Рамна Земја?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Одлично прво прашање (y) Па и да е диск место топка, тоа не го спречува патувањето “околу“ светот, само ти треба добра навигација. Исто е ;)
Aj плоча од куќа обиколија
Исто е,само гравитацијата ќе те привлече со главата надолу
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.784
Поени од реакции
10.000
Некои луѓе едноставно немаат осет за просторност т.е трета димензија кога гледаат слики или со други зборови се им е дводимензионално кога гледаат слики. Затоа и земјата како топка во дводимензионален простор изгледа како плоча т.е е рамна
Тука ве чекав. А што ако Земјата во 3Д е топка но ние неможеме да гледаме повеќе од 3 димензии, па уствари Земјата во 4Д е нешто друго, во 5Д фалусовиден објект итн? Think out of the box.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Добро ајде бришете, немало овде заинтересирани да се водат прави муабети, одма со замерки, дупења...Кој е одговорен да може да брише теми? Го молам одма под итно в канта темава...
А не. Не може така. Убава е темата, ќе те направи легендарен лик на кајгана. Абе знаеш, Боби, оној со равната земја...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Некои луѓе едноставно немаат осет за просторност т.е трета димензија кога гледаат слики или со други зборови се им е дводимензионално кога гледаат слики. Затоа и земјата како топка во дводимензионален простор изгледа како плоча т.е е рамна
Добро Осетија, одговори ми зошто кога Васко Де Гама го бараше крајот на светот никогаш не се врати и дали си била ти некаде доволно високо за да сликнеш дека земјата е топка.[DOUBLEPOST=1423403516][/DOUBLEPOST]
Не тролај.
Магична летечка желка е и веднаш над твојот пост има цврст фото-доказ.
Тоа е диверзија, папагал е бидејќи се лета а не плива во вселенската вода.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
А дилатацијата на времето како ефект тогаш како ќе ја објасниш? Лагот што се јавува кога леташ со авион? Временските зони? Еве не се исмеваме, како се измислени овие работи ако не постојат?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.208
Според теоријава, Сонцето е spotlight тип на извор на светлина, односно насочена, да дава светлина во одредем, фокусиран дел, не насекаде подеднакво.
Ги изглеав видеата. Немаше никакви докази, експерименти само ад хокови. Си поставуваат хипотези кои им одговараат на нивните верувања а имаат нула поткрепа за истите.
Контрааргументите? Земјата изглеа рамна, therefore е рамна? Гравитацијата не постои или функционира "различно"? Како ги објаснуваат силите на плима?
The gravitational pull of the stars, for example, causes observable tidal effects on Earth.
КАКО?!
Апсолутно никакви докази. Апсолутно никакви.
Еј, уште ова, пошто ми беше многу јако.
Земјата праволиниски акцелерира со 9.81 m/s^2? Еве ти ја брзината со која Земјата се движи во моментот, според ова тврдење. 1.41912e+17 m/s,(Не е тешко, множиш 9.81 по 4.5 билиони години) или ако ја прифатиме специјалната релативистика како точна, ондак се движиме со 0.(9)*c.
Ако ова важи за сите објекти во универзумот. Are you fucking kidding me?
Сите мерења шо досеа сме ги напраиле, јас лично сум ги праел како дел од струка, се грешни? За големи растојанија, ако во пресметките не вметнеш сферни триаголници ќе добиеш грешки.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Дедо ми ми има кажувано порано како тој коа отишол на печалба во Америка, немало телефони и други стедства за комуникација па со баба ми се договориле по еден јак двоглед да си купат. И така дедо ми од Њу Јорк, кај шо сеа иам стан на два спрата, се качувал на Емпајар Стејт Билдинг ко било убаво времето, а баба ми на Пониква на 3тата патека за скијање на врвот и со пантомима се разбирале. Ех, љубов.. :love:
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Дедо ми ми има кажувано порано како тој коа отишол на печалба во Америка, немало телефони и други стедства за комуникација па со баба ми се договориле по еден јак двоглед да си купат. И така дедо ми од Њу Јорк, кај шо сеа иам стан на два спрата, се качувал на Емпајар Стејт Билдинг ко било убаво времето, а баба ми на Пониква на 3тата патека за скијање на врвот и со пантомима се разбирале. Ех, љубов.. :love:
:bravobe:
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.208
Искрено се надевав дека ќе начекам барем еден квазинаучен аргумент. Ни такви нема. Ич не се потрудиле.
Со оваа реторика ми влага 7 годишниот братучед кога водиме долги, жустри дебати за постоењето на дедо мраз.
Ако нема дедо мраз, од кај се поклоните под елката? Што имаш да кажеш за ова??! :vozbud:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Сигурен сум дека истите што не сакаат да дознаеме дека земјата е рамна клават дрога у вакцините.

 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
У ред, шо, луѓето во светот уште малку ќе ја победат гравитацијата на црните дупки, додека „луѓето“ у МАЌЕДОНИЈА се навраќаат на античкото прашање, „Дали Земјата е рамна?“. Е па чорба, антички народе.

Сите горенаведени теории... :ROFLMAO:.

edit: У Мистерии е ставена темава? Мислев ЧДА. :pos:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.866
Поени од реакции
25.083
Добро ајде бришете, немало овде заинтересирани да се водат прави муабети, одма со замерки, дупења...Кој е одговорен да може да брише теми? Го молам одма под итно в канта темава...
Друже, остави ги ова ретардираниве атеисти, јас сум заинтересирана за дискусија.
Инаку за сите скептици, еве ви слика од вселената!

 

Kajgana Shop

На врв Bottom