Рузвелт или Симеон Радев на зградата на МНР?

Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
А најинтересно е што статуата на бугаров е нарачана и направена во времето кога МНР го раководеше докажан бугарофил- Антонио Милошевски.
:eek: Немогуче..Нели од античките беше Антонио?

Това е министерство за правда. За Бугарски пасош вака ?
:pos: :pos:
Добра ти беше ваа,мора да признаам
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Цитирам те за да ти припамтам,дека ке го дадели на музеj,каде имало само восачни,а само тоj ке е мермерен - па лугето да можат да се потсекjaт на тоа што се десило-един голем фурор.


Зашто се лутиш на мен? Коj ви натера да ставате статуи тамо , коj избрал да лаже,дека тоа е Рузвелт, коj плакja от джеб за тоа?
Jaс?-не драги во грешка си. Ваша работа си е тоа.
Нека го стават фми и Божидар, ма ако сакаат и сите бугари нека ги наредат и тоа по камени мост како ст што да очекуваш внатре во музеј нова историја.
А цитро се лути оти веќе незнае на кого да се лути, како обезглавена мува е сега, не е бугарофил, а се крстел на проект во кој има бугари. Од наши пари направен...да си каснеш од петата.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Мене напротив не ме вреѓаат бугариве на темава, они си се ситат душмански како и секогаш. Ме нервираат таквите како тебе секој пат кога ќе видам вакво нешто, абе на кого се крстеше, за кого пена устата ти фати овие години, за кој споменици се маваше од земја во Скопје 2014? Абе ми иде вака вратчето да ти го фатам и да ти го превиткам.

:eek:

Леандро не блесави, ја проектов го подржував и сеуште стојам зад него од архитектонско/естетска гледна точка, како целина и форма во простор..а не да се редат скулптури од бугари душмани... незнам што те буни и не ти е јасно.. ја да го одобруев ова немаше тема да отворам,него ќе се криев и немаше да коментирам.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
:eek: Немогуче..Нели од античките беше Антонио?



:pos: :pos:
Добра ти беше ваа,мора да признаам
Од сигурни извори и јас знам дека човекот си е бугарофил како што впрочем е и голем дел од раководството на ВМРО
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Мене напротив не ме вреѓаат бугариве на темава, они си се ситат душмански како и секогаш. Ме нервираат таквите како тебе секој пат кога ќе видам вакво нешто, абе на кого се крстеше, за кого пена устата ти фати овие години, за кој споменици се маваше од земја во Скопје 2014? Абе ми иде вака вратчето да ти го фатам и да ти го превиткам.
Не брљави што би рекле кумановци,зарем за ГНИДА сакаш да одговараш како за човек ? Ајде смири се,плати си данок плати си рекет на инспекции она што ке остане си е наше,со вошкар кој не допринел ни со еден ебан денар за државата ( камо ли за SK-2014-GW ) немаш причина да се расправаш, и да се убедуваш.
Смири се лепото, јајцата ке си ги џвакаат само нема да можат да си ги достигнат :pos:
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
:eek:

Леандро не блесави, ја проектов го подржував и сеуште стојам зад него од архитектонско/естетска гледна точка, како целина и форма во простор..а не да се редат скулптури од бугари душмани... незнам што те буни и не ти е јасно.. ја да го одобруев ова немаше тема да отворам,него ќе се криев и немаше да коментирам.
:tapp:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нека го стават фми и Божидар, ма ако сакаат и сите бугари нека ги наредат и тоа по камени мост како ст што да очекуваш внатре во музеј нова историја.
А цитро се лути оти веќе незнае на кого да се лути, како обезглавена мува е сега, не е бугарофил, а се крстел на проект во кој има бугари. Од наши пари направен...да си каснеш од петата.
Леандра, има един збор мила - толку им е капацитетот на лугето. Што да правиме. Човек не може да надскокне интелектот си.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.408
Поени од реакции
46.982
Го кријеа и го потиснуваа 6 години да не излезе некако, го маскираа со Александар и Филип и европинтеграции и странски инвестиции, ама ете појако беше од нив и на крај изби тоа изворното бугарско од ВМРО-ДПМНЕ. Знаев дека еден ден ќе дојде ова кога ќе лизнат на старите рани.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Го кријеа и го потиснуваа 6 години да не излезе некако, го маскираа со Александар и Филип и европинтеграции и странски инвестиции, ама ете појако беше од нив и на крај изби тоа изворното бугарско од ВМРО-ДПМНЕ. Знаев дека еден ден ќе дојде ова кога ќе лизнат на старите рани.
Пред фактите и боговите молчат :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од сигурни извори и јас знам дека човекот си е бугарофил како што впрочем е и голем дел од раководството на ВМРО
Па Доста му беше духовен идол. Мене повеке ме изненади,како неja ja ставиха во Софиja, па си замина Мицов. Таа имала некакви jaки врзки за да издеjствува вакво место или држала некоj со информации.
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
130
Поени од реакции
68
На зградата ќе се постават и статуи на американските претседатели Џорџ Вашингтон и Абрахам Линколн, рускиот цар Петар Велики, кинескиот генерал Сунг Цу, италијанскиот политичар Џузепе Мацини, старогрчкиот историчар Тукидид, британскиот политичар Винстон Черчил
И на Чарли Чаплин слушнав дека ќе се става.

Некој има ли повеке информации за тоа?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Поинтересното е дека това не е прва проба да се овековечи Симеон Радев от страна на РМ. Преди години ваши луге сакаха да му стават плоча во Парис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom