Романија и Бугарија пет години во ЕУ, а политички и економски на Балканот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.587
Поени од реакции
10.953
Честито конечно не стигнавте во просечна плата...
prosecna_plata vo evropa.jpg

Можеби нас не ни треба да си замислиме каква беда сте биле, да ситуацијата која ние ја доживуваме како дно, вие ја доживувате како успех....

Тоа треба да ни каже дека постои и бетер.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.802
Честито конечно не стигнавте во просечна плата...
Прегледај го приврзокот 258644

Можеби нас не ни треба да си замислиме каква беда сте биле, да ситуацијата која ние ја доживуваме како дно, вие ја доживувате како успех....

Тоа треба да ни каже дека постои и бетер.
Пошто овдешната просечна плата која ја дроби министарство е реална, нели. Може е и така и во останати земји, не би знаел, но методиката за пресметка на просечна плата не е како што мислат луѓе, збир на сите исплатени плати поделен со број на вработени во РСМ, туку пресметка по сектори, па така имаш засебен сектор "воздухопловство" каде што има 5 души вработени со 3К+ евра и тие имаат исти статистички значај со 45К во текстилна индустрија, и тие се еден сектор. Настрана не се рачунаат лицата кои не добиле плата. Овдешните пресметки за просечна плата се само за политички проливи од устите на политичарите, Заев ја има дијареата пуштена на најјако сега.

Зависи како се гледа, Романија во 1989 кога падна режимот на Никулае, тешка му земја, имале по 10-15 долари плати, стравична сиротиња, сега имаат 400 евра или така нешто, РСМ од СРМ во 1990 кога имаа по 700 марки плата, денес реален просек е можеби 250 евра, во секој случај сеуште не е достигнат пикот од времето на СФРЈ (Анте Марковиќ). Уште ако се прилагоди за инфлација, цифрата ќе стане уште појезива. Овдешната економија никоаш нема да се опорави од транзицијата на монструми како Јане Миљовски и остали од тогашно сдсм.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.587
Поени од реакции
10.953
Пошто овдешната просечна плата која ја дроби министарство е реална, нели. Може е и така и во останати земји, не би знаел, но методиката за пресметка на просечна плата не е како што мислат луѓе, збир на сите исплатени плати поделен со број на вработени во РСМ, туку пресметка по сектори, па така имаш засебен сектор "воздухопловство" каде што има 5 души вработени со 3К+ евра и тие имаат исти статистички значај со 45К во текстилна индустрија, и тие се еден сектор. Настрана не се рачунаат лицата кои не добиле плата. Овдешните пресметки за просечна плата се само за политички проливи од устите на политичарите, Заев ја има дијареата пуштена на најјако сега.

Зависи како се гледа, Романија во 1989 кога падна режимот на Никулае, тешка му земја, имале по 10-15 долари плати, стравична сиротиња, сега имаат 400 евра или така нешто, РСМ од СРМ во 1990 кога имаа по 700 марки плата, денес реален просек е можеби 250 евра, во секој случај сеуште не е достигнат пикот од времето на СФРЈ (Анте Марковиќ). Уште ако се прилагоди за инфлација, цифрата ќе стане уште појезива. Овдешната економија никоаш нема да се опорави од транзицијата на монструми како Јане Миљовски и остали од тогашно сдсм.
Како и да е, беда...
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
209
Честито конечно не стигнавте во просечна плата...
Прегледај го приврзокот 258644

Можеби нас не ни треба да си замислиме каква беда сте биле, да ситуацијата која ние ја доживуваме како дно, вие ја доживувате како успех....

Тоа треба да ни каже дека постои и бетер.
југодинозаврите пак злобејат. Сигурно нема да си жив кога Македонија приема еврото
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.802
Како и да е, беда...
Се присетувам на одмор 1990 во БГ, марката на црно беше 7 лева за едно евро, а официјално во банка 1 : 1 , од кажувања на моиве, собарицата што чистеше имала 140 лева месечна плата (20 марки) а доктор-специјалист земал 500 лева (72 марки). Како ран тинејџер ми беше нејасно зошто празни полици по маркети, зошто толку лошо облечени луѓе, смркнати фаци насекаде, зошто пишуваше "комисион" т.е. за секоја услуга посебно се наплатува, ако ти донесе во ресторан јадење, носењето прибор за јадењето е комисион, секакви глупости и тешка сиромаштија. За нас, 2 плати дома по 700 марки беше рај на земјата Златни пјасци, од купување до бакшиши, на собарката и дале две месечни плати бакшиш при заминување (40 марки) пошто била вредна и ок жена.

Повторно, како и Романија, и Бугарија тргна од мизерен животен стандард па и двете не престигнаа, исто и Албанија, ако паметиш 1992 кога се отворија граници кога доаѓаа со конопена врвца луѓе наместо каиш на панталони, тотално крезуби на 35-36 години ти се чини овој има 65-70, и тие не стигнаа, а беа европска Северна Кореја. Значи сите отидоа напред Х10 а ние и Србија, Босна, Молдавија и Косово останавме последни дупки на континентот.

Не сакам ни да мислам на ужасот, грабежот и систематското уништување на сите народи кои живеат во РСМ, не е важно кој што е, ете јас не сум македонец ама тоа нема никаква врска, живеам тука како што живееле и претците, повеќе не одам иностранство пошто помина тоа време за мене, навистина штета при релативно добро поднебје да имаме ваков хаос, немаштија, корупција, неквалитет на живот за мнозинство на население. Мака ми е што многу другари и роџаци се иселија, секој таков настан остава жива рана, си се дружел или си живеел добро со некој 20 години и сега се гледаш еднаш на 5 години, од сите можни исходи, рајата го доби најлошиот, што се вели "да му ги нароси очите" на разни општества на запад каде отидоа највредните, најпаметните и најчесните, оние кои можеа да направат вистински промени. Штета.
Автоматски споено мислење:

југодинозаврите пак злобејат. Сигурно нема да си жив кога Македонија приема еврото
Автоматски споено мислење:

Никако не можам да сфатам оваа полувековна омраза кон поимот Југославија. Ако има 100 души во соба и некој викне Југославија, оној што ќе почне да пцуе, тој е бугаринот :D
Откаде таков комплекс на нижа вредност и страв од поимот Југославија кај бугари, не знам.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
209
Никако не можам да сфатам оваа полувековна омраза кон поимот Југославија. Ако има 100 души во соба и некој викне Југославија, оној што ќе почне да пцуе, тој е бугаринот :D
Откаде таков комплекс на нижа вредност и страв од поимот Југославија кај бугари, не знам.
Много грешиш, немаме никаква омраза к'м никој от комшиите ни.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.778
Поени од реакции
18.489
Па кој кур правиш на МАКЕДОНСКИ форум, све да ти ебам татарско јас на тебе по дома. Племе умрено.
Мрш од тука!

Дај бе банирајте го умрениов, со кое право тука пишува на наш форум дека сме мразеле. Па на бугарски форум за 2 секунди ќе не банираат за истово.
Види го, семе да му ебам племенско.

@Ilumious @Peja989
Де, де. Што се вознемири толку?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.693
Поени од реакции
11.295
За разлика от вас, които мразите б'лгари, г'рци албанци а нај много себе си. И затова сте на това дередже.
Да бе, од толку што имаме омраза, нема ден а да не истепаме некој од Косово што оди во Скопје во Сити Мол, нема грчка кола на која не сме и ги ишкртале регистрациите и уништиле колата, нема Бугарин пензионер што шета по Штип а да не му викне некој од минувачите некој навредлив збор.Лош народ сме нема што, ама за тоа вие сите сте најдобри, да можеме да ги бираме соседите пак би ве одбрале вас, е до толку сте добри.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
209
Па кој кур правиш на МАКЕДОНСКИ форум, све да ти ебам татарско јас на тебе по дома. Племе умрено.
Мрш од тука!

Дај бе банирајте го умрениов, со кое право тука пишува на наш форум дека сме мразеле. Па на бугарски форум за 2 секунди ќе не банираат за истово.
Види го, семе да му ебам племенско.

@Ilumious @Peja989
По голем доказ за омраза, здраве му кажи.
Да пази Господ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom