Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Ќе му ебев се партиско и на Нелоски и на Шилегов ако не се пласиравме ради нивните глупости,посебно глупостите на Шилегов у напад и безвеза исклучувањето на Нелоски кога имавме 19 разлика и играч повеќе...Честита на дечките,сеа ако се сите здрави и + ако игра Кузмановски во Алжир би можеле да извадиме некој резултат :)
 
Z

ziko bt

Гостин
Македонија стигна во ЕХФ да е рамо до рамо со Германците со лобито.:pos:
Последниве 2-3 години стално наклонети судиите кон нас, место од нафталин ни дават за квалификации за ОИ, ни дават да сме домаќини на квалификациски турнири. Кој е како Начевски.:vozbud:
И бравос за Брадата, боље е од Томовски, само му кратат минутажа дека игра за Пелистер.:D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Срамота. Воопшто има некој што го рачуна за успех пласманов? Која е целта да ги форсираш ако не ги бива? За пет години ќе играме против португалија сениори и ќе се чудиме како не разнеле, кога во 2017 сме се планирале на европско, а они не.
Резил. Срам ми е што гледам ракомет у држава кај што местиме пласман на младинско првенство.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Децата ќе завршат највеќе на ниво од Филип Лазаров.
Жал ми е само што премногу се форсираат.

Како и да е честитки за пласманот на СП.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Абе дајте со овие космополитски коментари....Како Полска изгуби 10 од Португалија? Тоа не е сумњиво онака бар малце,битно нас не форсирале судиите...Кур ме боли,битно се пласиравме,другите РАУС...дома
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Јас стварно не ве разбирам. 20 разлика тепаа. Такво пцуење на победа од 20 разлика јас никогаш не сум видел. 20 разлика еј... Па со локално клупче да играш не е лесно 20 разлика да тепаш. Реално денес одиграа доста солидно со оглед на притисокот под кој беа. Не перфектно, но доста добро.

Дали се совршени? Не се. Ни приближно. Не се ни најјаки во својата генерација. Ни приближно. Ама не се ни приближно толку лоши како што ги направивте. Ниту пак е до тоа дека само заради судиите се пласирале. Против Полска и Турција имавме благо домаќинско судење. Кој и да беше домаќин исто ќе беше. Ништо повеќе од тоа. За мечот со Португалија се согласувам дека добивме доста помош, но ете и нас еднаш да ни се помогне на таков начин, еден куп пати сме биле од другата страна.

За тоа што сме домаќини, домаќини не сме затоа што ЕХФ ни помогнало туку затоа што бевме малер во ждрепката. Прво домаќинството се нуди на "третиот шешир" во сите групи, кај друг оди само ако кипите одбијат, а заради несразмерноста на 2риот и 3тиот шешир, Македонија го имаше малерот да биде извлечена и преместена од 2риот во 3тиот шешир со ждрепка. Заради тоа добивме потешка група отколку што требаше, но и можност да бидеме домаќини. Да останевме во 2риот шешир немаше да бидеме домаќини но ќе добиевме противник од третиот шешир на местото на Португалија.

Од мене честитки за дечките, како така се изборија за СП и покрај одредени повреди а згора на се и стартната бековска линија практично и без тренинг со екипата ја ставија во игра (тие тренираа со сениорите). Трето вкупно СП за младинци, 2 реално изборено преку квалификации (еднаш бевме домаќини). А што ќе направат на светското јас не знам, ќе видиме. Мое е да им посакам среќа, прво со здравјето, а потоа и на натпреварите. Па на светското ќе ги фалиме/пцуеме зависно од како ќе заслужат.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Дај бе не изводете со изјавиве, не се радувам сумљиво било. Демек други да беа немаше да се радуваат. Нас колку пати не исфрлале со местенки. Еве скоро такво нешто им се деси на одбојкарите. Чак што више и Портигалија сумљиво ја тепаше Полска со толкава разлика. Второ ни Португалицте не не победија. И трето, не ги бивало, вака било онака било, ете ќе идат на Светско и ќе имаат шанса да се покажат колку ги бива. Искуство од големо натепреварување е драгцено за секој играч а со тоа може само да добие нашата репрезентација во иднина. Што чуден народ ќе бевме се нешто не ни чини мора да бурек да се јаде за се.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Воопшто не ми вредат и десет трофеи во младинска конкуренција ако од тие генерации не излезе ниту еден просечен европски играч.
Јас поентата на ваквите младински натпреварувања ја гледам во можноста да увидиме како ни функционираат младинските школи и дали има потреба од тоа нешто да се менува. Ваквиот наместен успех само ни дава лажна слика дека работата со младите генерации е добра и дека треба да продолжи по истиот терк.
Произведуваме играчи за во романска лига, а се лажеме дека младите ни се дел од некаков европски крем. Ај да не биде дека мрчам, ќе дојде алжир ќе ја видиме реалната слика.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.301
Поени од реакции
5.499
Сaмo Тaлевски, Крстевски,Кузмaнoвски и дo негде Нелoски имaaт пoтенцијaл кaкo и двaтa голмани.
Нa сите други мaксимум им е кaриерa вo Прoлет и Рaдoвиш

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Воопшто не ми вредат и десет трофеи во младинска конкуренција ако од тие генерации не излезе ниту еден просечен европски играч.
Јас поентата на ваквите младински натпреварувања ја гледам во можноста да увидиме како ни функционираат младинските школи и дали има потреба од тоа нешто да се менува. Ваквиот наместен успех само ни дава лажна слика дека работата со младите генерации е добра и дека треба да продолжи по истиот терк.
Произведуваме играчи за во романска лига, а се лажеме дека младите ни се дел од некаков европски крем. Ај да не биде дека мрчам, ќе дојде алжир ќе ја видиме реалната слика.
Па тоа никој не го спори, ама не треба да не ни е мило што стиганле до негде. Може баш таму на првенството ќе видиме како сме и до кај сме спореденос со другите. Како и да е неколку ракометари од нашиве да бидат забалежани и да успеат да отидат надвор негде кај што се работи вистински тогаш секако ќе има добивка и репрезенатцијата.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Е па ај да се убиеме ако не пошто ни помогнале судиите. Утре на Светско кога против нас ќе судат судиите сигурно на странскиве форуми истиве коментари ќе ги има... како не.

Честитки за успехов, не е мала работа.

Лично мене не ми значи премногу ова на младо ниво ако не успеат да го повторат и на сениорско, и пред се ако не научат нешто од грешкиве кои што за жал ги имаше многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom