Рамна Земја?

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
А како одредуваш што е „нагоре„ а што е „надолу„?...
Главата ти е горе, а нозете доле...Прашај Иселеник од Остреија не им го вртат авионот на пола пат. Плус во Острелија водата во клозетската шоља тече обратно од во Македонија.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Ја гледате земјата дводимензионално...[DOUBLEPOST=1523994869][/DOUBLEPOST]
Која е поентата на сликата? Надолу е секогаш накај центарот накај земјата.
3g,ај сега не ме тролај,добро знаеш која е поентата!?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Главата ти е горе, а нозете доле...Прашај Иселеник од Остреија не им го вртат авионот на пола пат. Плус во Острелија водата во клозетската шоља тече обратно од во Македонија.
Чек‘, полека...

кога сум „горе„, све што е спротивно е „долу„, така?
А ако сум „долу„, тогаш претходното „горе„ станува „долу„, нели?...

Е ми оти така?...Или пак ќе следи некој „универзален„ одговор, попут „гравитација„, „све е тоа релативно„ и томе слично...така?
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Ја гледате земјата дводимензионално...[DOUBLEPOST=1523994869][/DOUBLEPOST]
3g,ај сега не ме тролај,добро знаеш која е поентата!?
У австралија не е обратно бидејќи надолу е кон центарот на земјата, никаде не е како бродот на сликата
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
У австралија не е обратно бидејќи надолу е кон центарот на земјата, никаде не е како бродот на сликата
И тоа како е „обратно„, гледано од спротивната позиција/точка на Земјава, во однос на бродов...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Чек‘, полека...

кога сум „горе„, све што е спротивно е „долу„, така?
А ако сум „долу„, тогаш претходното „горе„ станува „долу„, нели?...

Е ми оти така?...Или пак ќе следи некој „универзален„ одговор, попут „гравитација„, „све е тоа релативно„ и томе слично...така?
Доле се гледа по нозете, може и со раце да одиш и нозете горе ама така боли кичмата. Значи ако не те боли кичмата и одиш брзо и кај ти се нозете таму е доле. А ако лежиш се одредува по газот, на грб газот ти е доле а на стомак горе.
А инаку доле е секогаш спротивно од горе. Најдобро е прв да одредиш каде е доле па после горе, доле е побитно од горе зошто доле се паѓа и може да се утепаш. Има правила...Гравитација не ти треба тоа е само ако одиш во вселена.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Доле се гледа по нозете, може и со раце да одиш и нозете горе ама така боли кичмата. Значи ако не те боли кичмата и одиш брзо и кај ти се нозете таму е доле. А ако лежиш се одредува по газот, на грб газот ти е доле а на стомак горе.
А инаку доле е секогаш спротивно од горе. Најдобро е прв да одредиш каде е доле па после горе, доле е побитно од горе зошто доле се паѓа и може да се утепаш. Има правила...Гравитација не ти треба тоа е само ако одиш во вселена.
original.jpeg [DOUBLEPOST=1523996008][/DOUBLEPOST]
У австралија не е обратно бидејќи надолу е кон центарот на земјата, никаде не е како бродот на сликата
Глобус.Плус бродот е сликан од орбитата со најсовремен фотоапарат од наса.(зумира се' живо)
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Доле се гледа по нозете, може и со раце да одиш и нозете горе ама така боли кичмата. Значи ако не те боли кичмата и одиш брзо и кај ти се нозете таму е доле. А ако лежиш се одредува по газот, на грб газот ти е доле а на стомак горе.
А инаку доле е секогаш спротивно од горе. Најдобро е прв да одредиш каде е доле па после горе, доле е побитно од горе зошто доле се паѓа и може да се утепаш. Има правила...Гравитација не ти треба тоа е само ако одиш во вселена.
...:coffee: (срк)...

Немогуќе...
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Баш оти е како глобус, сферична, надолу е накај центарот на земјата. Што е нејасно ? Ако си у канада, или австралија, надолу е накај центарот на земјата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Баш оти е како глобус, сферична, надолу е накај центарот на земјата. Што е нејасно ? Ако си у канада, или австралија, надолу е накај центарот на земјата.
Знаеш ти и подобро. Обиди се пак...
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Баш оти е како глобус, сферична, надолу е накај центарот на земјата. Што е нејасно ? Ако си у канада, или австралија, надолу е накај центарот на земјата.
3q,ај потруди се еднаш да ја гледаш земјата од вселена,т.е.од подалечна дистаца,затоа цело време ти споменувам глобус,глобус...бидејќи еве ние не можеме да одиме во вселената и да ја погледнеме од таму... (Глобусот ти дава таква привидна можност)...
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Миќи кој се обрати на тебе? Со тебе не дискутирам, поз[DOUBLEPOST=1523997722][/DOUBLEPOST]
3q,ај потруди се еднаш да ја гледаш земјата од вселена,т.е.од подалечна дистаца,затоа цело време ти споменувам глобус,глобус...бидејќи еве ние не можеме да одиме во вселената и да ја погледнеме од таму... (Глобусот ти дава таква привидна можност)...
Што сакаш точно да кажеш? Не разбирам..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Миќи кој се обрати на тебе? Со тебе не дискутирам, поз
Поз и од мене и со среќа со одговарањето...ако можеш, нели.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Поз и од мене и со среќа со одговарањето...ако можеш, нели.
На тебе џабе се одговори само игнорираш и шибаш по твое, безразлика каков е одговорот.
Еве, у космосот нема горе-долу-лево-десно, се е релативно, и бидејќи ние сме на сферична земја, некој на јужниот пол може да биде и горе и долу, зависно од твојата точка на гледање. И на земјата, центарот на гравитацијата е центарот на земјата, нас гравитацијата не влече накај центарот на земјата.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Миќи кој се обрати на тебе? Со тебе не дискутирам, поз[DOUBLEPOST=1523997722][/DOUBLEPOST]
Што сакаш точно да кажеш? Не разбирам..
Земи глобус,.......бродот се наоѓа,пример Чиле,земјата е округла а не рамна плоча?Ти го гледаш од доволно растојание за да ги гледаш и двата пола...
Сега ова го пишувам безврска,бидејќи добро ти напишав претходно???
(без никакви лоши намери го пишувам ова)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom