Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.690
Пошо да, Недановски 1 на 1 игра со Кире у сала. Вардар има појак тим моментално од Алкалоид, па и ти да бидеш на клупата на Вардар ќе го победиш Алкалоид, што не значи дека повеќе разбираш од Кире :)

Џабе плукаш на се што не е Вардар, нити па сака да е Вардар. Низ сите теми у подфорум Спорт шириш омраза и вреѓаш сѐ што нема ист став со тебе или каже нешто лошо против Вардар. За некој што одамна е преселен од оваа вукојебина, се понашаш како да не си искочил од село. Џабе го имаш прошетано пола свет и живееш во далеку посредена држава од МК, коа менталитетот со себе си го носиш, барем на форумов. :)
da... 1 na 1 treneri. na prvata iako kire zagubi AMA ostavija odlicen vpecatok alkaloid pa i kiro so tajmautot koga gi zapali i gi stegna.

vtorata nedanovski mu pokaza koj e koj i cela utakmica bese resena posle 20 min. kiro da go bivase ke spremese nesto novo ili bar ke se borese. namesto toa nedanovski go izbrisa podot ko kiro. sto ne jasno? nemozes da mi kazes deka on ne e podobra opcija od crvenkovska ili deka ne zasluzi da e tamu ama ako e tamu nema da moze da taka lesno da vrbuvaat nasi igraci taka? oh da zaboraviv i kiro e malku ljubomoren sepak vlado ima povke LS tituli od Kirka... :icon_mrgr:

me boli kur kako ti me dozivuvas ili bilo koj na forumot. 10 pati najmalku e objasneto ona sto morav pak da mu crtam na dzontra i nemam namera poveke. na aleksandar mu odgovoriv zasto napisa dolg post inace nemav namera voopsto poveke da komeniram na temata. analizi ke pravime na kraj, sepak ima uste najmalku 1 mec kiro da se popravi i iskreno sakam da me demantira na teren sve drugo e dzabe.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.040
Поени од реакции
55.498
#1. asobal - zaebi ja barsa, oni se vonzemjani i sekoja utakmica protiv niv e pogolemo iskustvo nego pola ebana sezona vo mk ligata protiv miki maus timovi... ama ajde, rekovme zaebi ja barsa, eve da gi sporedime klubovite sto ovaa godina se sudrija pelister sto e prv vo edna od 2te miki maus grupi vo mkd i bidasoa 7mo plasiraniot tim od "slabata" spanska liga... tamu pelister go smacka 12 razlika a u bt pelister izvadi nereseno iako gubea 2 razlika na 2 min pred kraj. valadolid e 11ti duri 3 boda zad bidasoa sto kazuva kolku bliska i izramneta liga imaat spancite so isklucok na barsa. vo mk nalet sto toa go nemas ama imame klubovi sto seuste gubat so 25 razlika i imaat budzet pomal od tezgaros na bitpazar. kolku da imas prestava posledniot tim u asobal ima pogolem budzet od alkaloid i sala sto sobira 4000... nasata liga u sporedba so asobal e cirkus.
Ништо не кажуваш тука, обични флешскор факти што сите ги знаат.
#2 dimitroski sezonava u asobal ima dadeno 34 gola a darko ima 37. i dvajcata ne zalutale tamu nego gi donese pisero, uste eden bivs trener na vardar, znaci gi ima skautirano i proceneto deka moze da igraat u asobal. me mrzi da gi sporeduvame so kopiljacite na kiro samo ke kazam darko ima 3-4 sezoni u spanija, postar e i ke pomognese so iskustvo sto sega i go nemame. eve ti uste eden so muda sto koga vide kolku e saat u mk sam gradi internacionalna kariera godini unazad.
Писонеро се вика човекот и беше тренер у Вардар 3 месеца. :D
Друго, коментираш за играчи што ни кај претходните селектори не играа. Тој Димитриевски на Цветан Кузмановски му беше резерва, Цветко што игра у втора екипа на Пелистер.
Тој другиот никогаш не ни бил повикан.

Така да не ти е Кире крив што овие едноставно не играат у репрезентација.
А и пишаа за нив погоре ликови што гледаат ракомет а не само статистика како ти.

Колку пати си го гледал Ваљадолид у шпанска лига ракомет? :icon_lol:

#3 strucen stab - alusevski za pocetok. 100 pati bolji asistent ke bese nego crvenkovska ili majmunot sto sakase da se tepa so navivacite. nedanovski od vardar 2 pati go tepa kire sezonava, vo autokomanda si igravme i kur tasak so niv, sto e biten moment zasto toa pokazuva deka gi skaniral, napravi igra i im eba mater u nivna sala propisno. tuka e i rade sto e u katar ali jebi ga on e nerealna opcija posto na vremeto kire ni u repka ne go sakase taka? davids bese isto realna opcija lani.
Алушевски е прв тренер бе друже, како тоа да биде асистент. На памет трескање глупости само колку да се обидеш да доловиш некоја поента. Безвезе.
Со точно ништо не си запознаен за работата на Црвенковска и Јоноски. Ама пошто не се од Вардар, одма ти се крвни непријатели.

Иииии тоа е тоа, врвот на глупирањето, Владо Недановски го тепал Кире. :D :D :D
Недановски го спомна како тренер.
Со кого јас изгубив цел ден.

Години уназад се глупираш со ист патерн на муабети... Се што е од Вардар е врв, се што не е е крш.

Поима немаш, коментираш на памет.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
da... 1 na 1 treneri. na prvata iako kire zagubi AMA ostavija odlicen vpecatok alkaloid pa i kiro so tajmautot koga gi zapali i gi stegna.

vtorata nedanovski mu pokaza koj e koj i cela utakmica bese resena posle 20 min. kiro da go bivase ke spremese nesto novo ili bar ke se borese. namesto toa nedanovski go izbrisa podot ko kiro. sto ne jasno? nemozes da mi kazes deka on ne e podobra opcija od crvenkovska ili deka ne zasluzi da e tamu ama ako e tamu nema da moze da taka lesno da vrbuvaat nasi igraci taka? oh da zaboraviv i kiro e malku ljubomoren sepak vlado ima povke LS tituli od Kirka... :icon_mrgr:

me boli kur kako ti me dozivuvas ili bilo koj na forumot. 10 pati najmalku e objasneto ona sto morav pak da mu crtam na dzontra i nemam namera poveke. na aleksandar mu odgovoriv zasto napisa dolg post inace nemav namera voopsto poveke da komeniram na temata. analizi ke pravime na kraj, sepak ima uste najmalku 1 mec kiro da se popravi i iskreno sakam da me demantira na teren sve drugo e dzabe.
Абе Бутин појак тренер од Кире..
Прво слушај ги тајмаутите комедија му се, второ со какви играчи располага Бутин со какви Кире?
Голман Томовски > Трајковски
Лево Крило Манасков > Кофиловски
Лев Бек Талески > Младеновиќ
Среден Карапале - Ѓоргиев (фита фит)
Десен Бек Моралес > Серафимов
Ѓоргиевски - Петковски (џомба поискусен, Петковски поталентиран)
И дури со овај состав Бутин беше блиску да го загуби натпреварот на турнирот во Струга, а и првата во првенството беше тесна.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.690
Ништо не кажуваш тука, обични флешскор факти што сите ги знаат.

Писонеро се вика човекот и беше тренер у Вардар 3 месеца. :D
Друго, коментираш за играчи што ни кај претходните селектори не играа. Тој Димитриевски на Цветан Кузмановски му беше резерва, Цветко што игра у втора екипа на Пелистер.
Тој другиот никогаш не ни бил повикан.

Така да не ти е Кире крив што овие едноставно не играат у репрезентација.
А и пишаа за нив погоре ликови што гледаат ракомет а не само статистика како ти.

Колку пати си го гледал Ваљадолид у шпанска лига ракомет? :icon_lol:


Алушевски е прв тренер бе друже, како тоа да биде асистент. На памет трескање глупости само колку да се обидеш да доловиш некоја поента. Безвезе.
Со точно ништо не си запознаен за работата на Црвенковска и Јоноски. Ама пошто не се од Вардар, одма ти се крвни непријатели.

Иииии тоа е тоа, врвот на глупирањето, Владо Недановски го тепал Кире. :D :D :D
Недановски го спомна како тренер.
Со кого јас изгубив цел ден.

Години уназад се глупираш со ист патерн на муабети... Се што е од Вардар е врв, се што не е е крш.

Поима немаш, коментираш на памет.
peer ti rekov ne dosagaj. ako kire go pobara aljus ko asistent ne gledam zosto bi odbil ako se raboti za mkd. i da jas sum i za obratno, toa e i porelno. isto i so davids, kiro moze samo asistent da im bide na 2cata... poentata bese deka ima miljarda podobi opcii za strucniot stab.

godini unazad si obicen klovan so kur se trese muabeti u fan klubovite. zatoa i bezveska e bilo kakov seriozen muabet so tebe. cirkuzant si, peer toa e.
Автоматски споено мислење:

Абе Бутин појак тренер од Кире..
Прво слушај ги тајмаутите комедија му се, второ со какви играчи располага Бутин со какви Кире?
Голман Томовски > Трајковски
Лево Крило Манасков > Кофиловски
Лев Бек Талески > Младеновиќ
Среден Карапале - Ѓоргиев (фита фит)
Десен Бек Моралес > Серафимов
Ѓоргиевски - Петковски (џомба поискусен, Петковски поталентиран)
И дури со овај состав Бутин беше блиску да го загуби натпреварот на турнирот во Струга, а и првата во првенството беше тесна.
epa toa go zborime celo vreme de. kire za kur ne go biva neznae ni tim da sklopi da go pobedi butin. dur ne go pobedi butinot e bolji. 2-0. toa u struga samo bitolcani go brojat.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.750
Писонеро се вика човекот и беше тренер у Вардар 3 месеца. :D
Друго, коментираш за играчи што ни кај претходните селектори не играа. Тој Димитриевски на Цветан Кузмановски му беше резерва, Цветко што игра у втора екипа на Пелистер.
Тој другиот никогаш не ни бил повикан.

Така да не ти е Кире крив што овие едноставно не играат у репрезентација.
А и пишаа за нив погоре ликови што гледаат ракомет а не само статистика како ти.

Колку пати си го гледал Ваљадолид у шпанска лига ракомет? :icon_lol:


Алушевски е прв тренер бе друже, како тоа да биде асистент. На памет трескање глупости само колку да се обидеш да доловиш некоја поента. Безвезе.
Со точно ништо не си запознаен за работата на Црвенковска и Јоноски. Ама пошто не се од Вардар, одма ти се крвни непријатели.

Иииии тоа е тоа, врвот на глупирањето, Владо Недановски го тепал Кире. :D :D :D
Недановски го спомна како тренер.
Со кого јас изгубив цел ден.

Години уназад се глупираш со ист патерн на муабети... Се што е од Вардар е врв, се што не е е крш.

Поима немаш, коментираш на памет.
Да потсетам, кога го ИЗБРКАА Писонеро од Вардар БЕЗ причина, јас пишав неколку пати дека треба веднаш да го земеме за селектор на Репката, таман мислам имаше поднаучено и македонски... Кирца е добар за работа со млади играчи, ама водење екипа кога се крши резултат е друга работа... тогаш со Данска уште не го знаеја, башка играа и некој стари играчи поред младите, сега е сосем Друго....
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.040
Поени од реакции
55.498
peer ti rekov ne dosagaj. ako kire go pobara aljus ko asistent ne gledam zosto bi odbil ako se raboti za mkd. i da jas sum i za obratno, toa e i porelno. isto i so davids, kiro moze samo asistent da im bide na 2cata... poentata bese deka ima miljarda podobi opcii za strucniot stab.

godini unazad si obicen klovan so kur se trese muabeti u fan klubovite. zatoa i bezveska e bilo kakov seriozen muabet so tebe. cirkuzant si, peer toa e.
Пеер 60 години имаш за ова пеер да го користиш. :D

Ова ти се на памет муабети, да имало таква прилика па Кире да одбил асистенти во името на Алушевски, Давидс и слично па да ти држеа вода критиките. Ај да му се лутиме на Кире ако не што не го земал Маноло Каденас за асистент, што има врска.
Не може на памет да коментираш и да критикуваш за ствари што немаат никаква врска со логиката и реалноста.

Црвенковска ја хејташ пошто си отиде од Вардар во Алкалоид. Претходно беше добра коа беше у стручен штаб на Вардар. Баш и кружеа позитивни критики како жената е баш добар аналитичар и слично.

Тие ни се стручњаците и тренерите, тоа е стручниот штаб. Ти наброја ПРВИ тренери што би можеле да бидат асистенти. Ова не функционира вака у реалноста.

За Алушевски како селектор, од друга страна, би можеле да се согласиме.

Друго што се согласувам е тоа што Кире е тежок карактер и не прифаќа многу многу сугестии, конкуренција и слично. Сака он све да кажува и да е главен.
И јас не го обожавам многу многу како лик и карактер, ме нервира тој негов курч и таа ароганција.

Дали е добар како селектор, ќе видиме.
Дали имало подобри опции од него што би направиле резултат, не верувам.
Многу поголеми имиња у тренерскава фела сме имале на место селектор а резултатите кај сите се горе доле исти. Со таа разлика што сите селектори пред Кире го имаа самиот Кире у ростер, имаа дупло подобри состави и затоа неблагодарно е да се критикува Лазаров за порази од екипи што се 20 пати подобри од нашава.

Неаме играчи, тоа некако нејќете да го сфатите. Не може да кажеш дека не е тешко да имаш боље резултати од овие. Па самиот пласман на СП со овој состав е на некој начин успех.

Не постои тренер на планетава земја, не постои таков стручен штаб што би имал боље резултат од поразиве од 10 разлика против Норвешка и Холандија.
Ајде некој Клод Онеста може и не би изгубил 10 од Холандија ама у никој случај па не би ја ни тепал.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.690
Пеер 60 години имаш за ова пеер да го користиш. :D

Ова ти се на памет муабети, да имало таква прилика па Кире да одбил асистенти во името на Алушевски, Давидс и слично па да ти држеа вода критиките. Ај да му се лутиме на Кире ако не што не го земал Маноло Каденас за асистент, што има врска.
Не може на памет да коментираш и да критикуваш за ствари што немаат никаква врска со логиката и реалноста.

Црвенковска ја хејташ пошто си отиде од Вардар во Алкалоид. Претходно беше добра коа беше у стручен штаб на Вардар. Баш и кружеа позитивни критики како жената е баш добар аналитичар и слично.

Тие ни се стручњаците и тренерите, тоа е стручниот штаб. Ти наброја ПРВИ тренери што би можеле да бидат асистенти. Ова не функционира вака у реалноста.

За Алушевски како селектор, од друга страна, би можеле да се согласиме.

Друго што се согласувам е тоа што Кире е тежок карактер и не прифаќа многу многу сугестии, конкуренција и слично. Сака он све да кажува и да е главен.
И јас не го обожавам многу многу како лик и карактер, ме нервира тој негов курч и таа ароганција.

Дали е добар како селектор, ќе видиме.
Дали имало подобри опции од него што би направиле резултат, не верувам.
Многу поголеми имиња у тренерскава фела сме имале на место селектор а резултатите кај сите се горе доле исти. Со таа разлика што сите селектори пред Кире го имаа самиот Кире у ростер, имаа дупло подобри состави и затоа неблагодарно е да се критикува Лазаров за порази од екипи што се 20 пати подобри од нашава.

Неаме играчи, тоа некако нејќете да го сфатите. Не може да кажеш дека не е тешко да имаш боље резултати од овие. Па самиот пласман на СП со овој состав е на некој начин успех.

Не постои тренер на планетава земја, не постои таков стручен штаб што би имал боље резултат од поразиве од 10 разлика против Норвешка и Холандија.
Ајде некој Клод Онеста може и не би изгубил 10 од Холандија ама у никој случај па не би ја ни тепал.
ke se vrtime u krug cela vecer.... aj vrati se nekolku strani nazad i procitaj sto rekov... bukvlano se e gresno.

prvo ne trebase na kire sega da mu se dozvoli da e selektor. za nekoja godina da, sega ne.

vtoro ako veke mu ja dadoa funkcijata morase da mu se kaze deka treba da si najde asalen strucen stab a ne klovnovi. ako ne moze on da si najde trebase zivko da se javi kaj aljush ili sto ti znam ama trebase toa da se resi. ne go resija.

treto nema sto da vidime dali e dobar kiro... gledame. sto vide ti sto ti ukazuva deka e dobar? aj daj edna pozitivna rabota...

cetvrto da sme imale drugi selektori. spomna deka so raul ne gi tepavme spanija i danska.... seriozno holandija ja stavas na isto nivo? :lolzz: jas so drugi treneri gledav i druga igra, ova sega e smeski, igrame brkanica bez odbrana. sfakas li deka nie nemame osnoven koncept za da pobedime nekogo? ova ti e ko da si trener na fk sviripicino i da im kazes od utre igrame tika taka ako barsa moze mozeme i nie... sakam da kazam so razlicen selektor i selekcija MOZNO ke bese da imame i razlicna igra.

peto... vidi ni gi pripremite... crna gora, hrvatska, izrael i na kiro veteranite... koj od niv mozese da gi glumi norveska, holandija ili argentina? holandzanite igraa so ceska, nasiot posleden seriozen protivnik...

sesto nemame igraci... nemame ni dobra selekcija. nema da me ubedis deka ova e najdobroto sto go imame. ali ajde ova e subjektivno samo sto togas koj treba na kraj da snosi odgovornost? pazi, ima dobri sansi da zavrsime POSLEDNI na svetskoto ako doziveeme debakal so argentina. togas koj ke e kriv? jas i ti ne gi biravme igracite za kiro taka?

ne se slagam deka ne postoi trener so koj bi gubele so 10+... smeni strategija uspori gi, igraj im go sranjeto na cervar i frustriraj gi u najmala raka razlikata ke e pola od toa. toa i ti go zboram celo vreme, od start sve e gresno zasto imame totalno gresna strategija i pristap, ne testiravme adekvatno i nemame dovolno dobra selekcija zasto kiro insistira na brz "moderen" rakomet sto ne ni lezi, bar ne na ovaa generacija/selekcija kako sakas.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.312
Поени од реакции
5.556
[
Од кога бе не е човек тој спортист што нема да ја заврши кариерата у клубот каде што ја започнал? Кои ви се овие глупи романтики. Играл пред 20 години у Пелистер и сеа морало да ја заврши кариерата тука. Или другиве што си ги набројал, милионери со светски кариери ќе доаѓаат да играат у селскиве екипи од каде избегале како ѓавои по подобар живот и кариера.
Ете не требаше да иде у Нант да обезбеди уште неколку илјади евра на сметка, подобро образование за децата, можност еден ден да се преселат таму. Требаше да дојде да игра у Пелистер што немаат топла вода у соблекувални.
Ој ти епски стручњаку :vozbud:

Има изјава дадено дека кариерата ќе ја заврши во Македонија и тоа предност му дава на неговиот матичен клуб Пелистер !


Наместо да заврши играчка тој почна тренерска во Алкалоид ...
Така да кој го еба. Ако не е од збор нека не дава изјави , макар и една полусезона да изиграше во Пелистер да си опстои на зборот ќе беше цар , а сега е буништар!
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.040
Поени од реакции
55.498
prvo ne trebase na kire sega da mu se dozvoli da e selektor. za nekoja godina da, sega ne.

vtoro ako veke mu ja dadoa funkcijata morase da mu se kaze deka treba da si najde asalen strucen stab a ne klovnovi. ako ne moze on da si najde trebase zivko da se javi kaj aljush ili sto ti znam ama trebase toa da se resi. ne go resija.
Ама човек ти не сфаќаш изгледа дека нема кадар како што нема ни играчи. Тие се ракометните експерти што функционираат 20 години уназад. Све едни исти 10 души се моткаат у ракометов.
Алушевски е прв тренер, заеби ја таа идеја да дојде да биде помошник на некој што вчера почнал со тренерски занает.
Алушевски за селектор, ок, може да праиме муабет. Алушевски селектор и Кире асистент, се согласувам, ама тука и самиот си свесен дека Кире никад не би прифатил вакво нешто, да биде нечиј помошник. Преголемо его и прекурчало е за такво нешто. Заеби го ова.
Секаде во сите спортски колективи тој што е прв тренер или селектор си го бира најтесниот стручен штаб. Асистент и прв тренер обично е директен избор на главниот тренер/селектор/менаџер.
treto nema sto da vidime dali e dobar kiro... gledame. sto vide ti sto ti ukazuva deka e dobar? aj daj edna pozitivna rabota...
Ја не реков нигде дека е добар. Само го гледам ростерот од подпросечни и никогаш остварени играчи, 2-3ца солидни за просечни европски екипи, другото чиста боранија за македонско првенство.
spomna deka so raul ne gi tepavme spanija i danska.... seriozno holandija ja stavas na isto nivo? :lolzz:
Далеку од тоа дека Холандија ја ставам во ранг на Данска и Шпанија ама последниве години Холандија го крена нивото на ракометот и им искачаат резултати и играчи што е најбитно. Еве све друго на страна, Штајнс е најдобар играч у француско првенство моментално, Каи Смитс е топ десен бек, тоа левото крило исто не е лош. Имаат играчи што играат у Бундес лига. Моментално Холандија е боље репрезентација од нашата. Ете реков, со некој Клод Онеста топ класа селектор може не би изгубиле 10 разлика ама не верувам дека и би ги победиле. Моменталнава Холандија би и направила проблем на онаа Македонија од пред 5-6-7 години.
peto... vidi ni gi pripremite... crna gora, hrvatska, izrael i na kiro veteranite... koj od niv mozese da gi glumi norveska, holandija ili argentina? holandzanite igraa so ceska, nasiot posleden seriozen protivnik...
И што ќар ќе имавме ако игравме пријателски со Данска и Франција? Општо познат факт у светот на спортот е дека припреми и уигравање односно тренинг/пријателски утакмици у припремен период се закажуваат и играат со екипи што се послаби од твојата, во покасниот дел од припремите може да одиграш со некој што е на исто рамниште. Евентуално на самиот крај против појак противник за да видиш до кај си.
Со кого сакаше да играме подготвителни утакмици? Лошо споредуваш. Моментално Црна Гора е, пфф, па можда и боље екипа од нас. Хрватска е секогаш подобра. Едино овие Израел што се послаби. На Киро ветераните беше хуманитарна утакмица, мада океј се согласувам, боље да изиграа уште една со ЦГ него да се заебаваат со старците.
Црна Гора-Македонија е можеби исто што и Холандија-Чешка.
Хрватска-Македонија е можеби исто што и Холандија-Франција.
sesto nemame igraci... nemame ni dobra selekcija. nema da me ubedis deka ova e najdobroto sto go imame. ali ajde ova e subjektivno samo sto togas koj treba na kraj da snosi odgovornost? pazi, ima dobri sansi da zavrsime POSLEDNI na svetskoto ako doziveeme debakal so argentina. togas koj ke e kriv? jas i ti ne gi biravme igracite za kiro taka?
Можеби ова не е најдоброто што го имаме ама е тоа, основното. Еден двајца играчи што ги спомнувате што не се земени ради Х причини, што рака на срце и не се некои играчи што би ја подобриле екипава. Како ги зборите ко Миркуловски и Гоце Џомба у најбоље години да отпаднале од екипава а не некои што никад не ни играле за репрезентација.
Еве и да ги земеле шпанците, мислиш дека боље резултати би имале?
Да изгубевме од Занзибар и Тунгузија па да ве разберам што критикувате. Со Норвешка игравме бе брат. Со Холандија, па тој Штајнс глушецот е сам подобар од сите наши играчи заедно.
smeni strategija uspori gi, igraj im go sranjeto na cervar i frustriraj gi u najmala raka razlikata ke e pola od toa. toa i ti go zboram celo vreme, od start sve e gresno zasto imame totalno gresna strategija i pristap, ne testiravme adekvatno i nemame dovolno dobra selekcija zasto kiro insistira na brz "moderen" rakomet sto ne ni lezi, bar ne na ovaa generacija/selekcija kako
Ова е исто ко муабетот на Горан, Шундовски и Јовиќ да биле селектори.

Па да игравме таков мртов ракомет како што кажуваш, уште погласни ќе бевте у критиките.
Која година сме, каков е овој анти ракомет, пушти ги децата нека играат модерен ракомет со брз центар и транзиција па макар губеле и 15 разлика, нека се челичат, нека се учат. Нема напредок со застарен ракомет, Червар мервар.
Буквално овие муабети ќе се правеа.

Тоа е ракометот моментално, глеаш дека и репрезентации како Данска, Норвешка, Франција примаат по 25 голови по меч, со тродупло послаби екипи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.690
Ама човек ти не сфаќаш изгледа дека нема кадар како што нема ни играчи. Тие се ракометните експерти што функционираат 20 години уназад. Све едни исти 10 души се моткаат у ракометов.
Алушевски е прв тренер, заеби ја таа идеја да дојде да биде помошник на некој што вчера почнал со тренерски занает.
Алушевски за селектор, ок, може да праиме муабет. Алушевски селектор и Кире асистент, се согласувам, ама тука и самиот си свесен дека Кире никад не би прифатил вакво нешто, да биде нечиј помошник. Преголемо его и прекурчало е за такво нешто. Заеби го ова.
Секаде во сите спортски колективи тој што е прв тренер или селектор си го бира најтесниот стручен штаб. Асистент и прв тренер обично е директен избор на главниот тренер/селектор/менаџер.

Ја не реков нигде дека е добар. Само го гледам ростерот од подпросечни и никогаш остварени играчи, 2-3ца солидни за просечни европски екипи, другото чиста боранија за македонско првенство.

Далеку од тоа дека Холандија ја ставам во ранг на Данска и Шпанија ама последниве години Холандија го крена нивото на ракометот и им искачаат резултати и играчи што е најбитно. Еве све друго на страна, Штајнс е најдобар играч у француско првенство моментално, Каи Смитс е топ десен бек, тоа левото крило исто не е лош. Имаат играчи што играат у Бундес лига. Моментално Холандија е боље репрезентација од нашата. Ете реков, со некој Клод Онеста топ класа селектор може не би изгубиле 10 разлика ама не верувам дека и би ги победиле. Моменталнава Холандија би и направила проблем на онаа Македонија од пред 5-6-7 години.

И што ќар ќе имавме ако игравме пријателски со Данска и Франција? Општо познат факт у светот на спортот е дека припреми и уигравање односно тренинг/пријателски утакмици у припремен период се закажуваат и играат со екипи што се послаби од твојата, во покасниот дел од припремите може да одиграш со некој што е на исто рамниште. Евентуално на самиот крај против појак противник за да видиш до кај си.
Со кого сакаше да играме подготвителни утакмици? Лошо споредуваш. Моментално Црна Гора е, пфф, па можда и боље екипа од нас. Хрватска е секогаш подобра. Едино овие Израел што се послаби. На Киро ветераните беше хуманитарна утакмица, мада океј се согласувам, боље да изиграа уште една со ЦГ него да се заебаваат со старците.
Црна Гора-Македонија е можеби исто што и Холандија-Чешка.
Хрватска-Македонија е можеби исто што и Холандија-Франција.

Можеби ова не е најдоброто што го имаме ама е тоа, основното. Еден двајца играчи што ги спомнувате што не се земени ради Х причини, што рака на срце и не се некои играчи што би ја подобриле екипава. Како ги зборите ко Миркуловски и Гоце Џомба у најбоље години да отпаднале од екипава а не некои што никад не ни играле за репрезентација.
Еве и да ги земеле шпанците, мислиш дека боље резултати би имале?
Да изгубевме од Занзибар и Тунгузија па да ве разберам што критикувате. Со Норвешка игравме бе брат. Со Холандија, па тој Штајнс глушецот е сам подобар од сите наши играчи заедно.

Ова е исто ко муабетот на Горан, Шундовски и Јовиќ да биле селектори.

Па да игравме таков мртов ракомет како што кажуваш, уште погласни ќе бевте у критиките.
Која година сме, каков е овој анти ракомет, пушти ги децата нека играат модерен ракомет со брз центар и транзиција па макар губеле и 15 разлика, нека се челичат, нека се учат. Нема напредок со застарен ракомет, Червар мервар.
Буквално овие муабети ќе се правеа.

Тоа е ракометот моментално, глеаш дека и репрезентации како Данска, Норвешка, Франција примаат по 25 голови по меч, со тродупло послаби екипи.
znaci go svrtevme krugot... aman teraj...

davids ne ti go spomnav dzabe. kazav i deka nekam selektor/trener na klub. abe kur me boli neka donesat spanec, svaba, japonec ako sakaat... kadar ima, nemora da e domasen.

da kiro si gi odbra i igracite i strucniot stab. kazi kolku kredit ima i dali toa podrazbira i unistuvanje na ligata, klubovite i vrbuvanje drugi igraci...

lets agree to disagree... ne gledam sto probuvas da ne ubedis koga rezultati se tie, on si gi birase i igraci i strucen stab pa duri i mu osiguraa da si go pikne klubceto u superligata i uspat da unisti red drugi raboti...

ti rekov teraj, samo se vrtime u krug.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.858
Поени од реакции
3.335
Imame denes sudii laganini
Овие се лоши судии. Никад не сум ги можел. Лошо судеа Македонија - Романија бараж 2018-та и и помагаа на Барселона против Вардар еднаш кога не победи околу 2017-та негде. Ај може лошо ќе судат, контра Аргентина. :cool:
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Дајте стрим, не можам да најдам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom