Работа во Германија

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Нема притвор, казни или затворски казни. Оној кој те вработил парично го казнуваат, а тебе те депортираат назад со црн печат и забрана за влез од неколку години. Зависи колку среќа имаш.

Знам случај на мој пријател во Шведска. Го фатија во рок од недела дена на лице место на работа. Две години забрана за Шведска доби.
прашањето ми е ... колку време поминува од фаќањето до депортирањето? Од што зависи тоа?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
прашањето ми е ... колку време поминува од фаќањето до депортирањето? Од што зависи тоа?
Појма немам. Знам дека штом го фатија веднаш го вратија. Незнам од што зависи.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.008
Поени од реакции
36.051
Дали некој знае колку е од прилика нето платата за автомеханичар во Германија? И дали 30-35 К евра ќе стигнат за да се отвори автомеханичарска работилница , мислам на трошоците за регистрирање фирма , и сите административни работи што треба да се средат за да можеш да работиш?
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Јас барам работа во Германија. Последниве 3-4 месеци се пријавувам на секој оглас за Систем или мрежен администратор, досега нема позитивен одговор од никого. За медицински работници има и агенции за вработување кога ги контактирав истите за информатичари појма немаат.
Треба и за странција вујко владика, така изгледа.
Дипломата и ЦИСКО цертификатите ми се признати па ако има некој пријател да помогне, не за џабе, ќе си платам.
Минимум плата за да добијам виза е 36500 евра е сега незнам дали е нето или бруто, јас плаќам нето 2% од годишната плата, сума која ја наплаќаат германските агенции ако ти најдат вработување преку нив. Значи и да земам јас минималец тој што ќе ми најде вработување добива накај 720 ЕУРА -данок.

Брат, слободно додај уште една 0. Неможе никој да ти помогне.........а уствари и нема работа.......т.е голема е конкуренцијата..........
Таа плата тие е бруто плата, множи ја со 0.6 за нето. Стан кирија, зависи од 8€м² па нагоре..........
Пред некој ден објавија на ТВ, замисли, има 140 000 слободни места за чираци ("Azubi"). Згора на тоа активно бараат 200 000 млади „чирачко место„ , никој не ги зима, пошто се чкарт. (основци и десетаци)
Тие „слободни„ чирачки места ќе останат празни...................
Истото важи и за работните места, во превод, се бара само златна ама евтина кокошка.......на жалост.....
Германските работодавци се пробирливи како нашите „млади„ во доцни години пред мажење-женење.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Деца како се решава сместувањето кога ке отидеш во Германија? Еве на пример сакам да одам во Германија да бидам таму три месеци да се запишам на курс по германски јазик. Ако не познавам никој таму како би најдел стан под наем, бидејки сум слушал германциве не ги издаваат становите туку така на странци, бараат документи ова она, читав и овде на форумов такво нешто мислам. Ако имате некое корисно инфо споделете bite :).
 
Член од
3 април 2010
Мислења
260
Поени од реакции
41

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Деца како се решава сместувањето кога ке отидеш во Германија? Еве на пример сакам да одам во Германија да бидам таму три месеци да се запишам на курс по германски јазик. Ако не познавам никој таму како би најдел стан под наем, бидејки сум слушал германциве не ги издаваат становите туку така на странци, бараат документи ова она, читав и овде на форумов такво нешто мислам. Ако имате некое корисно инфо споделете bite :).
Не е како кај нас, кираџијата го бира станот, него сопственикот го бира кираџијата. Прво не оди барањето преку луѓе, туку преку агенции. Маржа на агенцијата е 700 евра. Тие пари треба да ги имаш за да бараш стан. После ти бара договор за работа и трансакциона сметка, некогаш и дозвола за престој во Германија. Секако ти бара и докомент колку ти е платата за да можеш да го плаќаш станот. За три месеци не верувам дека некој ќе ти изнајми стан без работен договор.

Чим идеш за учење, види има центри како студенски домови, распрашај се во школото во кое ќе учиш они ќе ти помогнат. Има цели пакети со смештај, храна и учење. Или кај роднини.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Не е како кај нас, кираџијата го бира станот, него сопственикот го бира кираџијата. Прво не оди барањето преку луѓе, туку преку агенции. Маржа на агенцијата е 700 евра. Тие пари треба да ги имаш за да бараш стан. После ти бара договор за работа и трансакциона сметка, некогаш и дозвола за престој во Германија. Секако ти бара и докомент колку ти е платата за да можеш да го плаќаш станот. За три месеци не верувам дека некој ќе ти изнајми стан без работен договор.

Чим идеш за учење, види има центри како студенски домови, распрашај се во школото во кое ќе учиш они ќе ти помогнат. Има цели пакети со смештај, храна и учење. Или кај роднини.
Danke für die Beratung :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom