Рамна Земја?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Го ислушав целово интервју и саму уште толку ме збуни.
Ове двајцава цело време мешаат наука (па макар и да е квази) со некои верски глупоштини.
Прво вие што верувате во рамна земја верувате во научната позадина за рамна земја или во верската позадина.
Ако верувате во научната би сакал да прочитам, слушнам, видам статии, слики ,видеа со докази и да донесам заклучок.Само без логоа на ОН и такви глупости. Географија, физика, математика покрај историја, археологија, етнологија се доволен докази.
Ако ми продавате верски просеравња i am out. Не ми се слушаат глупости од некои самонаречени пророци што имале привиденија.
Постоењето на целата Вселена, а во неа и на Земјата, небитно дали Земјава е „топка„, „плоча„, „тетраедар„ или „коцка„, е бесмислено без верското толкување на наведените природни феномени.

Мешањето на верски и на научни сознанија не е проблем, туку е корисно, за да видиме на кои се‘ начини може да се истолкува постоењето на Светов и се‘ што е во него.

Ако сметаш дека науката може да даде повеќе смисла и цел за било чие постоење, повели, па да читаме...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.570
На сликава што значи тоа D ?
W - Water, L - Land, D - ?
Позади обрачот од мраз што има ? провалија ?
Или уште копна, континенти и мориња ?
fsfsfs.png
Автоматски споено мислење:

Народ Грци и држава Грција никогаш не постоеле во антиката. Од кога постои за тебе "грчкото потекло"? 16-17век можеби?
Мислам на антички Хелени. Сегашниве Грци знам дека се египетски цигани доселени за време на Отоманска Империја кои во 19 век биле покрстени и даден им бил германски крал само за да можат да ги откинат како територија од Отоманската Империја.
Автоматски споено мислење:

Постоењето на целата Вселена, а во неа и на Земјата, небитно дали Земјава е „топка„, „плоча„, „тетраедар„ или „коцка„, е бесмислено без верското толкување на наведените природни феномени.

Мешањето на верски и на научни сознанија не е проблем, туку е корисно, за да видиме на кои се‘ начини може да се истолкува постоењето на Светов и се‘ што е во него.

Ако сметаш дека науката може да даде повеќе смисла и цел за било чие постоење, повели, па да читаме...
Зошто божјите луѓе како и самата религија (особено хебрејство, христијанство и ислам) се дел од една целосно политички смислена пропаганда за манипулација на народот и полесна контрола врз општеството. Особено во прв ред фактот што те убедуваат дека си брат и дека сте исти со некој од другата страна на светот.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.655
Поени од реакции
3.770
Кај одат туристиве кога имаат физиолошка потреба?...:unsure:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736



Indiska svemirska agencija objavila sliku Zemlje koju je napravio lunalni rover Chandrayaan 3! :icon_mrgr:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.817
Мислам на антички Хелени. Сегашниве Грци знам дека се египетски цигани доселени за време на Отоманска Империја кои во 19 век биле покрстени ...
...аууу, каде го научи овака искривено? по таа логика ти немаш античко потекло и што си од каде дојден од Пакистан?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom