Рамна Земја?

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.255
Дури и лабави беа ковид мерките, нели секој живот е битен ;)
Инаку не ти е на место споредбата, од ковидот барем видовме дека скинаа конци, од плочата уште не сме слушнале да падне некој, или пак да се забие со главата во фирмаментот.
Значи ист си ко религиозниве фанатици... Негираш научни докази и статистики, а нив ги исмејуваш :toe:

Многу лабави мерките, затоа цели генерации настрадаа и физички и психички, а имаш еден куп научници кои докажаа дека таквите мерки не се ефикасни за заштита (иако и од претходно се знаеше), ама па ефикасни се за уништување:

Скинаа конци, ама од што? Види овие што изјавуваат:

Да не навлегувам во објаснувањата дека ќе излезе иста работава ко со Шпанскиот грип, каде бактерија била " искрата" за смртноста, битно и ти си верник, само во друга институција.

Е за паѓање од "плочава" ако дозволат слободно да се истражува, патува во одредени делови каде забраниле, можеби и такво нешто ќе слушнеме :D. Мене тие забрани ми се безвезни, ако некој сака да истражува, да си патува на лична одговорност накај Антартик и Артик, зашто би ги спречувал...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Значи ист си ко религиозниве фанатици... Негираш научни докази и статистики, а нив ги исмејуваш :toe:

Многу лабави мерките, затоа цели генерации настрадаа и физички и психички, а имаш еден куп научници кои докажаа дека таквите мерки не се ефикасни за заштита (иако и од претходно се знаеше), ама па ефикасни се за уништување:

Скинаа конци, ама од што? Види овие што изјавуваат:

Да не навлегувам во објаснувањата дека ќе излезе иста работава ко со Шпанскиот грип, каде бактерија била " искрата" за смртноста, битно и ти си верник, само во друга институција.

Е за паѓање од "плочава" ако дозволат слободно да се истражува, патува во одредени делови каде забраниле, можеби и такво нешто ќе слушнеме :D. Мене тие забрани ми се безвезни, ако некој сака да истражува, да си патува на лична одговорност накај Антартик и Артик, зашто би ги спречувал...
Абе небитно од што умирале, до пред короната тие луѓе немаа мака, значи не ќе да била така наивна.

Јас сум верник во моќта на капиталот, единствената религија која има некакво влијание и моќ на планетава.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
kje bide li nekoj fin da mi objasni eve for the sake of argument da recheme deka zemjava e ramna, zoshto da ne lazat deka e ramna? :icon_lol: koja e poentava?
posho ima i vo USA grupa koja veruva deka vladata gi ubila site ptici i segashnive ptici se roboti koi prislushkuvaat dodeka kvkaat ronki na tvoeto pendzere :icon_lol:

na isto ramnishte se so ramnozemjashive
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.255
kje bide li nekoj fin da mi objasni eve for the sake of argument da recheme deka zemjava e ramna, zoshto da ne lazat deka e ramna? :icon_lol: koja e poentava?
posho ima i vo USA grupa koja veruva deka vladata gi ubila site ptici i segashnive ptici se roboti koi prislushkuvaat dodeka kvkaat ronki na tvoeto pendzere :icon_lol:

na isto ramnishte se so ramnozemjashive
Зашто лажеа дека не прскале од авиони!
Зашто лажеа дека немало снимки од НЛО!
Зашто лажеа дека слетале на месечината, дека ја изгубиле технологијата, па после да кажат дека ја имаат, ама некои детали им фалеле и дека видеото на тв што идело е претходно снимено на земјава, но со цел за на народ посликовито да му е!
Зашто лажеа за многу други работи...

Зашто е забрането на своја режија да идеш на Антарктик :toe:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.615
Поени од реакции
3.730
Вие го негирате постоењето на универзумот, во смисла неговите составни делови, а барате мерливи вредности :tapp:

И кога ви даваат објаснувања со мерења, вие просто ги игнорирате, без да покажете ( не само со прости зборови) зашто тие мерења не се точни.
Кој тоа „вие„?

Зборувам само во мое име и никаде немам напишано дека Вселената не постои.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.868
Поени од реакции
7.255
Кој тоа „вие„?

Зборувам само во мое име и никаде немам напишано дека Вселената не постои.
Па со Зурла... Цело време се согласувате за све на темава, а тој напиша дека тоа што вечерно време горе можеме да го видиме, не постои, исто како што не постоела ни гравитацијата.

Но штом си согласен дека постојат другите небесни тела, планети, соѕведија, моја грешка за таа констатација.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.615
Поени од реакции
3.730
Абе ете нека ја создал госпо, дали од молекули или од плунка небитно, дали сериозно во 2023та година треба воопшто да се дискутира обликот на земјата?
Бог го создаде материјалниов Свет „од ништо„ само со користење на свој збор, односно заповед, и од таа заповед, Светов од непостоење прејде во постоење.

Каква молекула, каква плунка...

Да, и во 2023 и во наредниот милениум, треба да се трага по вистината, а трагајќи по вистината, ќе се сретнеш со живиот Бог.

Дали Земјава е „топка„ или „плоча„, тоа е битно и во 2023-тата исто како и во времињата од пред нашата ера, но еве, ајде ти посочи, кога и од која позиција го виде (!) точниот облик од Земјава?...
Автоматски споено мислење:

Па со Зурла... Цело време се согласувате за све на темава, а тој напиша дека тоа што вечерно време горе можеме да го видиме, не постои, исто како што не постоела ни гравитацијата.

Но штом си согласен дека постојат другите небесни тела, планети, соѕведија, моја грешка за таа констатација.
Зурла и јас сме два различни ликови, на одредени прашања сме согласни, на одредени не сме, така да меѓу нас не постои целосна согласност во однос на нашите светогледи.

Никаде немам напишано дека не постојат и други небесни тела, оти нивната видливост и постоење се докажливи дури и со користење аматерски фото-апарати и телескопи.

Само ѕирни на „ЈТ„...

Постоењето на дел од тие тела е познато уште од Вавилонските астрономи...
Автоматски споено мислење:

kje bide li nekoj fin da mi objasni eve for the sake of argument da recheme deka zemjava e ramna, zoshto da ne lazat deka e ramna? :icon_lol: koja e poentava?
posho ima i vo USA grupa koja veruva deka vladata gi ubila site ptici i segashnive ptici se roboti koi prislushkuvaat dodeka kvkaat ronki na tvoeto pendzere :icon_lol:

na isto ramnishte se so ramnozemjashive
Дали Земјава е „плоча„ или „топка„, тоа е повеќе „ствар„ на лично убедување. Кој е нејзиниот вистински облик, може да се утврди само со преку личниот увид (очигледноста од обликот, со своето вродено око), а до тогаш останува личната убеденост, односно верување дали е „ова„ или „она„.

Но, настрана од обликот, битен е најширокоит можен контекст кој произлегува од маубетот околу обликот од Земјава, односно, дали Земјава е само случајно небесно тело на кое се самосоздал и саморазвил животот, односно дали Земјава и животот имаат свој Творец, смисла и цел од постоењето, наспроти општо профатената случајност и беслислица од таквото постоење.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.615
Поени од реакции
3.730
@Red John

зашто не можам да прочитам некоја од твоите премудрости на форумов? Ај жив ти мајка ти, дај посочи на која тема можам да ги читам твоите глупости...не биди стипса, покажи што не знаеш.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.256
Поени од реакции
4.671
@Red John

зашто не можам да прочитам некоја од твоите премудрости на форумов? Ај жив ти мајка ти, дај посочи на која тема можам да ги читам твоите глупости...не биди стипса, покажи што не знаеш.
Тој е испратен со специјална задача... Да дели смајлиња.
Речено му е: „Нарани кучињата, не дирај копчињата“.
Ти имаш среќа, овој барем дели „весели“ смајлиња.
Да беа оние од „другата банда“, тие делат само „тажни“ смајлиња.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.791
Поени од реакции
8.371
kje bide li nekoj fin da mi objasni eve for the sake of argument da recheme deka zemjava e ramna, zoshto da ne lazat deka e ramna? :icon_lol: koja e poentava?
Најдобар поглед има таму и затоа елитите (не, не се луѓе гуштери, амфибии се) таму си ги изградиле палатите за да не им смета обичната раја. :D

После цел ден манипулирање со гој...мислам со цицачите се повлекуваат кон работ и на раат медитираат со поглед кон космосот додека пијуцкаат мартини.

1685016974015.png
 
Член од
20 април 2023
Мислења
689
Поени од реакции
1.535
Зашто лажеа дека не прскале од авиони!
Зашто лажеа дека немало снимки од НЛО!
Зашто лажеа дека слетале на месечината, дека ја изгубиле технологијата, па после да кажат дека ја имаат, ама некои детали им фалеле и дека видеото на тв што идело е претходно снимено на земјава, но со цел за на народ посликовито да му е!
Зашто лажеа за многу други работи...

Зашто е забрането на своја режија да идеш на Антарктик :toe:

morav :icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.438
Го ислушав целово интервју и саму уште толку ме збуни.
Ове двајцава цело време мешаат наука (па макар и да е квази) со некои верски глупоштини.
Прво вие што верувате во рамна земја верувате во научната позадина за рамна земја или во верската позадина.
Ако верувате во научната би сакал да прочитам, слушнам, видам статии, слики ,видеа со докази и да донесам заклучок.Само без логоа на ОН и такви глупости. Географија, физика, математика покрај историја, археологија, етнологија се доволен докази.
Ако ми продавате верски просеравња i am out. Не ми се слушаат глупости од некои самонаречени пророци што имале привиденија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom