Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
209
Татар, мрш бе. Мислам дека имам повеќе почит кон рандом крлеж него кон тебе.
Келеш. Много си ербап, ама зад клавиатурата. Затова скоро и албанец председател ште имате.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.767
Поени од реакции
11.480
Келеш. Много си ербап, ама зад клавиатурата. Затова скоро и албанец председател ште имате.
Абе ние не сереме по туѓи дворови, вие глумите тука нешто а бетер сте од нас, циганите владеат со државата, ама па ок Нато и ЕУ си ги имате.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
9.854
Поени од реакции
12.260
Келеш. Много си ербап, ама зад клавиатурата. Затова скоро и албанец председател ште имате.
И претседател од Венера да имаме - никогаш и никаде нема да сме ПЛЕМЕ татарско. Мрсна хорда.
Мрш.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.954
Поени од реакции
7.048
Доста со омраза бе,сите сме багра на Балканов.До кај шо стапнал османлијата не барајте асолна држава и свесен народ.Иначе едно е јасно,да немавме вакви дебилни соседи гарант до сега ќе бевме во ЕУ.Ама јбг,нашите ни мили соседи решиле да лечат комплекси со нас.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.413
Поени од реакции
13.859
Де, де. Што се вознемири толку?
Ќе се смири сеa 1 недела ќе одмара пошо јас клизачи сум влегвел... ах таа карма :)
Стелт, ако ме читаш друже.. земи почастисе еден бургер од мене :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.938
Поени од реакции
3.002
Много грешиш, немаме никаква омраза к'м никој от комшиите ни.
Постои и тоа како, и тоа кон веќе одамна непостоечка држава, што го прави уште побизарно. Не сум живеел во тие времиња и не знам како таа омраза се создавала.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
209
И претседател од Венера да имаме - никогаш и никаде нема да сме ПЛЕМЕ татарско. Мрсна хорда.
Мрш.
Нјамам намерение да влизам в тона ти на омраза. Само ште ти напомнја че племена в ЕУ нема. Племената са в Пакистан...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Послед 2016 година, днес БГ излезе на мегународните пазари и пласира 2 обврзници.
10 годишна обврзница за 1,25 милиарда евра со камата - 0,389%
30 годиншна обврзница за 1,25 милиарда евра со рекордно ниска камата за 30 годишна обврзница - 1,476%
Се тоа е можно и заради приемането на БГ во ERM II и довербата на пазарите во Бугариja.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.338
Moody's повиши д'лгосрочнија рејтинг на Б'лгарија на Baa1
Moody’s повиши д'лгосрочнија рејтинг на Б'лгарија в чуждестранна и местна валута на Baa1 с'с стабилна перспектива. Това с'обштиха от пресслужбата на Министерство на финансите.
Решението на Moody’s за повишаването на рејтинга отразјава подобрјаването на институционалнија капацитет и ефективността при разработване на политики, с което страната навлиза в последнија етап преди членството в еврозоната. Повишенијат рејтинг отчита с'што и намаленија риск по отношение на д'лга в чуждестранна валута, значителните фискални резерви и очакванијата, че благопријатната динамика на бјуджетните показатели и д'лга в периода след шока от пандемијата ште подкрепјат силната фискална позиција.


https://trud.bg/moodys-повиши-д'лгосрочнија-рејтинг-на-б'лгарија/
До неколко дена и другите две агенции исто ке го повишат..

gq8FcRz.png
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.612
Поени од реакции
2.180
Каков шок за Комуњарите, Натофилите, Еурофилите...

Да прашам,
Бугарија е членка на НАТО и ЕУ, што бара руски гас да зема од Турција ? Што не земи де од членка на НАТО и ЕУ?

Гасот нема замена до 2050-2060 година како еколошки енергенс, ние и оваа година ќе викаме нема фајде од тоа и ќе обучуваме магариња...

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
2.244
Поени од реакции
4.643
Бугарија е претпазлива приказна за секоја држава, несомнено најлоша демографија во Европа. Единствено балтичките земји се блиску до оваа катастрофа од епски размери, Босна имаше разорна војна неколку години и пак не изгубија население колку што Бугарија изгуби поради немањето никаква перспектива за живот во неа. Македонија го следи овој погубен тренд, влезот во ЕУ е можеби единствена причина зошто не сме паднати на бугарсково ниво (а може сме, само Али и Заев знаат). 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
12.329
Бугарија е претпазлива приказна за секоја држава, несомнено најлоша демографија во Европа. Единствено балтичките земји се блиску до оваа катастрофа од епски размери, Босна имаше разорна војна неколку години и пак не изгубија население колку што Бугарија изгуби поради немањето никаква перспектива за живот во неа. Македонија го следи овој погубен тренд, влезот во ЕУ е можеби единствена причина зошто не сме паднати на бугарсково ниво (а може сме, само Али и Заев знаат).

1608720861877.png

Wildly Wrong: North Macedonia’s Population Mystery

According to the State Statistical Office, the population of North Macedonia is almost 2.08 million — or to be precise, 2,077,132 as of 31 December 2018.
The problem is this number is plain wrong.
At least that is the view of Apostol Simovski, the State Statistical Office’s own director. “I’m afraid there are no more than 1.5 million in the country, but I can’t prove it.”

If Simovski is right — and some think he is too pessimistic — then North Macedonia’s population would have fallen 24.6 per cent since independence in 1991 when the country had a resident population of 1.99 million.
This percentage would be far higher than for any other country in former Yugoslavia — even Bosnia and Herzegovina, which suffered four years of all-out war. It would also be even more dramatic than neighbouring Bulgaria, which has lost almost 21 per cent of its population in the past 30 years.
Some economists speculate that North Macedonia’s population is actually between 1.6 million and 1.8 million, which would still mean the country had lost between 19.6 per cent and 9.5 per cent of its population since 1991.
If it is the latter figure, North Macedonia’s population loss falls within the same range as Serbia and Croatia, which have lost between eight and nine per cent of their populations.
The problem is that no one knows the true number, and it is rare that the head of a national statistical office will admit that the most basic figure for their country is not just wrong but probably wildly so.
“Believe me,” he said. “I’m frustrated.”

1608720566838.png
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.009
Прегледај го приврзокот 278059

Wildly Wrong: North Macedonia’s Population Mystery

According to the State Statistical Office, the population of North Macedonia is almost 2.08 million — or to be precise, 2,077,132 as of 31 December 2018.
The problem is this number is plain wrong.
At least that is the view of Apostol Simovski, the State Statistical Office’s own director. “I’m afraid there are no more than 1.5 million in the country, but I can’t prove it.”

If Simovski is right — and some think he is too pessimistic — then North Macedonia’s population would have fallen 24.6 per cent since independence in 1991 when the country had a resident population of 1.99 million.
This percentage would be far higher than for any other country in former Yugoslavia — even Bosnia and Herzegovina, which suffered four years of all-out war. It would also be even more dramatic than neighbouring Bulgaria, which has lost almost 21 per cent of its population in the past 30 years.
Some economists speculate that North Macedonia’s population is actually between 1.6 million and 1.8 million, which would still mean the country had lost between 19.6 per cent and 9.5 per cent of its population since 1991.
If it is the latter figure, North Macedonia’s population loss falls within the same range as Serbia and Croatia, which have lost between eight and nine per cent of their populations.
The problem is that no one knows the true number, and it is rare that the head of a national statistical office will admit that the most basic figure for their country is not just wrong but probably wildly so.
“Believe me,” he said. “I’m frustrated.”

Прегледај го приврзокот 278057
И после ти ке кажуваш на други се тешеле, уствари ти си тој што го прави тоа читајки го ова :D

Македонија нема шанси да има само 1.5м жители, впрочем види ги гласовите на изборите 2016 има скоро милион и 200.000 илјади гласачи. Кај се тука оние што стандард не изглегуваат на гласање сигурно 20-25% од луѓето, па додај ги тука оние што немаат право на глас под 18 години и ќе ја видиш реалната бројка
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
12.329
И после ти ке кажуваш на други се тешеле, уствари ти си тој што го прави тоа читајки го ова :D

Македонија нема шанси да има само 1.5м жители, впрочем види ги гласовите на изборите 2016 има скоро милион и 200.000 илјади гласачи. Кај се тука оние што стандард не изглегуваат на гласање сигурно 20-25% од луѓето, па додај ги тука оние што немаат право на глас под 18 години и ќе ја видиш реалната бројка
Ставам изјави на официјални лица и податоци од идентични извори за Македонија ко што тој става за Бугарија, пошто тука луѓето преферираат да се ситат на проблемите на комшијата, отколку да ги решаваат своите кои се далеку поголеми.

Нема шанси да има и 2 милиони. А и од тие што останале да не излезат едно 40% Албанези и 50% муслимани?
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.009
Ставам изјави на официјални лица и податоци од идентични извори за Македонија ко што тој става за Бугарија, пошто тука луѓето преферираат да се ситат на проблемите на комшијата, отколку да ги решаваат своите кои се далеку поголеми.

Нема шанси да има и 2 милиони. А и од тие што останале да не излезат едно 40% Албанези и 50% муслимани?
Ќе има попис годинава здравје ќе видиш дека бројката е далеку над тој милион ипол, иако се согласувам дека нема над 2 милиони во моментов. Тој става црни статистики за Бугарија оти бугарите на форумов пробуваат да ја престават БГ како да е многу напред, а по многу статистички параметри е очајна - од 90тите па натаму соодносот на родени/починати е во константен минус таму па дури стигна и до -50к годишно додека во Македонија прв пат лани отиде во минус

За 40% Албанези мало сутра, изгледа немаш прошетано низ Западна Македонија и во било кој др Албански села да видиш дека повеќе одат странство од нас
 

Kajgana Shop

На врв Bottom