimovo. koga go vidov videoto na kanalot so go postirav dignav raci, rolerot moze da pomogne pri retcenje, ne na gola zona kako kaj mene.
sekoj eden so go ima problemov i saka da go resava, mu go preporacuvam YT kanalot za da znae so moze da ocekuva od tretmani i finansisko planiranje.
jas prethodno trosev pari na samponi consitioner od 50-100e kolagen tableti i drugo, se toa e samo odlaganje.
1. Дерма Ролер па Миноксидил НИКАКО !!!!!! Како тоа вака ???? Дерма ролерот се игли кои ќе ти продират под кожата па после тоа да стаиш минокс има да пиштиш од болка башка иритација ќе напраиш.
2. Мислам дека најдобро решение ти е трансп. на коса , гледам во Истанбул има доста добри ми имаат искачано на инстаграм.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Дали има финестерид македонија?
Дали знае некој дали аптекариве тука знаат да го направат во топикал(локален) разствор?

Фала.
Автоматски споено мислење:


За 0 може само со СМП, за кец и те како е потребна коса.
И да го има, без рецепт нема да ти го дадат. Најдобро оди со лекар зборни.
Автоматски споено мислење:

1. Дерма Ролер па Миноксидил НИКАКО !!!!!! Како тоа вака ???? Дерма ролерот се игли кои ќе ти продират под кожата па после тоа да стаиш минокс има да пиштиш од болка башка иритација ќе напраиш.
2. Мислам дека најдобро решение ти е трансп. на коса , гледам во Истанбул има доста добри ми имаат искачано на инстаграм.
Да бе, кога ќе поминиш со дерма ролерот бразди ќе направиш, болка невидена...
Дерма ролер па миноксидил е за подобро абсорбирање на миноксот

Со 2. / сложен сум, само чекање убаво да попадни па еден одмор Турција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom