Работа како диспечер во камионџискиот бизнис

Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.521
Поени од реакции
3.013
Isto taka i da najdes dobro platena tura a e vo sviripicino mora da ja prenaplatis oti od tamu tesko moze da se najde za nazad ili drugo mesto i moze da e malku platenaSafety manager do sega mene mi nemaat pobarano poso cesto zboram so gazdite. So safety managers sto imam zboreno obicno se bliski luge na gazdata ili najstarite dobri dispatcheri naprednale do pozicijata. Zboram za golemite firmi sto im vrtat 30, 50, 70, 100 kamioni. Moze takvo da se pocne vo pomala firma, koi izminatata godina gi imase mnogu, koi od kamion dva porasnaa nad 10, 15 zaradi dobriot pazar. Ama ne veruvam deka baraat po klasicnite oglasi.

Da napomenam, ne go rabotam toa i zboram od toa so sum sretnal ama imam dogovarano turi so brokeri i rabotata e premnogu ednostavna. Barem spored mene. Najidealno e da se pristapi frrelancer-ski, za poveke firmi/vozaci da naogas turi, za procent. Pa da rabotis kolku ti se raboti i imas potreba.
Фриленсерски е најмногу изводливо смао ако стапиш во контакт директно со шофери кои се owner authority, па да се договориш директно со нив да ги диспечуваш и да им ја бркаш целата таа работа околу документација, invoices и сето тоа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.186
Поени од реакции
29.746
Фриленсерски е најмногу изводливо смао ако стапиш во контакт директно со шофери кои се owner authority, па да се договориш директно со нив да ги диспечуваш и да им ја бркаш целата таа работа околу документација, invoices и сето тоа.
Da, billing pogotovo e najlesno za tie sto nemaat vreme da se ebavaat so dokumentacija i faktoring eventualno. Ako najdes owner operator najidealno e dispatch plus billing poso veke gi imas dokumentite i pola rabota ti e zavrsena a te plaka uste edna dnevnica/plata.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.521
Поени од реакции
3.013
Da, billing pogotovo e najlesno za tie sto nemaat vreme da se ebavaat so dokumentacija i faktoring eventualno. Ako najdes owner operator najidealno e dispatch plus billing poso veke gi imas dokumentite i pola rabota ti e zavrsena a te plaka uste edna dnevnica/plata.
На тој начин, сигурно лесно би стигнал до плата 3-5к месечно :)

Јас реков, барем во моментот работам за фирма и немам намера да го сменам работното место. А, ако би менувал, сигурно би сменил само за диспеч и работење remote од дома.
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
5
Поени од реакции
2
Како плаќаат нашиве фирми тука по Скопје, има некој инфо ? Вреди да се проба ? Freelancing 3-5 k ми е малку нереално. Зошто некој би се замарал со outsourcing кога за тие пари би можеле да си земат in house диспечер.


Sent from my SM-G950U using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.521
Поени од реакции
3.013
Како плаќаат нашиве фирми тука по Скопје, има некој инфо ? Вреди да се проба ? Freelancing 3-5 k ми е малку нереално. Зошто некој би се замарал со outsourcing кога за тие пари би можеле да си земат in house диспечер.


Sent from my SM-G950U using Tapatalk
Дали вреди да се проба мислам дека не можи никој да ти одговори. Дали е исплатлива работа и добро платена? Да. Дали ако сакаш да работиш има работа? Да.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
622
Зависи, ама за remote диспеч и некој шо би работел од тука некаде околу $1500-$2000.
Имам Линкедин профил,како да ги најдам тие амерички фирми кои бараат диспечери тука за работа онлајн? Кој се најпознати и најдобри?
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.521
Поени од реакции
3.013
Имам Линкедин профил,како да ги најдам тие амерички фирми кои бараат диспечери тука за работа онлајн? Кој се најпознати и најдобри?
Ако немаш неколкугодишно искуство, не ни барај. Во принцип, бараат искуство барем 3-5 години. А, инаку имаш опција на Линкдин во Jobs да бараш според поим/индустрија итн итн. Не би знаел ти препорачам „најпознати“ и „најдобри“.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
852
Поени од реакции
1.530
Дали вреди да се проба мислам дека не можи никој да ти одговори. Дали е исплатлива работа и добро платена? Да. Дали ако сакаш да работиш има работа? Да.
И не ве сфатив,дали предлагате фриленс или работа во фирма?
И јас веќе некое време се интересирам,и темава ми дојде како порачана.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.521
Поени од реакции
3.013
И не ве сфатив,дали предлагате фриленс или работа во фирма?
И јас веќе некое време се интересирам,и темава ми дојде како порачана.
Фриленс без искуство нема да те земи никој.

Ако почнувате од нула, рече и @wot погоре, се работи одредено време во фирма за одредена плата. Искуството си го прај своето во ова работа. Колку повеќе искуство, толку повеќе ќе те ценат, толку и поголема плата.

Платите во нашите фирми се добри, барем за наши стандарди, иако да се тврди такво нешто е релативно, ама се земам сам за пример и јас сум задоволен.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.639
Поени од реакции
13.673
Во секоја работа искуството е битно, не ја глејте почетната плата, особено во работа кај што за година дена можеш фриленсер да бидеш и се заработува доста.
 
H

HoT _iCe

Гостин
А куде нас има ли фирме што работив легално, да си осигуран и слично на пуно радно време?
Ја неколко другара имам што работив овој ама свите су на црно, само им праќав паре преко western union, у Куманово исто знам само за едну фирму што работи легално и тамо е много тешко за улаз.
Интересира ме зашто би сакаја да мењам работу и да работу овој, сматрам дека за овој би ме бивало, изгледа ми на работу на коју брзо можу да се прилагоду и напредују.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.639
Поени од реакции
13.673
А куде нас има ли фирме што работив легално, да си осигуран и слично на пуно радно време?
Ја неколко другара имам што работив овој ама свите су на црно, само им праќав паре преко western union, у Куманово исто знам само за едну фирму што работи легално и тамо е много тешко за улаз.
Интересира ме зашто би сакаја да мењам работу и да работу овој, сматрам дека за овој би ме бивало, изгледа ми на работу на коју брзо можу да се прилагоду и напредују.
Ако заработуваш доста пари можеш да си плаќаш сам здравствено, пензиско мислам во трет столб, или да те вработи некој пријател па да му ги враќаш парите само а да си платиш придонесите, иако првата опција е подобра.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.521
Поени од реакции
3.013
Опција е и тоа, сам да си плаќаш придонеси, а има и фирми кои вработуваат нормално, т.е. кои се регистрирани тука и вработуваат на полно/пола работно време со осигурување.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
852
Поени од реакции
1.530
Ако некој знае фирма да бара луѓе,нека ми пише. Имам искуство и во логистика и во шпедиција.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.066
Поени од реакции
6.188
Во секоја работа потребно е искуство а тоа се стекнува во фирми каде почнуваш да работиш нормално со ниска плата или без пари итн... Луге треба да сфатат дека дур некој те тренира газдата губи пари/продуктивност на тој што те тренира итн... Во просек РЕТКО кој вработен е профитабилен за фирмата бар првата година и тука не збориме само плати него и загубени контракти и поважно контакти што некоја фирма може да ги претрпи како штета од некој нов вработен. Така да како што кажаа погоре шансите од одма да влеташ фриленс ти се еднакви на нула освен ако имаш чичко со фирма со камиони во јуесофеј или друго место и е апла будала па ти даде да си поиграш со бизнисот што он го градел со години.

Тоа со линкедин работи до некаде, углавно да те забележат ФИРМИ што имаат потреба од вработени а да најдеш ти контакти за да им работиш на некој фриленс не верувам. Тешко дека некој камионџија газда, би се ебавал на линкедин да бара луѓе прво затоа што нема време, второ затоа што тој профил на луге ретко се замараат со линкедин (друго е хејчар или менаџер во фирма пред компјутер друго е некој со волан во раце) трето и најбитно зашто би експериметирал со непознати и би си го ставил бизнисот на ризик поготово ако има рати за плаќања за камионот што 99% имаат (не дека не можат да го исплатат него имаат даночни бенефиции да функционираат така).

За да се дојде до фриленс работа како што опишавте погоре мора да се оди таму или да се има веќе изграден однос со неколку возачи па да те ислушаат она што го нудиш... Има пари во тоа, можеш да им бркаш многу повеќе работи практично цела администрација да ти ја префрлат па дури и да им помогнеш да го прошират бизнисот ако знаеш што правиш, практично да им ги оптимизираш примањата за да кренат кредити за втор/трет камион итн... Да прераснеш од диспеч во сметководство/финансии/админ фирма и да ТИ понатака да вработиш некој во МКД итн... Ама ова како и се друго си бара време, искуство и инвестиции од секој што сака да го работи и да ги прерасне во бизнис.


Имам Линкедин профил,како да ги најдам тие амерички фирми кои бараат диспечери тука за работа онлајн? Кој се најпознати и најдобри?

Па нели беше многу паметен дечко? Зар ќе му работиш на некој за 1500 кога во САД плаќаат 3-4000 за тоа? Не ме сфаќај грешно неќам да ти солам памет или да влагаме во конфликт ама мислам дека некој работи многу ги потценуваш а истовремено си се преценуваш поготово ако немаш адекватно искуство.

Сериозно мислиш дека некој од САД ќе се замара со тебе (САМ) без искуство и препораки? Налет тоа што можеш да му ја уништиш компанијата (зделки, репутација итн) која е логиката некој да се замара само со тебе а има цел сетап во САД? Тоа може ако му понудиш да му водиш 100тина камиони па да види бенефит од 20-30К месечно а за тебе да ти даде 1500 долари место некој локален 3000 и да заштеди 1500 едноставно не вреди ризикот.

Ваљда сфаќаш дека тој што те интервјуирал го има тоа и има таков договор со некој ама не за 1-2ца вработени него за 10тина и дека он треба да контролира и врши тренинг и се друго и нормално ќе го јаде кајмакот, во мк ке договара за минимум а он ги зима тие 1500 за секој од нив. За да станеш таков играч треба да спакуваш куферите па во УСА да поработиш година две во диспеч фирмите и ако се покажеш може ќе те пуштат во „стари крај“ да отвориш фирма и да станеш соработник. Друга опција е да си возач таму подолго па да имаш свој камиони или да убедиш неколку колеги да водиш нивни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom