Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
vo Istanbul gi ima najdobrite doktori za transplantacija na kosa i koja slucajnost , eden od Amerika (jutuber) bash momentalno e vo istanbul na transplantacija na kosa , a inaku tipot e jutuber za body building , teretana
Ама гарант и мустаки се вклучени во цената...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
https://www.jacksonsmp.com/smp/
Scalp Micropigmentation, ili narodno kazano - tetoviranje tocki na delot kade sto e izgubena kosata,
dali go ima ova nekade vo makedonija, i dali mozebi nekoj ima iskustvo da spodeli?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.883
Поени од реакции
10.508
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.883
Поени од реакции
10.508
Член од
26 декември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
66
Zdravo,koj sampon go preporacuvate za koristenje vo kombinacija na minoksidil i ketoconazole shampon,ja pocnav so sampon vichy dercos men ama neznam dali e ok
 
Член од
9 октомври 2018
Мислења
5
Поени од реакции
5
https://www.jacksonsmp.com/smp/
Scalp Micropigmentation, ili narodno kazano - tetoviranje tocki na delot kade sto e izgubena kosata,
dali go ima ova nekade vo makedonija, i dali mozebi nekoj ima iskustvo da spodeli?
Ke probam da ti pomognam okolu ova.
Imam praveno mikropigmentacija i ima dosta dobri i losi strani. Moze da ima super efekt ako imas malku izgubeno kosa ili da e proretcena, no ako si vo napredna faza na kjelavost ke treba postojano da go povtoruvas procesot bidejki bojata izbleduva.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Ke probam da ti pomognam okolu ova.
Imam praveno mikropigmentacija i ima dosta dobri i losi strani. Moze da ima super efekt ako imas malku izgubeno kosa ili da e proretcena, no ako si vo napredna faza na kjelavost ke treba postojano da go povtoruvas procesot bidejki bojata izbleduva.
6A68BBD5-9263-40BB-A3A0-7820D9C8C828.jpeg

ova e od pred eden mesec, ja postriziv 2ka so masinka, da vidam otprilika kako bi mi stoelo teranje nekoj takov stil, izgledase ok. sega kje isteram edinica na naredno.
najverojatno april kje bidam vo mkd, pa togas kje vidam so ima opcii, i planiram da probam so mikropigmentacija, da vidam so kje ispadne, mi se gleda eftina i ednostavna opcija za proba.
generalno nemam mnogu izgubeno kosa, barem jas taka mislam haha, ama na loso mesto e. frontalno izgleda loso.
kje mora nesto da se napravi
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.292
Прегледај го приврзокот 286009

ova e od pred eden mesec, ja postriziv 2ka so masinka, da vidam otprilika kako bi mi stoelo teranje nekoj takov stil, izgledase ok. sega kje isteram edinica na naredno.
najverojatno april kje bidam vo mkd, pa togas kje vidam so ima opcii, i planiram da probam so mikropigmentacija, da vidam so kje ispadne, mi se gleda eftina i ednostavna opcija za proba.
generalno nemam mnogu izgubeno kosa, barem jas taka mislam haha, ama na loso mesto e. frontalno izgleda loso.
kje mora nesto da se napravi
Фронтално си капут, али поназад и не е така лошо. А да пробаш миноксидил 5% во наредните неколку месеци, или до крајот на годината? Али под услов да почнеш одма, уште утре. Ќе го сопреш опаѓањето 100 %, и можеш да имаш некој % на нов раст, па потоа можеш да размислуваш и за трансплантација сконцентрирана на предниот дел.

И кај мене е слично, само што мене косата ми е плава и мека, и се познава повеќе. Ти имаш остра коса шо е супер, плус како што можам да приметам на сликата донорската зона е прилично богата, штета шо немаш слика позади за подобра процена.

Мој совет удри на миноксидил 5%, до крајот на годината. Сликај ја секој месец и споредувај. Микропигментација јас мислам е решение само ако си скроз ќелав, шо не е случај кај тебе.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Фронтално си капут, али поназад и не е така лошо. А да пробаш миноксидил 5% во наредните неколку месеци, или до крајот на годината? Али под услов да почнеш одма, уште утре. Ќе го сопреш опаѓањето 100 %, и можеш да имаш некој % на нов раст, па потоа можеш да размислуваш и за трансплантација сконцентрирана на предниот дел.

И кај мене е слично, само што мене косата ми е плава и мека, и се познава повеќе. Ти имаш остра коса шо е супер, плус како што можам да приметам на сликата донорската зона е прилично богата, штета шо немаш слика позади за подобра процена.

Мој совет удри на миноксидил 5%, до крајот на годината. Сликај ја секој месец и споредувај. Микропигментација јас мислам е решение само ако си скроз ќелав, шо не е случај кај тебе.
Миноксидил можи само да го маскира проблемот, не е решение. Со миноксидилот би му препорачал и дермаролер пред апликација на миноксидилот.
Ако се реши за транслпантација како терапија ги препишуваат миноксидилот + пропециа.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Овој шампон на сликата подолу помага да се намали опаѓањето на косата. Еве што се содржи во себе:
Екстракт од билка ШоуВу.
Екстракт од женшен корен е неисцрпен резервоар на вредни микроелементи и витамини. Природен стимулант со изразени антиоксидантни својства.
Кинескиот лигистиум ги подобрува метаболички процеси и има силен антиинфламаторски ефект.
Екстракт од коренот Ангелика спречува појавата на првут, ја одржува косата жива, еластична и хидрирана.
Масло од сусам спречува оштетување на косата.
Екстракт од коренот „девел“ помага за брзо обновување на оштетена и дава извонреден сјај на косата.
Екстракт од „мајчина душица“(Thymus), моќен имуностимулатор, потхранувачко и подмладувачко дејство.

Screenshot_2.png
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.932
Поени од реакции
35.292
Миноксидил можи само да го маскира проблемот, не е решение. Со миноксидилот би му препорачал и дермаролер пред апликација на миноксидилот.
Ако се реши за транслпантација како терапија ги препишуваат миноксидилот + пропециа.
Пропециата е лизгав терен, никојпат не би ја земал макар ми паднале и веѓите. Иако бев во искушение. Сведоштва еден куп. Едноставно борбата трае се додека третманот е со апликација надворешно, али да се пукам со Финастерид за пар влакна на главата, не фала. Дека е ефикасна точно е, број еден третман за косопад особено ако си помлад.

Миноксидилот од 5 % во 85-90% ја одржува постоечката коса, а во некој мал процент и генерира нови влакна. Некој шо прави трансплантација и тоа како може да се одржува само со него. 5-6 год сум член на форум за таа проблематика, и луѓе шо направиле трансплантација и се одржуваат само со минокс, имаат супер резултати. Пратам пар случаеви кои редовно си ја апдејтираат состојбата веќе со години, трансплантации направени пред 7-8 и повеќе години изгледаат 99 % исто како и после финалниот резултат.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.509
Пропециата е лизгав терен, никојпат не би ја земал макар ми паднале и веѓите. Иако бев во искушение. Сведоштва еден куп. Едноставно борбата трае се додека третманот е со апликација надворешно, али да се пукам со Финастерид за пар влакна на главата, не фала. Дека е ефикасна точно е, број еден третман за косопад особено ако си помлад.

Миноксидилот од 5 % во 85-90% ја одржува постоечката коса, а во некој мал процент и генерира нови влакна. Некој шо прави трансплантација и тоа како може да се одржува само со него. 5-6 год сум член на форум за таа проблематика, и луѓе шо направиле трансплантација и се одржуваат само со минокс, имаат супер резултати. Пратам пар случаеви кои редовно си ја апдејтираат состојбата веќе со години, трансплантации направени пред 7-8 и повеќе години изгледаат 99 % исто како и после финалниот резултат.
И јас не би го ризикувал здравјето и животот со пропециа. Миноксидилот е ок, само ја подобрува циркулацијата.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.109
Поени од реакции
8.895
Фронтално си капут, али поназад и не е така лошо. А да пробаш миноксидил 5% во наредните неколку месеци, или до крајот на годината? Али под услов да почнеш одма, уште утре. Ќе го сопреш опаѓањето 100 %, и можеш да имаш некој % на нов раст, па потоа можеш да размислуваш и за трансплантација сконцентрирана на предниот дел.

И кај мене е слично, само што мене косата ми е плава и мека, и се познава повеќе. Ти имаш остра коса шо е супер, плус како што можам да приметам на сликата донорската зона е прилично богата, штета шо немаш слика позади за подобра процена.

Мој совет удри на миноксидил 5%, до крајот на годината. Сликај ја секој месец и споредувај. Микропигментација јас мислам е решение само ако си скроз ќелав, шо не е случај кај тебе.
trgnav na logikata da teram nekoj "stil" 0 ili 1. od ovie fotki i nekoi drugi od periodov izgleda ok, a pigmentacija sporedena so site drugi opcii e poednostavna, poeftina i poprakticna za mene. kje probam prvo toa, pa kje vidime

https://youtube.com/channel/UC6Z6GxYsW9EdvnUjqpGIbQA
ova e odlicen kanal za temava, cela nauka e.

generalno, nemam namera da zimam nikakvi terapii koi vlijaat na hormonite, a kolku so gledav videa, sekoa transplantacia vkluxuva i takov del.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom