Рамна Земја?

Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.918
А,да почнам и јас со ваков вокабулар....одма ќе има:place:.
(y)
Прескокна неколку коментари. Не даде аргумент за видеото и тоа што те прашав за гравитацијата.

Almeida,

доволно ми е да погледнам кој лик ти дал„ лајк„ и све ми стану е јасно....Навистина, Земјава издржуе секакви будали.

Патем кажано, и мене ми е забавно, гледајќи дека атеистичките верници имаат тешко соборлива вера, која (вера) се заснована на „Рекла-кажала„, а од славните и толку посакувани докази-ни трага ни глас.
По дефолт мора да сме атеисти ако сме лајкнале а?...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
По дефолт мора да сме атеисти ако сме лајкнале а?...
Kornet,

прво, со тебе не сум имал дискусија, и втор и побитно, во мојот пост точно пишува: „...кој лик ти дал„ лајк...„, а не пишува „...кои ликови ти дале „лајк...„, така да немаш посебен основ за себепрепознавање во мојот пост, оти двајца сте кои сте дале „лајк„, а ти не си едниот на кој мислев во мојот допис.

Да, „лајкнувањето„ не мора да е знак за нечиј атеизам, но по начелото „Слично се препознава со слично„, најчесто е токму така, односно еден атеист препознава друг (атеист) и стиска „лајк„.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Миле, атеизмот не се заснова на наука или било што, атеизмот е неверување у богови.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
@GreenRoot @Kornet Зошто бе, баш е забавно.
Ко да те пуштат у лудница за без пари и да слушаш пореметени перцепции.
Мене, на пример, не ми е многу драго што егзистираат ликови како M'ќи, ама добро е да знаеш дека свашта гази по Земјава (па каква и да била, геоид или рамна даска или кој к***ц си мислат дека е). Проблемот е социолошко-психолошки, веројатно да има просекот од население два промили поише мозок, би створиле општество што нема да загадува, ќе живее долго, удобно и ќе напредува, ама мајка природа не јебе што ни поклонуе ваков народ меѓу нас. Овие луѓе можеш без проблем да ги манипулираш со што било и у било која сфера - политика, економија...овци.
Ја такви луѓе познавам и во живо за жал, а уште ми е повеќе жал што за себе имаат мислење као да се Стивенс Хокинг.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Миле, атеизмот не се заснова на наука или било што, атеизмот е неверување у богови.
3q,

а што рече, атеизмот не се заснова на наука или било што? Туку, на што е навистина заснован атеизмот? На пример, на вакуумот?....

Дај елаборисај.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
3q,

а што рече, атеизмот не се заснова на наука или било што? Туку, на што е навистина заснован атеизмот? На пример, на вакуумот?....

Дај елаборисај.
Атеизм = неверување во бог, каква врска има неверување у богови со науката? Атеизмот му доаѓа контраст, спротивност на теизмот што претсатвува верување во бог/богови/битија, барем колку што знам јас.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Атеизм = неверување во бог, каква врска има неверување у богови со науката? Атеизмот му доаѓа контраст, спротивност на теизмот што претсатвува верување во бог/богови/битија, барем колку што знам јас.
Јасно ми е, од твоиве постови, дека навистина не знаеш и без да ми кажеш дека не знаеш.

Јано е и тоа дека не ја знаеш релацијата од атеизмот со модерните науки.
Јасно е и тоа дека не знаеш на што е заснован атеизмот, иако таа заснованост е повеќе од очевидна.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Јасно ми е, од твоиве постови, дека навистина не знаеш и без да ми кажеш дека не знаеш.

Јано е и тоа дека не ја знаеш релацијата од атеизмот со модерните науки.
Јасно е и тоа дека не знаеш на што е заснован атеизмот, иако таа заснованост е повеќе од очевидна.
Каква е релацијата на атеизмот со модерните науки? Зашо уопште би имало некаква релација, некој може едноставно да не верува во богови и уопште да не се замара со наука.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ја такви луѓе познавам и во живо за жал, а уште ми е повеќе жал што за себе имаат мислење као да се Стивенс Хокинг.
М'ќи не сака да биде Стивен Хогинг....сака да биде владиката Петар, да му играат чочек пред него млади вернички.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Каква е релацијата на атеизмот со модерните науки?.
Најкратко кажано, атеизмот се потпира (ги зема за своја основа) модерните обезбожени науки, така што атеизмот има практично неограничена (до)вер(б)а и надеж во способностите од науките.[DOUBLEPOST=1524060586][/DOUBLEPOST]
Зашо уопште би имало некаква релација, некој може едноставно да не верува во богови и уопште да не се замара со наука.
Релацијата ти ја напишав, а практично не постои разумен човек, кој не е заинтересиран или за Бога или за науките или за двете.[DOUBLEPOST=1524061495][/DOUBLEPOST]
М'ќи не сака да биде Стивен Хогинг....сака да биде владиката Петар, да му играат чочек пред него млади вернички.
Уште еден „напад„ од „возвишениот атеистички морал„...:facepalm:
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Најкратко кажано, атеизмот се потпира (ги зема за своја основа) модерните обезбожени науки, така што атеизмот има практично неограничена (до)вер(б)а и надеж во способностите од науките.
Miki koj biser si ti covece! Svaka cast! U edna recenica uspea da kreiras i da dades expertsko mislenje na nesto sto ne postoi!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Miki koj biser si ti covece! Svaka cast!
...а ти си гениј, невиден, до сега нероден, чија генијалност е читлива од празнотијата од твоиве дописи...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Колку и да е откачена темава, зошто не се модерира? М'ќи сеа дели лекции што бил атеизам, а верува дека живее врз три гигантски желки што коа прдат праат земјотрес...овие дискусии да ги земаме за релевантни?[DOUBLEPOST=1524062625][/DOUBLEPOST]
...а ти си гениј, невиден, до сега нероден, чија генијалност е читлива од празнотијата од твоиве дописи...
Ах тој православен, мирољубив дух...сигурно да сме ти у близина би не расцепил со секира сите од прв до последен.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Велиш?...

Каде е проблемот? Ако јас стојам на Земјавам, затоа што универзалната гравитација ме „држи„ на Земјава, а моето вродено око ми дава непосредна информација дека гледа (!!!) природен феномен во кој Сонцето се „врти„ околу Земјава, ти ми велиш дека не можам да одредам и да дознаам, а јас токму тоа го чинам секој Божји ден, гледајќи еден и ист и непроменет природен феномен?

Ти ова озбилно?...

А според тебе, која е „добра позиција„:

1. Да замишљам дека Сонцето и Земјата гi гледам „од некаде„?
2. Да гледам во реално време и простор, со своето вродено око?
3. Да верувам у све што ќе кажат од „НАСА„, „ЕСА„ wtf?...
Со гледање само на сонцето од една точка незнаеш дали сонцето се движи или земјата се движи. Исто е како да си во воз и поред тебе поминува друг воз, незнаеш дали возот во кој си ти се движи или тој што поминува и го гледаш низ прозор а, може и двата се движат. Окото забележува релативно движење а не апсолутно. Проблем е во недостатокот на твоето око да регистираа апсолутни движења.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Со гледање само на сонцето од една точка незнаеш дали сонцето се движи или земјата се движи. Исто е како да си во воз и поред тебе поминува друг воз, незнаеш дали возот во кој си ти се движи или тој што поминува и го гледаш низ прозор а, може и двата се движат. Окото забележува релативно движење а не апсолутно. Проблем е во недостатокот на твоето око да регистираа апсолутни движења.
StefusRefus,

сега преостануе да кажеш дека „...Се‘ е релативно...„ и тоа да биде универзално можен одговор, нешто попут гравитацијата...:coffee:

Јас не напишав дека „не знам„, туку дека за мене, (дел од) природните феномени ми се непосредно и сетилно-разумно достапни, на кои (феномени) им следи само разумна констатација дека се „..такви и такви...„,, без потреба од нивно толкување, испразно философирање, релативизирање или „набљудување„ од имагинарни точки од Вселенскиот простор.

Со ваков начин, со релативистичко толкување на нештата, можеш да објасниш се‘, односно да не објасниш ништо.

За мене е релевантно она кое моето вродено око ми го пренесува „од прва рака„ а не од „рекла-кажала„.[DOUBLEPOST=1524065685][/DOUBLEPOST]
Ах тој православен, мирољубив дух...сигурно да сме ти у близина би не расцепил со секира сите од прв до последен.
Ето, уште еден испад од непосточекиот и „возвишен атеистички морал„.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom