Редовна војска повторно?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Богами.
Многу лошо!
А шо ОНО и ОСЗ укинато е??
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Па богами од ко ја укинаа редовната војска, се појќе и појќе педери мамето.:pos:
Баш пред некој ден разговарав на оваа тема, и сум за да се врати редовно и задолжително служење во војска. Денешниве м'жи не знаат пушка в раце да фатат, пичлаци на секој крај. Убаво e малку денешнава машка младина да се научи на дисциплина и ред, ако не во војска, каде? :icon_lol: Ееее м'жишта брее, такви ве сакаме!:duel:
Одамна немам прочитано толку....цензурирано од јузер...мудрости :vozbud:
Ако имаш фетиш кон мажи во униформа,таксито и Илинден...или најблиската полициска станица...може и противпожарна служба:pos2:
(Најекономична варијанта - чекај го поштарот:pos2:...униформиран е)

Каква врска има педеризмот со служење или не војска? А можеби има...иљадници мажи напикани како сардини во касарна,групни туширања...војнички згоди и незгоди...:pos2:

За некаква квалитативна споредба меѓу постигнувањата на професионалните и регрутните армии да не те замарам...пример од овие простори...ловечкото друштво од Крањ вс. ЈНА :pos2:

Абе нека има војска, после да видиме кој ќе сака да му иде на концерт на слаткаw, ебате младина, без култура и дисциплина, не знаат и улица да минат, ако нема ред, ќе изумрат како загрозени китови.
Значи до пред две три години кога имаше задолжително служење воен рок течеше мед и млеко,младината беше дисциплинирана,културна...или имаш амнезија?!

Тоа башка што многу станаа шупак мераклии, али покрај нив, и другите се пореметија, можеби не станаа мераклии али затоа постанаа шупци..
Наркоманишта на секој чекор, тепачи на тастатура, и останати дегенерици..
Јас мислам дека треба да има војска, не ради нешто друго, туку поради една обична дисциплина и ред.
Па нормално...гледаме како сите кои служеле во АРМ или ЈНА се тооолку дисиплинирани што Бушидо кодексот за нив е пичкин дим...:pos2:

Инаку за “учење“ како се “држи“ пушка во рака не се потребни 3 месеци а ни 6 ниту 9...освен ако не се работи за БОТ или сериозно ментално хендикепирано лице...за АК-47/М-70 доволно е половина час...обука.
Голема филозофијата е...море цела наука е тоа :vozbud:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Голема филозофијата е...море цела наука е тоа :vozbud:
Си служел војска?

Онака, ме интересира.

Не е поентата во знаењето да испалши краток рафал од калашников или да расклопиш и склопиш пиштол, туку во почитувањето хиерархија, слушањето наредби, некоментирањето наредби и нивно извршување без поговор, дисциплината....итн!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Инаку за “учење“ како се “држи“ пушка во рака не се потребни 3 месеци а ни 6 ниту 9.
А за гасмаски ставање? А за атомска слева? Наука е тоа...море три години него ако не научи уште три :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
логично е... во школо секоја година ни даваат листови некој да пополнуваме за војска... а ни викаат .. онака било... :toe:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Не е поентата во знаењето да испалши краток рафал од калашников или да расклопиш и склопиш пиштол, туку во почитувањето хиерархија, слушањето наредби, некоментирањето наредби и нивно извршување без поговор, дисциплината....итн!
Ако збориш за послушност и култура, тоа се учи дома од 8 до 10 години...најчесто.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Jok, vojnicka poslusnost, kade ne se question authority, tuku se slusa.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Не е поентата во знаењето да испалши краток рафал од калашников или да расклопиш и склопиш пиштол, туку во почитувањето хиерархија, слушањето наредби, некоментирањето наредби и нивно извршување без поговор, дисциплината....итн!
Или коментарот на говорница додека чекаш ред мамо мамо вади ме одавде ќе ја кршам раката :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
S

smart ass

Гостин
Си служел војска?

Онака, ме интересира.

Не е поентата во знаењето да испалши краток рафал од калашников или да расклопиш и склопиш пиштол, туку во почитувањето хиерархија, слушањето наредби, некоментирањето наредби и нивно извршување без поговор, дисциплината....итн!
Ако добиеш Директна наредба да ги прекршиш женевските конвенции,и на лице место имаш пет цивили со врзани очи па добиваш наредба да ги стрелаш...

Е сега ти би ја почитувал хиерархијата???
Командата(а имаш Цивили меѓу кои и жени)..
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Ако добиеш Директна наредба да ги прекршиш женевските конвенции,и на лице место имаш пет цивили со врзани очи па добиваш наредба да ги стрелаш...

Е сега ти би ја почитувал хиерархијата???
Командата(а имаш Цивили меѓу кои и жени)..

Многу филмови гледаш, ќе ти дадат една пушка има да ја чистиш цел воен рок....
 

831

רַב אושר של חוכמה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.852
Поени од реакции
12.348
Ако добиеш Директна наредба да ги прекршиш женевските конвенции,и на лице место имаш пет цивили со врзани очи па добиваш наредба да ги стрелаш...

Е сега ти би ја почитувал хиерархијата???
Командата(а имаш Цивили меѓу кои и жени)..

Ако не пукаш ојде ти јабана....на раскршчу си, висок морално - етички проблем, а хиерархијата мора да се почитува, не може поинаку, така функционираат работите.
И сега шо прајме?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ако добиеш Директна наредба да ги прекршиш женевските конвенции,и на лице место имаш пет цивили со врзани очи па добиваш наредба да ги стрелаш...

Е сега ти би ја почитувал хиерархијата???
Командата(а имаш Цивили меѓу кои и жени)..
лесно, наредба или стречаки вод. Бирам да послушам.

Ако не пукаш ојде ти јабана....на раскршчу си, висок морално - етички проблем, а хиерархијата мора да се почитува, не може поинаку, така функционираат работите.
И сега шо прајме?
Нишо, пукај и мижи, јебига.
 
S

smart ass

Гостин
лесно, наредба или стречаки вод. Бирам да послушам.



Нишо, пукај и мижи, јебига.
Јас би го Испукал Офицерот кој ми ја издаде наредбата-само мртов е достоен да ја носи и претставува државата за која се бори.
(ај ќе му пишеме херојски загина).

Кој нареден се побуни и него исто.
Нема крижи мижи...или џа или бу.

Се слуша тоа што треба,но не и тоа што крши етички и морални норми,а и конвенции-такви наредби издаваат неспособни.

Затоа тие најспособни се кога се мртви,па оттука логична е мојата одлука...ќе го испукам и тоа во Црниот дроб....да има бар 10 минути живот,а да знае дека ЌЕ УМРЕ!!!!

За да му кажам оти го застрелав а и додека е сеуште жив и ранкот и се да му одземем па да умре како Цивил-рилифд фром дјути.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јебига, не си служел армија, саглам армија.
И ЈА НЕ СУМ ЗА УБИВАЊЕ ЦИВИЛИ ИЛИ ЗАРОБЕНИЦИ, ама мил ми е Платон, ама помила вистината илимити, мил е животот, ама најмил мојот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom