Работа во Германија

Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Не ги лажи луѓето бе!, за страни за огласи еден куп ќе ти пишам ама оди најди да те видам. Од лично искуство кажувам, 1 месец седев кај роднини и заедно шетавме по станови од огласи и се друго што ќе научевме.И на крајот со лаги и превари успеав да кандисам едно турче да ми дај и тоа мизерен никаков. И не, не му останав борчлија воопшто напротив се унапред му плаќав но не е лесно оти имаат многу кандидати и ама скрос пребаруваат тоа швабите, не се арни еј кои му се принципите за да земиш стан под наем.! Ако немаш некој твој за Германија да ти помогни за смештај нема шанса да земиш стан. ТОА ТИ ГАРАНТИРАМ! Имам во постарите постови напишано и за тоа. Позз!
 
Член од
28 мај 2013
Мислења
47
Поени од реакции
13
И мене ми кажуваа дека тешко се наоѓа смештај. Велет полоши од Охриѓани биле Швабиве.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
И мене ми кажуваа дека тешко се наоѓа смештај. Велет полоши од Охриѓани биле Швабиве.
ај ти пикни некој непознат во твој стан,кој незнае јазик,ниту има дозвола за престој и работа:confused:
кога ќе си имаш уредни документи,работа ќе си најдеш и стан
 
Член од
28 мај 2013
Мислења
47
Поени од реакции
13
ај ти пикни некој непознат во твој стан,кој незнае јазик,ниту има дозвола за престој и работа:confused:
Не зборвиме за пикање. За кирја зборвиме. Ако немаш верба во чоека ќе му речиш унапред да платит и готово решен проблем.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Не зборвиме за пикање. За кирја зборвиме. Ако немаш верба во чоека ќе му речиш унапред да платит и готово решен проблем.
затоа и државава многу ни напредува,затоа што така мислиш
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Moze li nekoj da mi dade nekoja adresa ili da mi pomogne za rabota vo Germanija. Po struka sum Elektrotehnicar-avtomaticar, certificiran Zavaruvac, gi imam site vozacki kategorii i poseduvam ADR certifikat za prevoz na zapalivi materii. Imam i Burarski pasos. Odnapred Blagodaram! :(
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
http://de.statista.com/statistik/daten/studie/164047/umfrage/jahresarbeitslohn-in-deutschland-seit-1960/
може да видете колку изнесува средна плата во Германија
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 22:42 ---
ова е клуб на инженери во Германија
http://www.vdi.de/
според нивната статистика од пред половина година Германија има потреба од уште 80500 претставници на овие професии . Тоа не е просто недостаток од специјалисти. Ова е катастрофа во една држава .
Само замислете се над цифрава и оценете ја големината на проблемот
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
денеска прочитав дека 22,8% од работниците заработуваат помалку од 9 евра(бруто) во DE
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Значи ќе пишам и на овој форум. Јули и Август одам на пракса во универзитетската болница во Есен. Гледам многу луѓе пиште дека се движите Дортмунд - Дизелдорф. Дајте ак сте заинтересирани да напрајме некоја Кајгана собиранка дур сум таму. Поздрав до сите...
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Значи ќе пишам и на овој форум. Јули и Август одам на пракса во универзитетската болница во Есен. Гледам многу луѓе пиште дека се движите Дортмунд - Дизелдорф. Дајте ак сте заинтересирани да напрајме некоја Кајгана собиранка дур сум таму. Поздрав до сите...
радо би дошол,но 600 км јужно од Дортмунд сум..
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Кој че биди одтука летово накај Хамбург , Остзее и цела Северноисточна Германија ?
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 07:31 ---
Да ве прашам нешто, имам испратено документи во ZAV и сеуште немам добијано никаков одговор, а точно на време ги испратив документите, има некој искуство со вакво нешто? Што да направам ?
Пиши му на Цаф , прашај ги шо се случило со твојте документи.Секако че ти врата...Само кажи му ги твојте податоци.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
И пак заработуваат повеќе од 99% од работниците во македонија.
Toa ti e okolu 1000-1200 evra neto,so tie pari i vo Germanija ke živeeš kako pacov. Obično toa se i zanimanjata za koi ima kao nedostig od rabotna snaga,so Germancite nekat ni da pomislat da ja rabotat.
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 07:47 ---
http://de.statista.com/statistik/daten/studie/164047/umfrage/jahresarbeitslohn-in-deutschland-seit-1960/
може да видете колку изнесува средна плата во Германија
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 22:42 ---
ова е клуб на инженери во Германија
http://www.vdi.de/
според нивната статистика од пред половина година Германија има потреба од уште 80500 претставници на овие професии . Тоа не е просто недостаток од специјалисти. Ова е катастрофа во една држава .
Само замислете се над цифрава и оценете ја големината на проблемот
Da ama ne takvi sto se so stancani diplomi bez nikakva praksa ili kupeni za 5000 evra za takvi sto ne znaat kolku e 2+2. Kaj nas e toa otprilika 95% od diplomite.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас знам само дека чичко ми замина пред две недели и не најде работа, па еве си иди денеска или утре.
Или чоеков е глуп, или таму не течи мед и млеко, или премногу пребира, или навистина нема работа, не знам.
Ме интересира како заминал да бара работа и како барал работа, систем врата до врата?
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 10:15 ---
Moze li nekoj da mi dade nekoja adresa ili da mi pomogne za rabota vo Germanija. Po struka sum Elektrotehnicar-avtomaticar, certificiran Zavaruvac, gi imam site vozacki kategorii i poseduvam ADR certifikat za prevoz na zapalivi materii. Imam i Burarski pasos. Odnapred Blagodaram! :(
Ако ги имаш сите возачки категории лесен проблем за шофер низ ЕУ со бугарски пасош. Имаш искуство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom