Работа како диспечер во камионџискиот бизнис

Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.525
Поени од реакции
3.021
Зошто само од Скопје кога работава е онлајн од било каде,или мислеше на 2 месечната обука поради која мора да бидеш во Скопје?
Работата која ја нудат претпоставувам дека е во нивна канцеларија. Онлајн е, да, ама мораш некако да водиш и телефонска комуникација, пошто 99% од комуникацијата помеѓу диспечерот и возачите и диспечерот и брокерите оди преку телефон.

Освен ако не им даваат телефон за дома, па од дома да се работи :)
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.426
Поени од реакции
767
Дечки вака сега.

Пред неколку години ми се понуди еден од Радовиш, овде некаде карши поликлиника Јане Сандански, значи ваква работа, требаше нешто околу 20,000 да зимам плата.

Ми даде број и ми кажа да му се јавам подоцна, јас го барав неколку пати ама он отишол во Радовиш, бидејки му испаднала работа. После тоа не се јави, нит ништо. А моите ми кажаа дека тој нашол други вработени, а јас тогаш сеуште бев средно.

Е сега ок, тој чим нашол нашол, нема љутиш.

Си останав кај моите да им помагам, ама сега фати короната и платата се намали.

Заради тоа гледам сега јас да се вработам, па барем колку толку од 18,000 до 20,000 минимум да зимам ќе сум задоволен за да бидам дополнителна финансиска поддршка.

Дали има некој со вакви работи, да бара работници, или да знае слободно нека ми пише во ПП.

Англиски имам 11+ годни искуство, дома сум полн дипломи значи тоа сум перфектен ме бива.
Со компјутери се разбирам исто така, и за тоа имам од Семос и други курсеви што сум ги посетувал околу 13 дипломи.

И секако не сум лош со Географија, па можам да се снајдам.


Е сега друга работа. Оти ќе почнам на факултет со онлајн настава од први, дали ќе може за тоа да се договарам од кога до колку да работам? Еве на пример ако од 12 на пладне па до кај 5 имам онлајн часови, од 18 часот па до кај 1 да работам. Може така нешто да се искомбинира?

Уствари пратете вие линкови од фирми овде во Аеродром во близина, или пишете ми број во ПП, па јас ќе се договарам тоа.

Фала ви однапред.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.958
Поени од реакции
16.322
Тешко друже, кај ваквите само со јаки врски се влага, како тој од Радовиш што го спомна. Ако нема кој да те намести слабо. Иначе плата од 20 илјади без да го испотиш гзот тешко да добиеш.
 
Член од
5 октомври 2020
Мислења
1
Поени од реакции
3
Znaci vaka decki ja rabotam ovaa rabota 6 godini so toa so predhodno vozev kamion vo amerika 6 godini . Citam nekoi komentari deka bilo call centar deka davale mn kamioni itn. Prvo ne e ne priblizno isto kako call centar ova ti e pazarenje cenkanje so poveke pari da izvadis od brokerot pri toa pazejki dali ke mu odgovara na soferot dali ke stigne na vreme da tovari i istovari. Dr za kamionite kolku poveke kamioni opravas tolku pogolema plata t.e kolku poveke go potis gazot tolku poveke pari. Ako sakate da ja rabotite ovaa rabota nemoze so skrateno vreme se raboti po 10 saati od 1-2 popladne do 11-12 navecer. Imate mn oglasi so baraat dispecheri na reklama 5 na pazar 3 ako mislite deka ve biva zvonete sekoj ke ve zeme ne vi trebaat vrski.
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
322
Поени од реакции
418
Znaci vaka decki ja rabotam ovaa rabota 6 godini so toa so predhodno vozev kamion vo amerika 6 godini . Citam nekoi komentari deka bilo call centar deka davale mn kamioni itn. Prvo ne e ne priblizno isto kako call centar ova ti e pazarenje cenkanje so poveke pari da izvadis od brokerot pri toa pazejki dali ke mu odgovara na soferot dali ke stigne na vreme da tovari i istovari. Dr za kamionite kolku poveke kamioni opravas tolku pogolema plata t.e kolku poveke go potis gazot tolku poveke pari. Ako sakate da ja rabotite ovaa rabota nemoze so skrateno vreme se raboti po 10 saati od 1-2 popladne do 11-12 navecer. Imate mn oglasi so baraat dispecheri na reklama 5 na pazar 3 ako mislite deka ve biva zvonete sekoj ke ve zeme ne vi trebaat vrski.
Не ни требаат врски а бараат мин 1 година искуство, а никој не те зема да те обучи а бараат искуство а никој не те зема да те обучи.....и така до бескрај.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.525
Поени од реакции
3.021
Има фирми кои вработуваат и без искуство, со обука 4-6 недели, која воглавно не е платена.

И јас го работам истото веќе три години, започнав без никакво искуство. Сега во Америка пазарот, барем за овај бизнис, е доста солиден и има многу фирми кои бараат нови диспечери.

Има доста фирми во Македонија кои работат диспеч за Америка, не само во Скопје.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Тешко друже, кај ваквите само со јаки врски се влага, како тој од Радовиш што го спомна. Ако нема кој да те намести слабо. Иначе плата од 20 илјади без да го испотиш гзот тешко да добиеш.
Во Радовиш се накотија вакви диспеч-фирми кои работат за Америка,отидов на интервју,типот беше воодушевен од мене ама не ме викна на работа,веројатн осе исплаши од моето знаење и отвореност на умот,хаха
У Америка ова е платено околу 3000-3500 долари месечно а тука сакаат да им ртаботиме за 350 долари,епа мајмуни ОДЈЕБЕТЕ,од такви како вас ми се присеруе да бидам искрен,со 8-мо одделение ја напуштивте Македонија,станавте камионџии низ Америка и сега се враќате во Македонија да не експлоатирате?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Дечки вака сега.
Пред неколку години ми се понуди еден од Радовиш, овде некаде карши поликлиника Јане Сандански, значи ваква работа, требаше нешто околу 20,000 да зимам плата.
Заради тоа гледам сега јас да се вработам, па барем колку толку од 18,000 до 20,000 минимум да зимам ќе сум задоволен за да бидам дополнителна финансиска поддршка.
Дали има некој со вакви работи, да бара работници, или да знае слободно нека ми пише во ПП.
Англиски имам 11+ годни искуство, дома сум полн дипломи значи тоа сум перфектен ме бива.
Со компјутери се разбирам исто така, и за тоа имам од Семос и други курсеви што сум ги посетувал околу 13 дипломи.
И секако не сум лош со Географија, па можам да се снајдам.
Веќе и во Радовиш плата од 20 иљадарки за оваква дејност се смета за мала а камоли во Скопје! За типот од Радовиш се сум сигурен ама мислам дека нема ни средно завршено ама на време ја скиднал одовде и набалирал камиони у Чикаго и сега тука ќе вработува млади,паметни и наивни деца како тебе,и џабе ти се дипломите момак кога живееш у какистократија и партократија
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
6.259
Во Радовиш се накотија вакви диспеч-фирми кои работат за Америка,отидов на интервју,типот беше воодушевен од мене ама не ме викна на работа,веројатн осе исплаши од моето знаење и отвореност на умот,хаха
У Америка ова е платено околу 3000-3500 долари месечно а тука сакаат да им ртаботиме за 350 долари,епа мајмуни ОДЈЕБЕТЕ,од такви како вас ми се присеруе да бидам искрен,со 8-мо одделение ја напуштивте Македонија,станавте камионџии низ Америка и сега се враќате во Македонија да не експлоатирате?

Epten si go zaebal... dur ti baras rabota i se snaogas kako da prezivees on samo treba usta da otvori deka vrabotuva i odma stiga novo dete
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.525
Поени од реакции
3.021
Прво, дека некој ќе плати тука иста плата како шо е платена оваа работа во Америка, мало сутра. Платата на диспечер во Америка е околу 35-40 илјади долари годишно (не дека то е којзнај каква плата во САД). Ако тие што вработуваат во Македонија (има многу шо имаат „претставништва“ во Србија, Црна Гора, Бугарија, да не зборам за Украина), сакаат да платат толку пари, ќе си останат и ќе си вработат луѓе во Америка, нема да вработуваат од тука луѓе со broken English.

Второ, во Македонија се заработува добро од ова, само кој како ќе си ја нареди. Платите, барем за тие што имаат колку толку искуство, се движат од 800 евра па нагоре.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Epten si go zaebal... dur ti baras rabota i se snaogas kako da prezivees on samo treba usta da otvori deka vrabotuva i odma stiga novo dete
Короната ги сјеба работите иначе немаше баш така да биде,ќе бараа работници за на компјутер,дибеците со камиони го знаат ова и сега ќе се лигават тука,ама ќе им пратам една инспекција да ги провери,нека јадат после трици
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
6.259
Короната ги сјеба работите иначе немаше баш така да биде,ќе бараа работници за на компјутер,дибеците со камиони го знаат ова и сега ќе се лигават тука,ама ќе им пратам една инспекција да ги провери,нека јадат после трици
I sto ke resi toa? Ke ja zatvori firmata/biznisot u mk ke otvori u bg, srbija ili eve da receme filipini kade e isto prilicno popularno ova. Tamu go rabotat za 12k, plus angliski im e oficijalen jazik. Ako si tolku pameten najdi si adekvatno platena rabota ne unistuvaj prilika za nekoj drug vo zemja so 30% nevrabotenost
 

Kajgana Shop

На врв Bottom