Рамна Земја?

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Со ваков начин, со релативистичко толкување на нештата, можеш да објасниш се‘, односно да не објасниш ништо.

За мене е релевантно она кое моето вродено око ми го пренесува „од прва рака„ а не од „рекла-кажала.
Rece miki ....koj slepo veruva vo bog i zmii sto zborat napisano vo knizule! :pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Rece miki ....koj slepo veruva vo bog i zmii sto zborat napisano vo knizule! :pos:
Sub, вакууму мој омилен,

миљон пати е напишано дека змијата не зборувала, а дека Бог постои, за Него сведочи целата Црква, за разликата од твојата празна генијалност, изолираност и безмисленост во битисувањето.

Патем кажано, пишував за очигледните природни феномени а не за вербата во Бога, заснована на доверба во одреден запис. Ниту првото ниту второто ти се познати.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Аааа миљони пати дека е напишанооо...тоа било. Фала М'ќи за просветлуењево!
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Доста оф-топик, пишувајте на темава, многу е битна. :D
Врска нема, темава е битна како ланскиот снег, ова ни на чешма у сред село не би прошло!
Али ајт, мал миљон луѓе растат хемороиди пред компјутер, потребна е забава, макар и глупа нека е!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аааа миљони пати дека е напишанооо...тоа било. Фала М'ќи за просветлуењево!
Almeida,

ниту „Супернова„ не може да го просветли мракот од твојот „возвишен атеистички морал„...:icon_lol:
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И тоа како е „обратно„, гледано од спротивната позиција/точка на Земјава, во однос на бродов...
Сега како се појави спротивна позиција/точка на Земјава?
Плус како бродот стана референтна точка за да нешто се гледа и проектира од него?
Тоа исто ако ти направиш селфи кога си на WC шоља и твоето ***** го земеш за точка на гледање!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сега како се појави спротивна позиција/точка на Земјава?
Просто; ако Земјава е топчеста, тогаш секоја точка од нејзината површина има своја спротивна, поставена дијагонално од гледаната точка.[DOUBLEPOST=1524068962][/DOUBLEPOST]
Плус како бродот стана референтна точка за да нешто се гледа и проектира од него?
Просто; ако самиот стоиш на бродот, ќе ги набљудуваш нештата од таа местоположба.[DOUBLEPOST=1524068996][/DOUBLEPOST]
Тоа исто ако ти направиш селфи кога си на WC шоља и твоето ***** го земеш за точка на гледање!
Просто; пробај па јави ни...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Просто; ако Земјава е топчеста, тогаш секоја точка од нејзината површина има своја спротивна, поставена дијагонално од гледаната точка.[DOUBLEPOST=1524068962][/DOUBLEPOST]

Просто; ако самиот стоиш на бродот, ќе ги набљудуваш нештата од таа местоположба.[DOUBLEPOST=1524068996][/DOUBLEPOST]

Просто; пробај па јави ни...
Епа просто македонче ама не е така просто, колку што просто се чини!
Не избрав јас и не земав јас бродови за референтни точки, за да правам аналогии со селфито, ами ти.
Сликај се, разгледај, па ако ти фаќа мерак кажи, ако не молчи си, не е грев.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
StefusRefus,

сега преостануе да кажеш дека „...Се‘ е релативно...„ и тоа да биде универзално можен одговор, нешто попут гравитацијата...:coffee:

Јас не напишав дека „не знам„, туку дека за мене, (дел од) природните феномени ми се непосредно и сетилно-разумно достапни, на кои (феномени) им следи само разумна констатација дека се „..такви и такви...„,, без потреба од нивно толкување, испразно философирање, релативизирање или „набљудување„ од имагинарни точки од Вселенскиот простор.

Со ваков начин, со релативистичко толкување на нештата, можеш да објасниш се‘, односно да не објасниш ништо.

За мене е релевантно она кое моето вродено око ми го пренесува „од прва рака„ а не од „рекла-кажала„.[DOUBLEPOST=1524065685][/DOUBLEPOST]

Ето, уште еден испад од непосточекиот и „возвишен атеистички морал„.
Без апстракција и имагинација неможе да се разбере светот. Едноставно може и да заклучиме дека кравите дваат млеко во тетрапак ако одиме само од А до Б и толку. Инаку ако е релативно движењето не значи дека се е релативно. Дури има термин релативнистичка брзина што има делумно врска со движењето. За да се објасни движење треба доста знаење...Најверојатно некоја А-Б логика и толку, треба големи низи на следства и многу различни услови за да се разбере подетално светот...нормално ако се има желба ако не тогаш не е битно.
Ама ајде незнаењето е благослов Амин.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Епа просто македонче ама не е така просто, колку што просто се чини!
Не избрав јас и не земав јас бродови за референтни точки, за да правам аналогии со селфито, ами ти.
Сликај се, разгледај, па ако ти фаќа мерак кажи, ако не молчи си, не е грев.
Во ред.
Дај наведи во што е сложеноста. Ќе можеш, нели?...[DOUBLEPOST=1524072931][/DOUBLEPOST]
Без апстракција и имагинација неможе да се разбере светот. Едноставно може и да заклучиме дека кравите дваат млеко во тетрапак ако одиме само од А до Б и толку. Инаку ако е релативно движењето не значи дека се е релативно. Дури има термин релативнистичка брзина што има делумно врска со движењето. За да се објасни движење треба доста знаење...Најверојатно некоја А-Б логика и толку, треба големи низи на следства и многу различни услови за да се разбере подетално светот...нормално ако се има желба ако не тогаш не е битно.
Ама ајде незнаењето е благослов Амин.
Кон болдот; а со апстакција и со имагинација може?...И што ќе остане од објективно постоечкиот Свет ако неговата реалност ја објаснуваме со апстракции и имагинации?

Замена на реалноста со апстракции за реалноста, така?
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Прескокна неколку коментари. Не даде аргумент за видеото и тоа што те прашав за гравитацијата.
За видеото:-Има видеа што го покажуваат спротивното,види назад неколку страници(audiofil,постирал нешто слично на ова).

За сликата и гравитацијата???-Убаво си пишува дека бродот го држи гравитацијата...не знам од кај ти ваква перцепција?...Да не е гравитацијата и бродот и товарот на него отидоа во вселената...
За други коментари,кажи,кои сум ги прескокнал?Ќе ти одговорам.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Во ред.
Дај наведи во што е сложеноста. Ќе можеш, нели?...[DOUBLEPOST=1524072931][/DOUBLEPOST]
Богу-божје, цару-царево , јас само координати одредувам, нормално ако ме праша некој:D
А сложенста е да се фати крај на твоите ставови, еднаш застапуваш возвишена општа гледна точка, за после да ти се допадне и точка на гледање од некаков си брод.
Нејсе, ти си знаеш!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Богу-божје, цару-царево , јас само координати одредувам, нормално ако ме праша некој:D
А сложенста е да се фати крај на твоите ставови, еднаш застапуваш возвишена општа гледна точка, за после да ти се допадне и точка на гледање од некаков си брод.
Нејсе, ти си знаеш!
И....толку од сложеноста твоја.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Во ред.
Дај наведи во што е сложеноста. Ќе можеш, нели?...[DOUBLEPOST=1524072931][/DOUBLEPOST]

Кон болдот; а со апстакција и со имагинација може?...И што ќе остане од објективно постоечкиот Свет ако неговата реалност ја објаснуваме со апстракции и имагинации?

Замена на реалноста со апстракции за реалноста, така?
Разликата меѓу човекот и мајмунот е можноста за апстрактно мислење...тоа е најголемата разлика. Најверојатно еволутивната предност со која човекот ја освои Земјата а и оди и кон освојување на вселената. Без апстракција и имагинација човекот не е ништо освен мајмун без влакна. Целиот разбирање на светот е резултат на наши апстракции и конструкции добиени по пат на имагинација. Нема цивилизација без апстрактни идеи и логички конструкции...на пример целото писмо е апстракција на звукови и логички конструкции.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Разликата меѓу човекот и мајмунот е можноста за апстрактно мислење...тоа е најголемата разлика. Најверојатно еволутивната предност со која човекот ја освои Земјата а и оди и кон освојување на вселената. Без апстракција и имагинација човекот не е ништо освен мајмун без влакна. Целиот разбирање на светот е резултат на наши апстракции и конструкции добиени по пат на имагинација.
Е кај ја изврте приказнава накај мајмуните?...

Имам разбирање дека човекот, како разумно битите, може да делува и апстрактно, во областа од математиката и логиката, ама не и во други нешта, оти таму лежи опасноста која ја наведов; замена на реалноста со приказни за реалноста.

Живееме токму во такво време и таков дух, кои Светот и животот го објаснуваат со испразни философирања, често зобогатени со недокажани и недокажливи теории за све и свашта...

Патем кажано, човекот од било кое овоземно битие, не само од мајмунот, се разликува со еден куп нешта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom