Рузвелт или Симеон Радев на зградата на МНР?

S

Sagan

Гостин
Да само што ако читнеш малце за ситуацијата ќе видиш дека овие луѓе меѓу себе не се сакале за разлика од Симеон и Ѓорче :)
Револуционерите се сакале заради обединетиот став кон слободата. Денешните политичари се сакаат заради заедничкиот интерес од тиранијата кон народот.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
За што аплаус за Жан Моне ? F`kin eurofreak ? наместо нашинецот Симеон ?
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:10 ---
Koлку што знам Македонија сака да влезе во Европска Унија а не во Татарска унија.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Koлку што знам Македонија сака да влезе во Европска Унија а не во Татарска унија.
Зависи јас на пример несакам да влеземе во ЕУ (зборувам за формата каква што е сега) ... а "Татарска унија" не сум слушнал до сега :)
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Не е битно кој е битно е дека кошта 200.000 евра баткаааа
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
- народе земајте свежи јајца, еве ви добра причина и мета
( а јас ќе земам токмак, за оние кои не знаат-голем чекан од 20кгр )
Ма немоj, jajцата сега са скапи пред Великден. :icon_lol:
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:35 ---
"Од МНР на Македонија велат дека на покривот на нивната нова зграда ќе има повеќе статуи на истакнати светски дипломати и општественици, па и статуата н Радев е дел од тој концепт."
Да наречеш потписник на Букурешкиот договор "истакнат светски дипломат и општественик" е прво најголема навреда за Македонците, а потоа неписменост од највисок степен.:tapp:
Не е подписник ама аjде, простено е на неграмотните.
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Ма немоj, jajцата сега са скапи пред Великден. :icon_lol:
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:35 ---

Не е подписник ама аjде, простено е на неграмотните.
Ај ве молам не го вреѓајте МНР, криво е СОЗР и Влада.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Човекот што го потпишал договорот за поделба на Македонија ние го ставаме како статуа демек дипломат.. РЕЗИЛ!
Поредниот заблуден.
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:38 ---
Владината Служба за заеднички и општи работи ќе ја тргне поставената статуа на Симеон Радев на новата зграда на Министерството за надворешни работи. Потегот на Службата, кој следува по прилогот на ТВ Алфа, надлежните го објаснуваат како превид , направен во периодот кога се формирале листите на значајни луѓе чии статуи ќе се најдат на фасадата на новиот објект.
На местото на Симеон Радев ќе биде поставена фигура на Жан Моне – идеолог и главен основач на европското обединување,која бесплатно ќе ја изработи фирмата Бетон од Скопје.

Радев е префрлен во Музејот на македонската борба.

Извор: http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=48494

Сега грешка..пу неважи :facepalm: Кој го направил ова по грешка, магаре на жена му да и го бапне по грешка.
Антонио, поне вака информира Капитал.
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:39 ---
Па у музејот бе ќе има и фигури на луѓе кои придонеле лошо на Македонија и нема ништо лошо да се знаат кои се и што се..еве на пример Тодор Александров (мада дискутабилен е ) , па послем Мара Бунева, па и Тито..Киро Глигоров :)
Сите восачни, само радев мермерен ВАУ :vozbud:
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:42 ---
Кој ја води државата не ми е јасно ова било ``грешка`` го има ова намерно некој направено да има полемики и се разбира плукање кон душманот Бугарија.
Радев во Букурешт ништо не делел само потпишувал Бугарија ја изгубила војната (100 илјади жртви) со Грција,Србија,Романија и Црна гора.
Геометари биле победниците Радев бил дел од делегација која потпишувала само а овој Радев бил близок со Сарафов,Ѓорче Петров значи организацијата се знае на која страна била тогаш.
Инаку и Дедо Иљо Малешевски бил во Сан Стефано од Бугарска страна само не знам како тој го ибегнал црниот печат.
А Официрскиот Дом кој ќе го гради гркот и ќе е градска куќа на Скопје не знам како не ви смета тоа на што е симбол.
Не знам зошто македончето копа дури до праисторијата и цел државен ресурс и пари ги троши за тоа со тоа само се закопува.Најдобро ќе ни е да си геледаме во иднината и да го зачуваме и сега ова што го имаме.
Малце го знаат тоа, затова го избегнал човекот. :icon_lol:
Ааа, офицерскиот дом како милитарстичка сграда на окупатор може, театар исто може, Зебренjaк исто може. :icon_lol: Битно да не е на црните татари.
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:43 ---
Това е министерство за правда. За Бугарски пасош вака ?
--- надополнето: 11 април 2012 во 21:45 ---
Пази сеа, два дена чекаа депешеа од штабовите за да соопштат дека наверојанто тоа сепак бил Радев, а не Рузвелт. Да не го покренеја прашањево медиумите статуата ќе си стоеше на МНР и никој немаше ни да ја види.

Уште поглупаво е објаснувањето дека статуата наводно била намената за во Музејот на Револуцијата, каде што нели фигурите се восочни, а не мермерни.

А најинтересно е што статуата на бугаров е нарачана и направена во времето кога МНР го раководеше докажан бугарофил- Антонио Милошевски.

Ама ќути арно се се запнаа да ни докажуваат дека статуата е на Рузвелт, одма ќе почнеа да излегуваат стручни мислења од ликовни и историски експерти како Миленко или Латас.
Добро чувство за хумор имал Антонио Милошевски.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: `V`

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Нека си го стават во штаб мислам дека таму е најсоодветно место.
Е, па во штаб ке го стават де, ама едните ке са восачни, а само Радев мермерен.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е, па во штаб ке го стават де, ама едните ке са восачни, а само Радев мермерен.
Не те сфаќам зошто ме цитираше, да не сакаш од мермер во восок да го претворам за да не се дели од останатите во штабот на нова историја?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Е, па во штаб ке го стават де, ама едните ке са восачни, а само Радев мермерен.
Колку ти се шири шупакот тебе од вакви муабети можам да замислам. У исто време ќе свршите со Божидар Димитров од среќа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.941
Јас би ставил статуа од Милошовски на местото на Радев. Калапот веќе го имаме, само ќе треба да се дообликува. :D
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не те сфаќам зошто ме цитираше, да не сакаш од мермер во восок да го претворам за да не се дели од останатите во штабот на нова историја?
Цитирам те за да ти припамтам,дека ке го дадели на музеj,каде имало само восачни,а само тоj ке е мермерен - па лугето да можат да се потсекjaт на тоа што се десило-един голем фурор.
--- надополнето: 11 април 2012 во 23:41 ---
Колку ти се шири шупакот тебе од вакви муабети можам да замислам. У исто време ќе свршите со Божидар Димитров од среќа.
Зашто се лутиш на мен? Коj ви натера да ставате статуи тамо , коj избрал да лаже,дека тоа е Рузвелт, коj плакja от джеб за тоа?
Jaс?-не драги во грешка си. Ваша работа си е тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Колку ти се шири шупакот тебе од вакви муабети можам да замислам. У исто време ќе свршите со Божидар Димитров од среќа.
Мене напротив не ме вреѓаат бугариве на темава, они си се ситат душмански како и секогаш. Ме нервираат таквите како тебе секој пат кога ќе видам вакво нешто, абе на кого се крстеше, за кого пена устата ти фати овие години, за кој споменици се маваше од земја во Скопје 2014? Абе ми иде вака вратчето да ти го фатам и да ти го превиткам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom