Рузвелт или Симеон Радев на зградата на МНР?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.747
Поени од реакции
9.874
На зградата на МНР е поставена скулптура



И сега има двојби кој е,а нема некое јавно соопштение кој е ликот на скулптурата..дали поранешниот американски претседател и политичар Теодор Рузвелт..



или Симеон Радев,Бугарскиот дипломат потписник во Букурешт 1913 од Бугарска страна,каде Македонија била поделена..




Ако е овој вториов,стварно е голема брука ,еве за него на википедија линк.
 
T

Tetro

Гостин
по облеката, личи на вториот.
по брковите, на првиот.

Цитро, како може тебе да не ти кажале пред да го постават?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.305
Поени од реакции
21.755
Мислам дека со овој стил со цилиндер и онакви маркантни наочари може да се најдат доста личности од тоа време. Не дека нема сличност помеѓу споменикот и овој Радев, но не ми се верува дека баш него го чекаа да го стават над министерството. За мене случајно личат.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Мене ми изгледа како копи-пасте на вториот, па дури и марамчето му го ставиле во џебот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Изгледа само вистински заслужни граѓани нема да добијат споменици или било какво признание за нивната работа и допринос за оваа земја.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Мене ми изгледа како копи-пасте на вториот, па дури и марамчето му го ставиле во џебот.
- народе земајте свежи јајца, еве ви добра причина и мета
( а јас ќе земам токмак, за оние кои не знаат-голем чекан од 20кгр )
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.376
Поени од реакции
6.412
- народе земајте свежи јајца, еве ви добра причина и мета
( а јас ќе земам токмак, за оние кои не знаат-голем чекан од 20кгр )
Скапи се сега и јајцата и патлиџаните.
После велигден, макар да тешко да дофрли некој до горе кај што ќе го качат.

Инаку вториот е, дури и бугарите јадеа лајна дека сме си го признале бугарското, а не обрнуваат внимание дека замисла на архитектот е да се стават споменици на истакнати дипломати.

Инаку за мене поголем херој е човекот што ќе се качи горе и со токмак ќе го кутне магарево!
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
„Кога слушнав, не можев да верувам, но тоа ми создаде голема надеж во срцето дека еден ден моја биста ќе биде поставена пред Музејот на Македонија во Скопје."
Божидар Димитров:pos::pos::pos: Oвој не е нормален тотално.:pos:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
"Од МНР на Македонија велат дека на покривот на нивната нова зграда ќе има повеќе статуи на истакнати светски дипломати и општественици, па и статуата н Радев е дел од тој концепт."
Да наречеш потписник на Букурешкиот договор "истакнат светски дипломат и општественик" е прво најголема навреда за Македонците, а потоа неписменост од највисок степен.:tapp:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544


Симеон Радев е роден во Ресен
http://en.wikipedia.org/wiki/Simeon_Radev
А кој е представен на скулптурата ќе се знае кога зградата ќе биде готова и кога ќе постават надпис од кој ќе може да се прочита кој е прикажан на скулптурите.
Многу луѓе имале мустаки, носеле очила, фрак и цилиндер.
Мене скулптурата ме подсеќа на Мамору Шигимуцу, Министер за надворешни работи на Јапонија и потписник на капитулацијата на Јапонија на 02. 09. 1945
 
М

Мартин`

Гостин
Човекот што го потпишал договорот за поделба на Македонија ние го ставаме како статуа демек дипломат.. РЕЗИЛ!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
- народе земајте свежи јајца, еве ви добра причина и мета
( а јас ќе земам токмак, за оние кои не знаат-голем чекан од 20кгр )
А јас цело време мислев дека то е средното име на племиелот :(
--- надополнето: 11 април 2012 во 11:19 ---
На зградата на МНР е поставена скулптура



И сега има двојби кој е,а нема некое јавно соопштение кој е ликот на скулптурата..дали поранешниот американски претседател и политичар Теодор Рузвелт..



или Симеон Радев,Бугарскиот дипломат потписник во Букурешт 1913 од Бугарска страна,каде Македонија била поделена..




Ако е овој вториов,стварно е голема брука ,еве за него на википедија линк.
Од среда ова ке ечи од фонтаната
 

Kajgana Shop

На врв Bottom