Редовна војска повторно?

Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Ајде кажи ти,како би одбранил од Грчко Воздухопловство со помош на сухоите кои ги поседуваме?
Би влегол во војна жртвувајки го цел народ?
Знам...смрт или слобода...али веруј ми,на твојот народ не си му потребен мртов...
Повторно ќе речам не зборуваме за влегување во војна во смисла да и објавиме на некоја држава војна и да ја нападнеме.Влегување во војна дефанзивно односно во одбрана,нема белким аншлус да дозволиме ако дојде до таква работа.
А сухоите не можат да не бранат од воздушен напад бидеќи не се ловци,тие се авиони за поддршка на пешадијата-вид бомбардери.

--- надополнето ---

Да,сигурен сум, м1Абрамс кошта 21милион евра,проверив на википедија,а арм располага со 300 милиони евра еве види
http://mk.wikipedia.org/wiki/Армија_на_Македонија
Арм не располага со 300 милиони евра,википедија е срање,буџетот за набавка на опрема за АРМ е околу 6 милиони евра.Еден абрамс и нешто нафта :tapp:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Тие што гинеле 1941-1945,1914-1918,1912-1913,1903 и поназад гинеле за слобода, 2001 ти објаснив еднаш нема пак.
Нашата армија учетвува во окупаторските мисии на НАТО.
Им го отстапивме Криволак за вежби.
И спијам мирно да ти кажам право, живеам во слободна земја во сопствена држава, не сум роб, не гледам причина дека некој утре ќе не нападне, а уште помалку НАТО членка.
Ти слободно пријави се за професионален војник, за 3 месеци ќе те обучат како да ги рушиш воените авиони и хеликоптери, како да ги фаќаш во лет ракетите со кои те гаѓаат, како да се снаоѓаш во дивина без храна за време на војна, како да преживееш без една рака, како да одбраниш цел град со една пушка во рамбо стил од побројна и поопремена армија...
ако е земјата членка на НАТО можи да ти прави што сака-доказ е 20 годишниов спор кој резултираше со невлегување на Македонија во НАТО иако нејзината армија ги исполнуваше сите критериуми (барем така НАТО кажа!) за членство во НАТО....ти само мирно спиј,благодарение на такви како тебе земјата е оставена на милост и немилост АКО би се случило нешто утре,да те потсетам дека за твојот мирен сон денес гинеле луѓе во минатото,имај малку респект кон нив и нивната цел ! и само за информација НАТО сојузот е формиран за одбрана од комунизмот и заканата од исток,која повеќе не постои,значи во меѓувреме НАТО е трансформиран и немој да мислиш дека не можеш да бидеш нападнат од членка на НАТО,бидејќи ти не си внатре,туку си надвор
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Резервниот состав нема да знае во вонредна состојба каде му е местото. Имаше своевремено ТО и ЦЗ, мислам дека више не постојат-тие го покриваа овој дел заедно со резервата во армијата-во населени и вон населени места, војни и непогоди.
Никој од нас не знае каде да се обрати во недајбоже ситуација освен во локалните единици на МО, но граѓаните не се обврзани да го сторат истото т.е. нема да знаат ни кога ни каде да се јават. А доколку и се јават, таму би се створила гужва поголема од онаа за вадење пасоши. Пола војна во чекање за распоред и задачи...не сме организирани како држава во целина (со исклучок на безбедносните снаги), не само за воена состојба туку за било каква вонредна состојба-во случај на непогоди, земјотреси, поплави... (кога резервниот и активниот состав се први во амортизирање на ударот од тие непогоди).
Тоа е поради лоша структурна организираност,сигурно има начин(јас не сум војно лице ниту стратег за да знам)тој процес да се убрза,во југославија тоа не било мислам добро осмислено.

--- надополнето ---

Па нели градиме добрососедски односи?
Тие филмојте чувај си ги за пред спиење. Грција е дел од НАТО, ние сме кандидати за членство во таму, затоа и преговараме со гејлада, значи нато нема да не нападне, а нити гејлада, а и да не паднат ти објасни Smexy_Bit што би се случило.
АКо ти се служи војска оди пријави се, имаш можност да бидеш професионален војник, а тие прикаските дека некој ќе не нападне па затоа треба војска чувај си ги за пред спиење. Ни Бугарија, ни Гејлада нема да не нападнат, а тие кои не нападнаа 2001 добија с што побараа па дури и повеќе, па сега нема потреба пак да напаѓаат.
Ти да си ги чуваш филмовите за пред спиење.Балканот не е оаза на мирот и ниеден сојуз не може да го промени тоа.Сега да има стабилност но како што реков кој ти гарантира што ќе биде утре?
Ретардирано е да се остави личната заштита на друг,никој нема да не дочува ако сами не се дочуваме.Сојузите многу брзо се прекршуваат.И германија никој не верувал дека ќе ја нападне русија ама се случило.
Само ајде во крвта ни е тоа,600 години монструозни репресии и ништо не научивме.Имаме држава едвај 20 години и ни се чини господ за мадиња го фативме никој ништо не ни може повеќе:tapp:

--- надополнето ---

А ја мислам дека ќе дозволиме.
Епа за тоа е и целото јадење бурек од моја страна и овде и на други форуми.
За кревање раце лесно е ама што после?Му напоменав погоре на некој да побара што им се случувало на нашите помеѓу двете светски војни,низ какви ѕверства поминувале ама на кој му е гајле,а после ќе молиме за шанса да ни даде пушка некој додека гледаш масакрираат луѓе,ти забрануваат јазик да зборуваш,слободата ти ја земаат.А тоа ќе не снајде ако цапне туѓа војска кај нас и затоа не смееме да дозволиме....
 
М

Мартин`

Гостин
Гледајќи каде отишла темава , ако ме прашате мене би ја избришал и би се надевал дека ќе се заборавам колку идиотски детски мислења се изначитав .. -.-


А гледам и има многу ‘‘патриоти‘‘ кои се маваат во гради ќе оделе во војска ќе се бореле они бла бла , е сеа сето тоа е убаво ама тука доаѓа прашањето - КАДЕ БЕВТЕ ВО 2001 КОГА СЕ ГИНЕШЕ ?

Закључок ? ? - Во време на мир сите сме патриоти , тек кога тапаните на смрта ќе затропаат се гледа кој е спремен да го оддржи својот збор .

А и уште нешто да не заборавам - Еден добро обучен и спремен платен војник е еднаков на десет ‘‘војничишта‘‘ ( кои поминале некаква си ‘‘професионална‘‘ два месечна обука )
Возраст 17 ти во 2001 си имал 8 години дечко така да незнам што ти воопшто коментираш кај биле во 2001 луѓето, па имаше еден куп кои заминаа во конфликтот да се борат не тропај глупости ќе видиме ако има конфликт повторно да речеме за 20 години кој ќе оди да се бори ќе одат деца коишто првпат фатиле пушка и загубите ќе бидат огромни тоа е сигурно.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ако е земјата членка на НАТО можи да ти прави што сака-доказ е 20 годишниов спор кој резултираше со невлегување на Македонија во НАТО иако нејзината армија ги исполнуваше сите критериуми (барем така НАТО кажа!) за членство во НАТО....ти само мирно спиј,благодарение на такви како тебе земјата е оставена на милост и немилост АКО би се случило нешто утре,да те потсетам дека за твојот мирен сон денес гинеле луѓе во минатото,имај малку респект кон нив и нивната цел ! и само за информација НАТО сојузот е формиран за одбрана од комунизмот и заканата од исток,која повеќе не постои,значи во меѓувреме НАТО е трансформиран и немој да мислиш дека не можеш да бидеш нападнат од членка на НАТО,бидејќи ти не си внатре,туку си надвор

Џабе ти објаснувам. Со деца како тебе може и цел ден да се натегам и пак да се инатиш безврска.
Ај пак ќе ти напишам, може ке сфатиш, да цртам незнам.
Ние сме земја кандидат за членство во нато, затоа и преговараме.
Ние учествуваме во окупаторските мисии на нато.
Ние на нато му го отстапивме Криволак за вежби.

Не гледам причина заради која истото тоа нато би не нападнало. Времињата се изменети, оние кои ги иницирале големите војни во минатото веќе се дел од таа алијанса, а и да настане таква војна од такви размери со денешната воена технологија која ја имаат таквите велесили ќе бидиме срамнети со земја безразлика колку војска имаме.
И бидејќи од мене зависи милоста и немилоста на земјата јас одлучувам да постои само професионална војска, а останатите кои не сакаат да се приклучат на армијата да си го живеат животот како што зацртале. Тие кои сакаат како тебе да служат слободно нека се обучат, вратите на АРМ се отворени, за 3 месеци ќе бидеш Рамбо 5 и ќе те пуштат во Авганистан како дел од НАТО мисијата да се бориш како ОКУПАТОР против талибанците.

--- надополнето ---

Ти да си ги чуваш филмовите за пред спиење.Балканот не е оаза на мирот и ниеден сојуз не може да го промени тоа.Сега да има стабилност но како што реков кој ти гарантира што ќе биде утре?
Ретардирано е да се остави личната заштита на друг,никој нема да не дочува ако сами не се дочуваме.Сојузите многу брзо се прекршуваат.И германија никој не верувал дека ќе ја нападне русија ама се случило.
Само ајде во крвта ни е тоа,600 години монструозни репресии и ништо не научивме.Имаме држава едвај 20 години и ни се чини господ за мадиња го фативме никој ништо не ни може повеќе:tapp:



А кој ми гарантира утре војна?
Доста ми е да слушам детски приказни како твојата дека утре некој ќе не нападне и војничиња со 3 месечна обука ќе бидат спремни да се спротистават на воена велесила.
Додека се лупаш в гради на форум оди и обучи се, јас нема да одам.
Па може и ќе бидеш бетер од тој од никот, а што му знаеш може и бетер, та ќе немаш ФИЛМСКИ пораз како него.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас не викам дека завршиле времињата на војување,за жал далеку сме од тоа.
А за вмешување рецимо започне конфликт ко 2001.Албанците пак почнат да се бунтуваат.Може да се придружи Косово.Може да се придружат невладини терористички групи од Албанија.
Муџахедините од Босна кај се?



12000 професионалци се подобри од 120000 неспособњаци.Башка,што имаме ние за одбрана?

Поседуваме 40+ години стари тенкови и 35 годишни сухои :pos:
Еден асален тенк да купиме цела каса ќе ја испразниме а да не зборам за одбранбени системи.
Точно, за видови војување како 2001 потребна е квалитетна професионална војска а не аматери...
Но патриотизмот е лоботомија...

значи во секој случај сме инфериорни кон сите,никаква обука,никаква војска не ни треба.....се чудам зошто воопшто ни треба МО,нека се распушти,доста е МВР да си ја брка работата....кој и да не нападне потпишуваме капитулација со две раце-ќе бидиме во ЕУ и НАТО преку ноќ
Види го примерот со Коста Рика...
Нема војска, комшиите цело време имаат некакви претензии, а земјата се наоѓа во регион кој војува 50 години...
А војска - немаат.
И за разлика од нивните комшии кои никогаш нема да се опорават од војните - сосема добро им оди...

Ајде кажи ти,како би одбранил од Грчко Воздухопловство со помош на сухоите кои ги поседуваме?
Би влегол во војна жртвувајки го цел народ?
Знам...смрт или слобода...али веруј ми,на твојот народ не си му потребен мртов...
Сухоите одамна не летаат туку `рѓосуваат на Петровец во некој хангар
Нема ни теоретска шанса да се доведат некогаш во летна состојба, за тоа би требало по 5-6 милиони долари по авион * 4 авиони = 20-24 милиони само за да полетаат, а има и други трошоци...

МК не може да се одбрани од конвенционален напад од Грција.
Тоа е...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27

А кој ми гарантира утре војна?
Доста ми е да слушам детски приказни како твојата дека утре некој ќе не нападне и војничиња со 3 месечна обука ќе бидат спремни да се спротистават на воена велесила.
Додека се лупаш в гради на форум оди и обучи се, јас нема да одам.
Па може и ќе бидеш бетер од тој од никот, а што му знаеш може и бетер, та ќе немаш ФИЛМСКИ пораз како него.
На прашањето со прашање ми одговараш,ако имаш војска а не се случи војна никому ништо си фрлил некој денар на војската ама мирно спиеш,а што ако се случи војна а немаш војска?
Јас не се лупам во гради нити пак пробав да правам нешто такво,ако си ми ги прочитал постовите ќе видиш дека јас воопшто не ни зборував за МЕНЕ,што јас ќе правам во случај на војна не го засега никој на форумов а и времето ќе покаже.Не сум од ,,патриотите,, што држат предавања како ќе гинат за Македонија и сл.Само кажувам дека не е на арно што дозволуваме војската да ни биде последна дупка на кавалот во државава.Посебно не на вака со крв спечалена држава и со опкружувањето наше.
Нато како и секој сојуз има рок на траење,преку ноќ може да пукне нато и да се поделат неговите членки на поситни сојузи.Кој пат ќе го фаќаме тогаш?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ако после мојов пост видам уште најмалку три со содржина која не одговара на темава (иста како на оние погоре), ќе ја заклучам.
Претеравте веќе.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
На прашањето со прашање ми одговараш,ако имаш војска а не се случи војна никому ништо си фрлил некој денар на војската ама мирно спиеш,а што ако се случи војна а немаш војска?
Јас не се лупам во гради нити пак пробав да правам нешто такво,ако си ми ги прочитал постовите ќе видиш дека јас воопшто не ни зборував за МЕНЕ,што јас ќе правам во случај на војна не го засега никој на форумов а и времето ќе покаже.Не сум од ,,патриотите,, што држат предавања како ќе гинат за Македонија и сл.Само кажувам дека не е на арно што дозволуваме војската да ни биде последна дупка на кавалот во државава.Посебно не на вака со крв спечалена држава и со опкружувањето наше.
Нато како и секој сојуз има рок на траење,преку ноќ може да пукне нато и да се поделат неговите членки на поситни сојузи.Кој пат ќе го фаќаме тогаш?

Нормално дека ќе одговарам затоа што не гледам причина дека некој ќе не нападне утре, па тоа да го земате како аргумент дека е потребно задолжително служење во војска. Претскажувањата од типот „што ако“ им ги оставам на гатачите. Ја и сега спијам мирно и супер си ми е и немам намера да се приклучам на професионалната војска нити сакам редовно служење на војска. А и како што гледам редовната војска не е ни во плановите на владата, на минстерството за одбрана.
 
С

Спенсер

Гостин
... Дечки... војници со 3 месечна обука -нема да ги пратат на прва борбена линија,или да вршат упад у село и високо ризични акции... за тоа се задолжени специјалците... како и да е, мора да се има барем 3 месеци... иако,можеби од тие 3, вистинска обука ке биде недела дена,ке користи...
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
100
Поени од реакции
7
Верувај ми и со 8 години да гледаш како татко ти излага од дома во комплетна борбена униформа , незнаејќи кога ќе го видиш пак , и дали воопшто ќе го видиш . А да не споменувам кога дојде на поминување до дома ( носеле ранет колега во болница ) , целиот крвав со крваво колено низ кое поминал штрапнел . Додека од друга страна ги гледаш сите тие комшии , пријатели - кои до вчера збореа за патриотизам како си се пакуваат и идат во Грција по одмори . А денеска истите тие ги гледам од тоа што ги продале нивите и куќите по селата на оние против кои се боревме во 2001-2 , како возат џипови и купуваат станови и разни луксузи , и сето тоа ..

И сеа ти кажи ми зашто јас воопшто коментирам ? Се надевам дека сега ти е јасно .
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Џабе ти објаснувам. Со деца како тебе може и цел ден да се натегам и пак да се инатиш безврска.
Ај пак ќе ти напишам, може ке сфатиш, да цртам незнам.
Ние сме земја кандидат за членство во нато, затоа и преговараме.
Ние учествуваме во окупаторските мисии на нато.
Ние на нато му го отстапивме Криволак за вежби.

Не гледам причина заради која истото тоа нато би не нападнало. Времињата се изменети, оние кои ги иницирале големите војни во минатото веќе се дел од таа алијанса, а и да настане таква војна од такви размери со денешната воена технологија која ја имаат таквите велесили ќе бидиме срамнети со земја безразлика колку војска имаме.
И бидејќи од мене зависи милоста и немилоста на земјата јас одлучувам да постои само професионална војска, а останатите кои не сакаат да се приклучат на армијата да си го живеат животот како што зацртале. Тие кои сакаат како тебе да служат слободно нека се обучат, вратите на АРМ се отворени, за 3 месеци ќе бидеш Рамбо 5 и ќе те пуштат во Авганистан како дел од НАТО мисијата да се бориш како ОКУПАТОР против талибанците.

--- надополнето ---




А кој ми гарантира утре војна?
Доста ми е да слушам детски приказни како твојата дека утре некој ќе не нападне и војничиња со 3 месечна обука ќе бидат спремни да се спротистават на воена велесила.
Додека се лупаш в гради на форум оди и обучи се, јас нема да одам.
Па може и ќе бидеш бетер од тој од никот, а што му знаеш може и бетер, та ќе немаш ФИЛМСКИ пораз како него.
упорен дечко кој ситера по свое....служев војска 2002,дали тоа ти менува нешто?! тогаш војската се кратеше од 9 на 6 месеци,јас бев последна класа од 9 месеци,дали сега си задоволен?! бев член на армија која можеше далеку подобро да изгледа,подобро што ја расформираа таа чета на мамини и татини галеници и старешини кои побрзо би ја испразниле кантината со алкохол отколку би изведиле некоја добра вежба,како што личи на војска...
кажав и ќе повторам,ти си дел од нација која е делена и пределувана во минатото од соседите,има поминато суров пат овој напатен народ,како што гледаш и ден денес сме закочени од соседите за разлика од европјаните кои се обединија,Балканот остана Балкан !!! и ти ме убедуваш дека не сме загрозени,а цело време сме закочени !!! колку да те информирам да не беа јужниве македонци ти денес ќе шеташе низ повеќето држави во светот со својот био0метриски пасош кој го побараа европјаните како еден од условите за влез во ЕУ и НАТО,меѓутоа видовме многу добро како се заврши сето тоа,кој беше главниот виновник зошто јас денес не сум европјанин,да те потсетам-твоите “наивни“ соседи,кои демек го бранеле она што е нивно,нивно,да но кое им припаѓа од пред 90тина години !!! размисли каде се наоѓаш и со кого си имаш работа,НАТО сојузот еден ден сигурно нема да постои,со него ниту ти ниту твоите деца нема да бидат вака сигурни како денес што си ти....повеќе немам намера да те убедувам,терај си по свое,секое добро

--- надополнето ---

Точно, за видови војување како 2001 потребна е квалитетна професионална војска а не аматери...
Но патриотизмот е лоботомија...



Види го примерот со Коста Рика...
Нема војска, комшиите цело време имаат некакви претензии, а земјата се наоѓа во регион кој војува 50 години...
А војска - немаат.
И за разлика од нивните комшии кои никогаш нема да се опорават од војните - сосема добро им оди...



Сухоите одамна не летаат туку `рѓосуваат на Петровец во некој хангар
Нема ни теоретска шанса да се доведат некогаш во летна состојба, за тоа би требало по 5-6 милиони долари по авион * 4 авиони = 20-24 милиони само за да полетаат, а има и други трошоци...

МК не може да се одбрани од конвенционален напад од Грција.
Тоа е...
брате не знам која е Коста Рика и некзината историја,меѓутоа добро сум запознаен со историјата на овие простори,каде не можеш да кивнеш а да не се случи нешто....

на Македонците конечно треба да им текни дека ова парче што останало е скапо платено,регуларната војска не ни носеше некој квалитет,но јас сум да се има некоја обука и запознавање на младите со војската и начинот на живот во неа.....не дај боже да затреба сето тоа оти реално сме најслаби во регионот и не знам како би завршило сето тоа
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
упорен дечко кој ситера по свое....служев војска 2002,дали тоа ти менува нешто?! тогаш војската се кратеше од 9 на 6 месеци,јас бев последна класа од 9 месеци,дали сега си задоволен?! бев член на армија која можеше далеку подобро да изгледа,подобро што ја расформираа таа чета на мамини и татини галеници и старешини кои побрзо би ја испразниле кантината со алкохол отколку би изведиле некоја добра вежба,како што личи на војска...
кажав и ќе повторам,ти си дел од нација која е делена и пределувана во минатото од соседите,има поминато суров пат овој напатен народ,како што гледаш и ден денес сме закочени од соседите за разлика од европјаните кои се обединија,Балканот остана Балкан !!! и ти ме убедуваш дека не сме загрозени,а цело време сме закочени !!! колку да те информирам да не беа јужниве македонци ти денес ќе шеташе низ повеќето држави во светот со својот био0метриски пасош кој го побараа европјаните како еден од условите за влез во ЕУ и НАТО,меѓутоа видовме многу добро како се заврши сето тоа,кој беше главниот виновник зошто јас денес не сум европјанин,да те потсетам-твоите “наивни“ соседи,кои демек го бранеле она што е нивно,нивно,да но кое им припаѓа од пред 90тина години !!! размисли каде се наоѓаш и со кого си имаш работа,НАТО сојузот еден ден сигурно нема да постои,со него ниту ти ниту твоите деца нема да бидат вака сигурни како денес што си ти....повеќе немам намера да те убедувам,терај си по свое,секое добро



Напнат, ако сакаш и вработи се во АРМ не ми смета. Јас како што ти кажав живеам во своја држава, слободна земја, не сум роб, не гледам причина дека некој утре ќе не нападне, не гледам ни причина за редовна војска. Нити па гејците се заканија со војна кога не блокираа во нато. Со претскажувања за иднината не работам, нити сакам со нив да се служам, не ме интересираат чаршиски муабет од типот ова ќе се распадне, она ќе се распадне или па кој каква сигурност ќе има, та нити јас знам нити ти, единствена разлика е што ти изиграваш гатач на иднината. Јас во оваа сегашност не гледам закана за војна кон нас, нити причина некој да не нападне, а уште помалку, море ич не гледам нити една разумна причина за секој да мора да служи во војска и да губи време од своите зацртани животни цели.
Поминаа неколку генерации кои не служеа војска и одлучно функционираат нештата и супер си е.
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Момчиња, ако има трета светска војна, се ќе се заврши со 3-40 нуклеарки, или бомби 50 пати помоќни од неа... И да знаеш карате, аикидо, кунг фу и уште 50 страшни збора, да пукаш со пушки калибар 90, исто ти се фаќа : ))

А од соседите, не се плашете, и сами си знаат дека нема што да бараат тука, ни леб има ни погача : ))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom