Работа во Германија

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Може да ви се најде ;)
на сајтов berufliche-anerkennung.de е предложен список на институциите во соодветните провинции, кои се одговорни за признавањето на дипломите.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Австрија
http://www.ulmerhuette.at/cms/front_content.php
хотелчево бара лица - келнери (3) - со познавање на германски
смештај и храна бесплатно - 6 дена работа-еден слободен
се почнува со работа на 01.12.годинава
Kontakt

Pächter: Heimo Turin
Adresse: Postfach 105
A-6580 St. Anton am Arlberg
Tel: +43-(0)5446-30200

Email: info@ulmerhuette.at
Homepage: www.ulmerhuette.at
Bankverbindung: Heimo Turin
BTV Landeck
Bankleitzahl: 16350
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Дали Берлин е добар град за сезонска работа за студенти?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
за оние кои имаат намера да бараат работа во Германија- и да аплицираат на раб.места можат да ги користат услугите на професионалните консултанти и преку PayPal или Visa, плаќање- да закажат документи преку интернет. Тие
ќе ви ги пополнат сите потребни обрасци, состават мот.писма, cv, и др
http://www.deinebewerbung.de/?bid=35622-59321
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
немаше каде- некоја посоодветна тема
па, да го споделам линков со вас-
сите кои живеете дури и привремено во Германија- нека ви се најде ова при рака
семеен мегамаркет во Германија- каде пазаруваш онлајн и за износ од 50 евра доставата е бесплатна

http://www.laary.eu/de/shopping/
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Сум заинтересиран за работа за во лето за во германија. Со германски стојам така така, не сум баш нај нај со конверзација, постдипломец сум али не барам првава година работа со струката туку барам 3 месеци било што, колку што е можно повеќе часа и потешка со цел да вратам повеќе кеш. Ме интересира кога ви го прават интервјуто дали прашуваат нешто комплицирано или чисто онака муабет за претставување и преку која агенција да барам или на кој друг начин ако не преку агенција?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мислам за студенти дека не треба да го знаеш јазикот така така туку малку подобро зошто ги вработуваат во Мекдоналдс на каса каде треба да се справиш со муштерии. Јави се по агенции за студенски престој ќе ти објаснат.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Знае ли некој каде можат да се најдат огласи за работа во Германија но официјален јазик да е англискиот, значи без добро познавање на германски.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
tesko da znaes. Premnogu. Retko ke najdes ama ako si oblasta na IT nemas problemi ke pomines. Kako IT strucnjak mozes i od tuka da rabotis za Germanija online.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Да јас веќе работам како фриленсер не баш за германија ама не е битно, сакам да бегам од тука, во германија имам можност за почеток да останам некое време без да плаќам кирија па затоа ме интересира да разгледам некои огласи за било каква работа, за почеток би ми одговарало и part time по неколку часа пошто и од таму можам да продолжам да работам како фрилесер додека најдам добра стална работа. Секој совет е добредојден

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Сум заинтересиран за работа за во лето за во германија. Со германски стојам така така, не сум баш нај нај со конверзација, постдипломец сум али не барам првава година работа со струката туку барам 3 месеци било што, колку што е можно повеќе часа и потешка со цел да вратам повеќе кеш. Ме интересира кога ви го прават интервјуто дали прашуваат нешто комплицирано или чисто онака муабет за претставување и преку која агенција да барам или на кој друг начин ако не преку агенција?

Ако си навистина заинтересиран да одиш да работиш, мој совет е што побрзо да се запишеш на некој курс и интензивно да го учиш јазикот.
Во агенциите е баш она муабет за претставување, ако видат дека има потенцијал во тебе ти предложуваат некој интензивен курс, е сега ако си ептен дупка да незнаеш гутен таг да изгоровиш, тогаш заеби оваа работа :D
За интервјуто се спремав со сестрами (која има завршено германски јазик и работи како преведувач) со доста интензивни часови и кога дојде денот Д бев прилично спремен, но само за некое си основно ниво на комуникација. Ги запаметив нејзините зборови кога ми велеше дека сега што го учиме ќе биде многу подруго во Германија, сега и да не се разбереме никому ништо а исто така тука зборуваме литературно и полека, а таму кога ќе ти почнат со дијалекти, брзо зборење и слично дека ептен ќе биде тешко за снаоѓање. А до некаде така и испадна, значи не е само проблем работата (бев во кујна Мкдоналдс), имаш и други активности, најпрво на аеродромот кога те прашуваат што како каде, потоа отварање сметка во банка, па вадење санитарна книшка (10 минути го слушав тој докторот и разбрав само дека не треба да работам со неизмиени раце :D ), пријавување во соодветни институции дека престојуваш во Германија, па ми стигна и писмо од служба за странци и морав да одам на интервју за да ја утврдат целта на престојот, потоа секојдневни ситуации на улица, во воз/автобус, во продавници/трговски центри (пример еднаш дојде еден дечко, почна нешто да збори јас мислев дека ми нуди помош при разгледувањето и му реков неин данке и после 2-3 минути дојде колегата негов и ми вика We are closing.. :pos: ).
Инаку јас одев преку Контекст, има и некои други агенции што посредуваат, а има и опција сам да си ги средиш документите и да ги испратиш во ZAV (Агенцијата за вработување на странци).
Што и да те интересира, слободно прашувај тука или во пп, вака ако продолжам да објаснувам ќе му нема крај на постов.
 
B

BooBojan

Гостин
Може ли да се најде некоја работа по Германија,без да се знае Германски,со познавања од Англискиот?
Било што да се работи,не бирам,се некако мислам дека на некоја фарма би можел да си работам,со оглед на тоа дека не знам Германски...
Има ли некој некако да ме оправе?
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
14
Може ли да се најде некоја работа по Германија,без да се знае Германски,со познавања од Англискиот?
Било што да се работи,не бирам,се некако мислам дека на некоја фарма би можел да си работам,со оглед на тоа дека не знам Германски...
Има ли некој некако да ме оправе?
Друже па само 2 поста пред твојот да се потрудеше да прочиташ ќе се 'оправеше' сам.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
tesko da znaes. Premnogu. Retko ke najdes ama ako si oblasta na IT nemas problemi ke pomines. Kako IT strucnjak mozes i od tuka da rabotis za Germanija online.

Ни во IT секторот неможиш да најдиш добра работа Германија ако незнаеш Германски. Компромис можи да има само ако навистина некој им треба итно, но пак под услов да го научиш јазикот за брзо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom