Рузвелт или Симеон Радев на зградата на МНР?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.757
Поени од реакции
9.881
Ја знам кој сум и што сум, бугарско и бугарска пропаганда мразам во корен,него ти преиспитај се.
 
M

Moon Child

Гостин
Добро кој кур веќе? Мислам, кој им дава согласност и дозвола? Од каде знаат дали народов сака или несака да стојат статуи од штотизнам кој веќе не. Село гори баба се чешла во буквална смисла на зборот. Има ли некој појма барем до кога планираат да силуваат? Претеризам веќе.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: `V`
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Добро кој кур веќе? Мислам, кој им дава согласност и дозвола? Од каде знаат дали народов сака или несака...
па НИЕ бе глупаците ги одбравме, и кој нас не праша што сакаме или не?! тоа што сме дробеле, сеа ќе сркаме..
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Добро бе нормални ли се овие од државниов врв??Сами си се негираме,а после се чудиме другите што не негираат.Абе упм не знам веќе што да речам.

Еден коментар од Build форумот:
Колку и да се врти човек, задникот му секако си е одзади. Сваташ ли?
Читам сега тргнале споменика на Радев:facepalm: Исто е и со идентитетот ви - вчера бевте едни, днес сте други, утре Бог знае што ке ви текне, мајко мила. Циркус, цела МКД е един голем циркус, света гледа и се смее:ROFLMAO:
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
е, тукка не си во право, ние и вчера бевме Македонци, и денес сме, и утре ќе си бидеме..а вие од Македонци, станавте бугари, а тоа дека владата ни е ретардирана, тоа е башка муабет!!!
 
M

Moon Child

Гостин
па НИЕ бе глупаците ги одбравме, и кој нас не праша што сакаме или не?! тоа што сме дробеле, сеа ќе сркаме..
Јас не сум ги одбрала, и не чувствувам грижа на совеста. Кој ги одбрал нека ја мисли. Така беше и за бродовите на Вардар, сеир теравме во ЧДА, додека ние сеир тераме тие си изгласуваат и си усвојуваат што ќе им текне. Класично силување. Еве пробувам да најдам една позитивна работа во целиов зулум, ама неможам. Не сум којзнае колку уметнички поткована личност, ама знам и те како да разликувам што е добро а што не, што е убаво, а што не исто така. И стварно незнам што треба да се направи за ова лудило да престане. Мислам, цело време едни со други се плескаат кој бил предавник, а кој патриот, по Љубчо Ѓорѓиевски се фрла со дрва и камења (не го оправдувам и јас, т.е. немам мислење за него), а овде од друга страна се местат споменици на Бугари, и тоа кој ги мести бре, оние што се најгласни во етикетирањето. И утре ако есдеес излезат на прес да кењаат, овие другиве ќе се јават и ќе речат, а што вие подобри да не бевте во 199(дополни по желба) година. И цело време така во круг. Аман веќе! .На крај пак народот е ебан!
Ми се повраќа.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: `V`
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
Јас не сум ги одбрала, и не чувствувам грижа на совеста....
под НИЕ мислев на мнозинскиот дел на нашата гласачка популација, не на некој посебно..и не е битна грижата на совеста туку е битно решението како да се куртулиме од оваа беда што не снајде..
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Инаку самото ставање на статуи на покривот на МНР е крајно глупо.Зградата е добра,ама статуиве ја грдат упм.:facepalm:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.939
Исто е и со идентитетот ви - вчера бевте едни, днес сте други, утре Бог знае што ке ви текне, мајко мила.
Ни се може. Националниот идентитетот е работа на самоопределување. Да не треба да објаснуваме зошто и како сме?
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Ни се може. Националниот идентитетот е работа на самоопределување. Да не треба да објаснуваме зошто и како сме?
Незнам што да ти кажем Inglourious Basterd, знам само дека за нормална држава со здрави основи, тоа - денес има утре нема, не е нормално поведение
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Незнам што да ти кажем Inglourious Basterd, знам само дека за нормална држава со здрави основи, тоа - денес има утре нема, не е нормално поведение
Како вие,вчера со Хитлер,денес со Сталин,утре со...
Седи мирен бе Болгар.
 
Член од
15 декември 2010
Мислења
197
Поени од реакции
87
:facepalm:Споменик на Симеон Радев, автор на „Градителите на модерна Бугарија“, е поставен во Скопје, на горниот дел од зградата на македонското Министерство за надворешни работи. Веста прва ја објави бугарската агенција Фокус, со оцена дека Радев е најновата бугарска историска личност која е прогласена за македонска. Во таа група Фокус ги стави цар Самуил, Гоце Делчев, Дамјан Груев, Методија Шаторов и Методија Андонов-Ченто. Македонија веќе постави спомен-плоча за Радев во Париз, поточно за весникот „Македонско движење“ што го уредувал и издавал тој од 1902 година.

Овој познат дипломат, писател и публицист е роден во Ресен, но јавно се декларирал како Бугарин. Се смета за најголем бугарски дипломат, бидејќи бил прв претставник на Софија во Друштвото на народите и нејзин амбасадор во Хаг, Анкара, Вашинтон, Лондон и Брисел. Тој, исто така, бил во составот на бугарската делегација која во Букурешт во 1913 го потпиша договорот за распарчување на Македонија, а неколку години подоцна заедно ќе ја договори и капитулацијата на Бугарија.

Божидар Димитров, директор на бугарскиот Национален музеј на историјата, вчера преку „Фокус“ му честиташе на МНР за потегот.

„Кога слушнав, не можев да верувам, но тоа ми создаде голема надеж во срцето дека еден ден моја биста ќе биде поставена пред Музејот на Македонија во Скопје. Одлуката да се постави споменик на Симеон Радев – автор на „Градителите на модерна Бугарија“, а не на „Градителите на модерна Македонија“, и долгогодишен дипломат во бугарско, а не во македонско МНР значи само едно нешто - дека Македонците тајно признаваат дека се Бугари и дека нивното Министерство за надворешни работи е разгранок на бугарското“, искоментирал Димитров. (Н.Р.) :facepalm: :pos: :facepalm:
--- надополнето: 12 април 2012 во 12:18 ---
Петре, 11.04.2012 01:05:30
Уште една дневна доза на плашење со „лошата вештерка“ Бугарија. Пак уште пишувате „Овој познат дипломат, писател и публицист е роден во Ресен, но јавно се декларирал како Бугарин.“ Брееј, ја откривте топлата вода. Па како Бугари се декларирале и Климент Охридски, и Самуил, и Делчев, и Миладиновци, и Мисирков, и ред други македонски преродбеници и револуционери. А уште на почетокот го обвинувате Радев дека потпишал поделба, небаре Радев е главниот делач и организатор на конференцијата. Не верувам дека не знаете оти Букурешкиот договор е мировна конференција потпишана од една страна од земјите победнички Србија, Црна Гора, Грција и Романија, и од друга страна земјата поразена Бугарија. Македонија ја делат земјите победнички, а Бугарија и Радев морале да потпишат тоа што им се рекло.
Te toa e vistinata... ;)
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=BDE6EB3EA6C5824D88E05F7C6EB60493
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Како вие,вчера со Хитлер,денес со Сталин,утре со...
Седи мирен бе Болгар.
Напишано е над твоите можности и не беше наменето за тебе, безмозочен...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom