РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bongiorno, 5 ноември 2015.

 1. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.347
  Допаѓања:
  4.131
  не бев пријавен у тој момент така да немав пари на сметка, платив само 150 ден у банка за извод да ми извадат зашо незнаев зашо сум блокиран а требаше да ме пријават од работа, компликации еден куп


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.756
  Листата им е крш (можда подобрена од пред некоја година кога доаѓаа решенија на членови на семејство :confused:). 2 лица кои веќе не живеат таму се на листата. Едното можеби 15-20 години. Оттогаш се е на име на синот, и даноци и сметки. И ќе му дојде на родителот извршно решение во сосем друго место (надвор од Скопје) само затоа што нашата држава има хаос евиденција. Друго, хошимин е во општина Чаир и Центар, Цветан Димов е во Центар. Не можат еден нормален список со точни податоци да направат, до кој ќе имаат пристап и оние кои не читаат интернет страни и весници.
   
 3. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.269
  Допаѓања:
  1.348
  Мрежата ја изградила „државата“, како што го создала и јавниот сервис. Овде не станува збор за доброволна или недоброволна основа. Тоа е еден вид на давачка која ќе ја има дали преку директна уплата за РДТ или преку буџетот на РМ (пак наши уплати).
  А како ја плаќаш (индиректно) по втор пат? Алудираш на кабелскиот оператор? Тој нема никаква врска со МРТ, ниту со таксата. Тој си наплатува што преку „кабел“ ти нуди програми.
  --- Споено дупло мислење, 15 септември 2016 ---
  Може и на друг начин. Горивата да се поскапи за 1 денар и тие пари да се за јавниот сервис. Нема да се плаќа РДТ, а и нема да има блокирање на сметки.
  --- Споено дупло мислење, 15 септември 2016 ---
  Ако барам амеби, ќе треба прво кај тебе дома да дојдам, а можеби и по фамилија да ти прошетам... за да раздадам.
  --- Споено дупло мислење, 15 септември 2016 ---
  Па затоа постојат партиите, борба на идеи и визија. Така се стекнуваат гласови и гласачи. Со понуди. А ако не реализира она што понудил, нека му ја мисли за следните избори. Не треба партиите да постојат само за да критикуваат (ко свекрви), туку и идеи и програми да нудат за истото.
  --- Споено дупло мислење, 15 септември 2016 ---
  Па сеуште има „интелектуалци“ кои плаќањето за услугата на кабелскиот оператор ја изедначуваат со РДТ. И тоа прилично (ах Штул, ах ФОН, ах Европски, Славјански, Американ, Штип, Тетово... што интелектуалци „штанцате“)
   
  Последно уредено: 15 септември 2016
 4. warmaster

  warmaster

  Член од:
  30 јули 2008
  Мислења:
  4.230
  Допаѓања:
  2.701
  РТД си ја плаќам прек интернет и вчера плаќав за оваа година, обично на 5-6 месеца оддеднаш ги плаќам и гледам уште од ланската 2015 уште не се прокнижени. Тсмо работаат нешто што е шроблемот. Не ме чуди утре да ми блокираат сметка затоа што не го направиле тоа и после ела докажуј дека си платил.
   
 5. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  Не те разбирам што си ми пишал.
  Ама ај, не е ни важно...
   
 6. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.984
  Мрежата ниту па зградата МРТВ не ја изградила државата.
  Сето тоа е изградено со присилна наплата од џебот на граѓаните.
  Порано имаше едн чичко кој одеше од врата до врата и делеше сметки а ако некој немаше платено сметка му го пломбираше кабелот од телевизорот и радиото.
  Денес тој озаконет рекет од државата само со блокирање сметка го прави управата за јавна пљачка.
  Што се однесува до индиректното плаќање,конкретно на оне вип плаќам услуга на шалтер за телефон,телевизија и интернет а некој процент од претплатата по втор пат оди за МРТВ.

  И со ,,задоволство и доброволно'' Би плаќал РДТ доколку тие пари Би завршиле таму кај што терба,а не за мито,корупција,плати за партиско парзитско дудлачко вработување со струка опартиска книшка.............
   
  На TITTANIK му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ѓорѓи Н.

  Ѓорѓи Н.

  Член од:
  23 март 2015
  Мислења:
  6.269
  Допаѓања:
  1.348
  Редно е да се престане со „цепидлачењето“. Секако дека граѓаните плаќајќи разни давачки ја финансираат државата. Кој е тој граѓанин што ја градел мрежата или МРТ? Излегле со лопати? Бесплатно? Кога се каже дека државата ја градела, се знае на што се мисли.
  РД такса е давачка која не е единствена во државата, а не знам зошто само неа ја нарекуваш рекет? Давачки имаш и на приход (данок на прихот. Вработените плаќаат придонеси (здравство, пензиско, за вработување..). Во трговијата на стоки и услуги има данок ДДВ. На крај, има данок и на недвижен имот, кој порано го немаше. Има ли поголем рекет од тој данок? До пред 20-на години тој данок не постоеше. А претходно се плаќа данок и при купопродажба на имот.
  Јас не сум поборник да има РД такса, само кажав дека во секој случај МРТ и целиот јавен сервис (ќе) го плаќаме ние. На ваков или друг начин.
  Не ми е јасно кој процент од вип.оне оти за МРТ?
   
 8. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.984
  Неможам да сватам колку си заслепен.Тргни ги очилата за заварување да гледаш поубаво
   
 9. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  On u stvari, ne bi plakal, ama mora

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 10. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.445
  Допаѓања:
  965
  ...ama zatoa nie treba da sfatime...

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 11. ARMac

  ARMac

  Член од:
  28 јули 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  7
  Или претплата да има, ама да нема ни една реклама како што е HRT или да нема претплата и да се финансира МРТВ од реклами.

  Ова испаѓа и јаре и паре.
   
  На Bateman му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445
  Реално и ХРТ пуштаат реклами.
  Се борат приватните тв на ХРТ да им се намали правото на минути со реклами по час, но ХРТ додека има право на реклами ќе има и стандард програма.

  Башка и претплата за ХРТ е со повисок износ отколку за МРТ, и редовно се наплаќа од секој субјект во Хрватска. Иако да, нема таму притисок од партии ова да се пушти на програма, а ова да не се пушти како што е случајот со МРТ.
  Синоќа РТС дневник и премиерот Вучич 15 минути дроби за негова посета на Париз. Маркетинг.
  ХРТ во вестите не прави такви реклами за политичарите, едноставно немаат притисок од власта. Ние сме светлосни години оддалечени од такво нешто.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac

  Член од:
  28 јули 2015
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  7
  Пред се мислев на партиски реклами кои се емитуваат и на гледачи што се симпатизери/членови на таа партија и на гледачи кои не се и не се согласуваат со таа филозофија, а сите плаќаат исто нели.

  Немам ништо против да гледам реклами за бонукс и пансионот на марија ако има фер избалансирана и пред се квалитетна програма, зошто да не и од сопствена продукција.

  Како стојат работите моментално, мтв е мегафон на власта (која и да е моментално), а ја плаќаме сите.
   
  На Dallas Mavericks му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dallas Mavericks

  Dallas Mavericks

  Член од:
  5 јуни 2015
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  445
  Апсолутно се сложувам со тебе. Партиски реклами и партиски пропаганди не треба да има на МРТ.
  Одвратно е што на полувреме од лига на шампиони пуштаат пропаганда за трето дете и слично.
  Ова го прават и на полувремиња и од други спортски преноси.
  Исто претеруваат со фамозните субвенции за земјоделство.
  Ефтин популизам и пропаганда за перење мозоци. Но никој нема да стави крај на таквата пропаганда, која и да е партија на власт ќе ја користи МРТ за своја пропаганда.

  Приватните тв како Сител се утепаа од реклами за прашоци, детергенти и слично, а програмата им е полна со Турски серии, и исполитизирани вести.
   
 15. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.789
  Допаѓања:
  4.525
  Радио Дифузната Пљачка е лудило кое мора да се укине во целост !
  Не може бре некој има куќа(под кључ) во село Свирипичино и живее 40-50 години во Сиднеј и секој месец да му се рачунаат тие 190 денари РДТ.
  Исто така не може некој што постојано живее во Скопје, а ете поседува куќа или стан во некој друг град во МКД и оди таму еднаш годишно, а може дури и уште поретко, да му пристигнуваат секој месец РДТ-сметки и таму и таму ... еве и други примери, некој има на свое име куќа каде што постојано живее, има на свое име и викендица во некоја вукојебина/пустелија каде што многу ретко престојува, има и стан на негово име, а можеби и некаков деловен простор, дуќан и.т.н. која е логиката со самото тоа што тој човек е приклучен и е претплатник на електро-дистрибутивната мрежа за сите тие објекти истиот по автоматизам да треба да плаќа и РДТ на неколку места и покрај тоа што е постојан жител само на едно место !
  И онака МТВ никој не гледа, освен можеби некој старец/старица ... денес секој има кабловска со по 100 домашни и светски канали, да не зборам па за интернетот ... едноставно кажано нека си најде државата пари од буџетот со кои ќе ги плаќа вработените во овој сервис !
   
  На povtornojas, Xibalba и Fringe им се допаѓа ова.

Сподели преку: