Радиодифузна такса!

Член од
29 јуни 2009
Мислења
49
Поени од реакции
12
епа вака сеа едно прашање.Мојата мајка е глувонема и на нејсе се води телевизијата. сеа ако е точно ова што си го напишал,тогаш барам совет како да постапам и да аплицирам за да се направи отстапка
ве молам некој насочен за овие работи да ми пообјасни подетално како да ја свршам работата:salut:
Значи се што треба некој да направи е

Jas ne gi teram lugeto da ne plakaat, tuku da si gi iskoristat svoite prava.



~len 146 stav 3 od Zakonot za radiodifuzija
Член 146 став 3 од Законот за радиодифузија


Од радиодифузна такса се ослободени само домаќинства во кои има лице со оштетување на видот над 90% или со оштетување на слухот од над 60 децибели.
Такса не мораат да плаќаат и жителите од населени места што не се покриени со радиодифузна такса.





Се што треба да направи некој таков е да се повика на тој член и да им испрати допис до Управен одбор на Мртв , со тој допис да приложи и соодветна лекарска документација(доктор,специјалист,трудово здравство, сега да не ги редам сите доктори), а истовремено да им ги врати фактурите или решенијата,препорачано со доказ за испратена пратка.
Мора препорачано, да се има доказ.

Еве долу е шаблонот


Vo prilog na dopisov Vi se vra}aat dvete re{enija za radiodifuzna taksa br ........ od 17.05.2009 godina na ime ...........
So ovoj dopis Ve izvestuvame deka vo domaкinstvoto imame lice so o{teten sluh bilateralno (dvostrana izrazena redukacija na sluhot)
60 decibeli или слепо со 90% оштетен слух ( се пишува што има лицето)
Ve molime da postapite soglasno ~len 146 stav 3 od Zakonot za radiodifuzija.
Prilog:
- 2 (dve) re{enija za radiodifuzna taksa na ime ................
- 2(dva) naodi od JZU Zavod za rehabilitacija na sluh,govor i glas –Skopje za pacient ................(наод од доктор,специјалист,трудова, инвалидна)


Skopje ..дата....2009 godina



овдека го ставате името и презимето
под него адресата
и се потпишувате над името и презимето.

За сите кои сакаат шаблон
нека ми пратат меил на zoranman2000@yahoo.co.uk
Eve go dolu

Do
JP MRT
Upraven odbor
Bul.”Goce Del~ev” bb
Skopje





Predmet: Izvestuvanje




Vo prilog na dopisov Vi se vra}aat dvete re{enija za radiodifuzna taksa br ............. od ...data...2009 godina na ime .....( na kogo glasi pretlatata).
So ovoj dopis Ve izvestuvame deka vo domakinstvoto imame lice so osteten sluh bilateralno (dvostrana izrazena redukacija na sluhot) od .... decibeli( mora da e nad 60 decibeli) ili e so o[teten vid 90%.
Ve molime da postapite soglasno ~len 146 stav 3 od Zakonot za radiodifuzija.
Prilog:
- 2 (dve) re{enija za radiodifuzna taksa na ime .....na kogo glasi ..........
- 2(dva) naodi od JZU Zavod za rehabilitacija na sluh,govor i glas –Skopje za pacient .............(naod ood soodvetna ustanova,doktor specijalist, itd)


Skopje ....(data koga go pravite)... 2009 godina



Petar Petrovski
Ul.” levo kose br 10 1/15
Skopje

Taka go pravite vo dva primerka i nad imeto i prezimeto se potpi[uvate, koj ne go mrzi ili saka da zastedi 50 denari na preporacano, go nosi vo arhivata vo MRTV i bara da mu udrat pecat na negoviot primerok, a koj ne preporacano mora preporacano zaradi dokaz.

Znaci ova e sablonot
prikacuvate resenija( Originalot go kopirate) kopijata za Vas , a originalot so drugata dokumentacija za MRTV
odi vo ar

Tale_slash
Izvini ima nekoi ludi pravila
Nemam 20 mislenja i ne mozam da ti pratam poraka.Izvini ne e do mene.
Pozz
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Последна мајка за МРТ
Македонската радио телевизија, добива последна шанса од граѓаните да заличи на вистинско јавно добро. Сметките ни пристигнаа во сандачињата, во гордо обележан коверт со логото на националниот сервис. Овде, во новинарството, демократија не ќе има, додека партиска структура финансира мегаломанска зграда што случајно или не, се погодила да биде јавен медиум. Портокаловата боја треба да доживее вето, во спротивно, сите што плаќаат радиодифузна такса треба да се чувствуваат легално ограбени. За рекламни спотови и пофални реферати, има еден дел на задните страници на секој весник. Се вика ОГЛАСНИК. Топло ви препорачувам додека пцуете поради сумата која ни ја накалемија, да се потсетите дека се работи за истата онаа телевизиска куќа која ги продуцираше „Бушава Азбука“ и „Македонски народни приказни“. Така ќе ви падне полесно плаќањето, не за друго. Штета што овие проекти од образовен и забавен карактер се произведени во 1986 година. Јас уште еднаш ќе се залажам дека плаќам за нивна реинкарнација на малите екрани. Ќе се залажам и дека информативната програма ќе живне. Причината е практична - колку да се поттикнам да извадам пари од џебот. Во спротивно, инспекцијата ќе ми ја конфискува четката за коса или некој друг предмет од по дома, во вредност од 130 денари.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Да видам нешто АСАЛНО на националниот сервис, па ќе платам. Во спротивно, иам ќеиф за по судови голем. Само нека дојде извршител :) Со две раце ќе му отворам врата... и ќе си се судиме после :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може да се финансира од други начини,наместо од џебот на граѓаните.Плаќаме перална на пари,редно време е да си поиграме со судовите.Тужба за наплата на мртв давачка,тужба за телеком каде сите треба да имаме акции,тужба за нелегалната приватизација на македонското стопанство,тужба до народот оти никаде го нема:)Ако сите заеднички тужиме,ќе добиеме,барем парите од даноци,нема да одат на провизии и камати.
Како може да се поднесе граѓанска тужба? (незнам дали правилно се изразив:))
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Член 146 став 3 од Законот за радиодифузија


Од радиодифузна такса се ослободени само домаќинства во кои има лице со оштетување на видот над 90% или со оштетување на слухот од над 60 децибели.
Такса не мораат да плаќаат и жителите од населени места што не се покриени со радиодифузна такса.
И што сега, за да не плаќаме треба да се правиме слепи и глуви или да одиме в планина да живееме?:uvo:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Има една проста логика овде кај нас индијанциве, ако не платиме струја ќе дојди ЕВН и ќе ја исклучи, истото следи и со кабелската и интернетот, дури и за водата има иста мерка. Не плаќаме МРТВ такса така да можат слободно да ја исклучат ќе преживееме без нејзе, за разлика од другите нешта погоре кои ги набројав.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Има една проста логика овде кај нас индијанциве, ако не платиме струја ќе дојди ЕВН и ќе ја исклучи, истото следи и со кабелската и интернетот, дури и за водата има иста мерка. Не плаќаме МРТВ такса така да можат слободно да ја исклучат ќе преживееме без нејзе, за разлика од другите нешта погоре кои ги набројав.
А ако гледаш телевизија на мобилниот тогаш што ќе ти исклучат?
Да не ти го земат мобилниот или што?
 
D

drle

Гостин
Има една проста логика овде кај нас индијанциве, ако не платиме струја ќе дојди ЕВН и ќе ја исклучи, истото следи и со кабелската и интернетот, дури и за водата има иста мерка. Не плаќаме МРТВ такса така да можат слободно да ја исклучат ќе преживееме без нејзе, за разлика од другите нешта погоре кои ги набројав.
Нема да ти ја исклучат телевизијата ама ќе дојдат со изврштели и ќе си наплатат, и плус ќе треба 6000ден за извршителот да платиш. Се е смислено, не можи да се најдат дупли во законите за обичните "смртници" ова граѓани.:toe:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нема да ти ја исклучат телевизијата ама ќе дојдат со изврштели и ќе си наплатат, и плус ќе треба 6000ден за извршителот да платиш. Се е смислено, не можи да се најдат дупли во законите за обичните "смртници" ова граѓани.:toe:
Нека дојди извршителот слободно го чекаме со леб и сол на врата, ама повеќе сол ќе добие отколку леб :icon_lol:.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Нема да ти ја исклучат телевизијата ама ќе дојдат со изврштели и ќе си наплатат, и плус ќе треба 6000ден за извршителот да платиш. Се е смислено, не можи да се најдат дупли во законите за обичните "смртници" ова граѓани.:toe:
Така лесно се влегувало во нечиј дом зада се одземе нешто и ај да видам како би изгледало изврчители да одат по цела населба и принудно да наплатуваат долгови незнам до кај би стигнале дали ке успеат да влезат низ првата капија и ако влезат може лесно да ги изнесат со нозете напред

и на уставен е падната таксата аман више
 
D

drle

Гостин
Нека дојди извршителот слободно го чекаме со леб и сол на врата, ама повеќе сол ќе добие отколку леб :icon_lol:.
Така лесно се влегувало во нечиј дом зада се одземе нешто и ај да видам како би изгледало изврчители да одат по цела населба и принудно да наплатуваат долгови незнам до кај би стигнале дали ке успеат да влезат низ првата капија и ако влезат може лесно да ги изнесат со нозете напред

и на уставен е падната таксата аман више
Не мора извршителот да дојде на врата и да ти ги земе парите, па ти после да го тепаш. Сите ние имаме трансакциони сметки преку кои што државата ни води евиденција за приливот и одливот на нашите пари, епа од таа сметка ќе си повлечат пари со кои ќе ја наплатат таксата и плус пари за извршителот што ќе ја потегни целата наплата.:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Не мора извршителот да дојде на врата и да ти ги земе парите, па ти после да го тепаш. Сите ние имаме трансакциони сметки преку кои што државата ни води евиденција за приливот и одливот на нашите пари, епа од таа сметка ќе си повлечат пари со кои ќе ја наплатат таксата и плус пари за извршителот што ќе ја потегни целата наплата.:toe:
Во правец на ова, неколку фирми (кои немаат плаќано) се пожалија дека ги удриле со по околу 8 илјади денари (за претплата плус за извршителот). Доста ги имаат одрано, посебно помалите фирми. Имал немал јабанџи кутија, ќе си плаќаме.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
ќе одбијат 8 илјади од трансакциска и готово. мислам дека каде што можат нема да се мачат до врата да дојдат.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Абе ова никаде го нема. Првин плати па после ако сакаш тужи за предходните сметки...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
ќе одбијат 8 илјади од трансакциска и готово. мислам дека каде што можат нема да се мачат до врата да дојдат.
Од 2000 денари сметка,8 000 да ти земат,како не им е срам бе.Ова стечајниве и извршителите се најцрната дамка во нашето општество,за пари и газот ќе си го продадат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom