РАДИОДИФУЗНА ТАКСА - има ли логична причина да постои?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од bongiorno, 5 ноември 2015.

 1. bongiorno

  bongiorno

  Член од:
  5 ноември 2015
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  27
  Би сакал да ја отворам темата заради, навистина, еден голем (нема да употребам пресилен збор) грабеж. Според вас, има ли логична причина да постои? Убаво, ја имаат законски легализирано. И до таму е логичноста. Останатото, не. Со кое право ние, како граѓани сме должни да финансираме нечие не(работење), под синтагмите како:

  - национален интерес
  - заштита на културното ....
  - афирмација на националната култура
  - бла, бла, бла ...

  Зар не е национален интерес, стандардот на населението. На пример, на невработените или оние истерани од работа и оставени на стихијата.

  Настрана фактот, што оваа застарена метода за финансирање е, надвор од времето, и не постои веке никаде во соседството...
   
  На TITTANIK, Tegla, RickyLFC9 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. MGSP

  MGSP

  Член од:
  5 ноември 2015
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  11
  Нема да е лоша идеја некоја сосема нова приватна компанија да постави комплетно нова инфаструктура за телекомуникации насекаде низ земјата, колку за споредба да видиме колкава сметка ке стига тогаш за телевизија, телефон и интернет.
   
 3. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.984
  Имаме неписмена паразитска администрација во ујп и мртв па за платени РДТ ми ги имаат блокирано сметките.

  Нема пари во касата па од рајата ќе ја полнат затоа што избори се ближат.

  Се поодвратна ми станува власта и се повеќе ги пцујам а бидејќи другата опција е исти ѓавол затоа цело семество неважечки ливчиња ќе правиме
   
  На OceaN, dastan, Wiche и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Skorp

  Skorp That guy....

  Член од:
  30 јуни 2010
  Мислења:
  878
  Допаѓања:
  968
  Pocekaj nekoj saat, ke dojdat odredeni 'strucnjaci' i ke ti objasnat zasto plakjame. Ocigledno nie ne znaeme.

  A vo megjuvreme...
  [​IMG]
   
  На TITTANIK, Why?, bongiorno и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. Сталкерот

  Сталкерот

  Член од:
  5 јуни 2012
  Мислења:
  4.453
  Допаѓања:
  5.301
  @bitushanec @Brutus

  Овој почна да ви работи зад грб. :icon_lol:
   
  На gug1, OceaN, Рудници и и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Bafra

  Bafra Гостин

  Кога ти објаснуваат дека проблемот е во ПАРАЗИТСКА АДМИНИСТРАЦИЈА (без разлика дали го вработиле плавите шлемови или црвените кмери) а не 1иот ешалон на било која власт , ти друго трубеше. Сега ми те удрија по џебот и се освести ;) .
  Штета што администрацијата нема да ја удрат по џебот, туку приватниците
   
 7. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.756
  Единствен разлог за таквите како и во други теми, би бил дека се плаќа насекаде низ Европа or something. Или како наплаќале Тито, Минчев и Сталин..кога овој рекол не

  Мене ме интересира зошто во кабелските шеми се ставени каналите за кои плаќаме РДТ (мртв 3 канали, канал 5 2 канали, сител 2 канали, телма, Алфа, АлсатМ и кој е уште национален не знам). Тие и така добиваат од РДТ па за нив излегува да плаќаме двапати.
   
  Последно уредено: 5 ноември 2015
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.264
  Готови сме. А таман сакав да кажам дека радиодифузна такса е нешто најдобро што и се случило на Македонија.
   
 9. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.893
  Допаѓања:
  2.995
  Знаев, во суштина јас и ти како приватници имаме исти мислења.
   
 10. Grmys

  Grmys

  Член од:
  11 март 2015
  Мислења:
  1.082
  Допаѓања:
  921
  Пример:
  Наместо реклами за трето дете, забранет РАБОРТУС, на дедо семејството и на комшијата кучето да се емитуваат комерцијални реклами ќе се соберат многу повеќе средства одколду од радио дифузна такса. Плус ќе се намалат трошоците на граѓаните!

  ПС: Може да ја подобрат малце програмата, едино добро е што нема турски серии!
   
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  http://libertas.mk/фото-ујп-миленко-не-плаќа-радиодифузн/

  Нормално, човекот не ја признава ненародната телевизија :D
  Шега на страна, имаа каракаша во компјутерскиот систем, пред 3 години престанаа и мене да ми праќаат сметки, 3 пати се јавував и 2 пати лично отидов во македонска телевизија за пак да ми праќаат сметки, а ниту адреса сменив или било што друго..
  НО, овакви глупости имаше и во предходниот систем, знам луѓе што нонстоп ги опоменуваа дека сообраќајниот прекршок не е платен ( а платен), дури имаше и со комбе што ги спроведуваа во станица..
  .. па и јас лично морав да одам во парк да однесам копија од уплатница, грешка било во банка што сум платил а требало во пошта ( 4 примерка уплатница)..
  А пази сека, судии од истиот суд застарувале сообраќајни пресуди на пријатели, а опозицијата рипна да ги брани, а во исто време тврди дека судството е партизирано :tapp:
   
 12. Brutus

  Brutus

  Член од:
  31 јануари 2014
  Мислења:
  5.169
  Допаѓања:
  2.264
  U Hrvatskoj javni RTV servis finansiraju građani putem mesečne pretplate koja iznosi 80 kuna (10,5 evra) i plaća se posebno, odnosno nije vezana za druge račune. Prema podacima Hrvatske radiotelevizije, građani plaćanjem pretplate u ukupnim prihodima HRT učestvuju oko 70%, dok prihodi od marketinga čine 30%.
  U BiH javni radio-televizijski sistem BiH ima tri emitera - Radio-televiziju BiH (BHRT), RTV Federacije BiH i RTV Republike Srpske, i svi se finansiraju od takse koja u čitavoj BiH iznosi 7,50 konvertibilnih maraka (3,75 evra), a prihodi se dele po posebnoj šemi.
  Slovenački javni servis se finansira iz pretplate i prihoda od oglašavanja. Pretplata iznosi 12,11 evra mesečno, a obavezni su da je plaćaju svi koji imaju TV prijemnik.
  U Makedoniji se TV pretplata plaća kao radiodifuzna taksa koja iznosi 190 denara (oko tri evra). Taksa se plaća Poreskoj upravi kako bi se obezbedila što bolja naplata.
  Prema sadašnjem zakonu, RTV CG dobija 1,2% sredstava opštih budžetskih prihoda, ali, kako objašnjavaju u toj medijskoj kući, ni to nije siguran model finansiranja.
  --- Споено дупло мислење, 5 ноември 2015 ---
  Тоа е единствено добро? Не се заебавај друже. Програмата што ја има сега МТВ и таа од пред 5 години не се споредува. Нови филмови серии и тн. Нема збор дека е најдобра програмата од сите телевизии ама од друга страна севкупно програмата на сите телевизии е очајна:)
   
  На Ireal и The Blob им се допаѓа ова.
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  Море најубаво да се забранат и било какви политички емисии на сите телевизии, нека опеделат еден простор во Градски Парк, како Хајд Парк во Лондон, една бина таму со микрофон и озвучување, нека си резервира кој сака термин и нека се дебатира околу се, не само партии туку и разни други организации и незадоволни луѓе, а на ТВ и весници нека даваат само ИНФО кога има и што се дискутира...
   
  На bongiorno му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Grmys

  Grmys

  Член од:
  11 март 2015
  Мислења:
  1.082
  Допаѓања:
  921
  Нормално нормално, има огромно подобрување во програмата тука нема муабет.
  Али пак филмови кои ги вртат нон стоп, наместо да даваат премиери на нови филмови, од спорт само Ф1 и Ракомет ЛШ, а од сопствена продукција имаат само некои утрински програми и емисии на стилот од Аграр и Мое Бебе.
  Муабетот ми е дека МТВ треба да снима и финансира свои краткометражни филмови, свои серии, музички програми и остало. Како што било до 95 на пример!
  --- Споено дупло мислење, 5 ноември 2015 ---
  Тука си грешка...баш треба да има жустра, аргументирана и борбена политичка дебата на МТВ. За жал нема
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.557
  Допаѓања:
  5.405
  некаде има слаб прием на дигиталните канали ( што влагаат во РД такса) ... не само планини, во центар на Охрид некаде е проблем, па и во н.Аеродром, особено ако имаме густо градени згради и бетон ... има проблем и со дефекти на некој репетитори...
  А и во Хрватска во некој региони имаат проблеми, итралиански канали ги блокираат националните дигитални канали, ама никој не е ослободен од претплата..
   

Сподели преку: